Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 12196

Гостин
Тоа е. Пак станаа дрвата најевтино греење. 1KW доаѓа под 2 денари. Со новава цена во скапа тарифа пак климата ќе треба да испорачува COP 4 за да биде барем идентична со дрвата. А ретко која клима на температури околку 0 има COP 4. Дополнително што климата има проблем со капацитетот па далеку е до способноста на 10KW камин. А малтретирањето е уште еден бонус, ама тоа е....
И дрвата ќе поскапат, пак исто ќе биде.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дрвата е се, ниту беа најефтино греење. Може само така да личи ако се одземат сите ставки освен цената на кубик.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.443
Поени од реакции
9.182
Za svoite pari sekoj može da kupi što saka. No sekogaš imaj na um deka razlikata pomeđu prosečni on/off klimi i prosečni inverteri vo pogled na ekonomičnosta vo edna prosečna zima ne e poveće od 30% vo vrv glava vo korist na inverterite.... ostanatoto e komfor, šminka i prazni muabeti. Poradi seto toa na prvo mesto e pouzdanosta na uredot i tivkata rabota što na kraj kraeva i kineskite uredi i te kako se sposobni da go dadat.
Бидејќи ќе е поставена во простор за дневен престој многу ми е значаен тој дел околу бучавост на внатрешна единица. Ќе треба ем да работи тивко, ем да нема мирис на пластика и сл срања.

Од др страна гледав клими со јонизатор или со филтри за прашина/антибактериски и сл. (исто значајно бидејќи ќе се греат постари луѓе и сакам да немаат проблеми со дишни патишта како последица), па можам да кажам дека сите се вртат околу 50к вредност, дури и за 3,5-ка

Предност, некои имаше со самочистење и што нема да има прашина на внатрешните метални површини (но ова дали е така во пракса, би требало некој да потврди од лично искуство)...

Исто, ако земам 5.5 наместо 3.5 (што мислам дека ќе ме задоволи) двојбата ми е дали ќе имам поголема бучавост на внатрешната единица заради поголем проток на воздух...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.443
Поени од реакции
9.182
Тоа е. Пак станаа дрвата најевтино греење. 1KW доаѓа под 2 денари. Со новава цена во скапа тарифа пак климата ќе треба да испорачува COP 4 за да биде барем идентична со дрвата. А ретко која клима на температури околку 0 има COP 4. Дополнително што климата има проблем со капацитетот па далеку е до способноста на 10KW камин. А малтретирањето е уште еден бонус, ама тоа е....


Па генерално за наши услови парапетна единица не е најдобро решение. Вистина е подобра од таванска во смисла дека го зема ладниот воздух од долу но: значително се поскапи, по нефикасни се, треба да имаш добар отворен простор НА ПОДОТ за да ја користиш како што треба (подалеку до простор за седење и движење) што е реткост, или да ја наместиш да издувува во таванот што е многу полоша варијанта....


Барај некоја која дава барем 4 KW на -7/-10 во превод повисока класа од 18 или средна класа од 24. Ниту една од Тошибите нема да задоволи комплетно за цела зима, капацитетите на пониски температури им се смешка.
Гледај Daikin FTXF50, Mitsubishi SF50/AP50, Haier 5.5 MEEFRA или како и да беше моделот, GREE LOMO24, AMBER 18.


Ако мислиш да земаш Mitsubishi ти препорачувам добро да се спремиш за добро пазарење. Од искуство даваат некои смешни попусти а цените им се 30% повисоки во однос на соседството. Без барем 10% попуст од цената на ценовник јас не би ни размислувал за купување. Пример AP50 ако имаат направено увоз го даваа за 80.000 а во Бугарија е нешто над 65.000 а тука некаде беше и Грција со можност да поврат на ДДВ.
Намерата беше Мицубиши/Тошиба, во секој случај јапонски бренд бидејќи важат како поуздани и добри, но тоа можеби порано... искрено сега не знам бидејќи има доста брендови, доста цени, а во право си СИТЕ притискаат со цените нагоре (за квалитет практично одиш ваљда на среќа).
Барем да важеше тоа колку пари толку музика...

Маката е што функции како јонизатор, самочистење, филтри, еко-тоолење и слично имаш кај поскапите модели само и си принуден да ги платиш без разлика кој е производител. Затоа и одев со мислата дека ќе барам јапонец...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дрвата е се, ниту беа најефтино греење. Може само така да личи ако се одземат сите ставки освен цената на кубик.
Во Скопје дрвата се скапи, ама во други градови се поефтини. Пред две години во Крива Паланка Цената се движеше околу 2500 денари. Со сите ставки не може да надмине 3000.
За нијанса поефтино е греењето на дрва.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Во Скопје дрвата се скапи, ама во други градови се поефтини. Пред две години во Крива Паланка Цената се движеше околу 2500 денари. Со сите ставки не може да надмине 3000.
За нијанса поефтино е греењето на дрва.
Како што реков ако гледаш само кубикот колку кошта.

Башка заборави да спомнеш дека крадени дрва се најефтини.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Како што реков ако гледаш само кубикот колку кошта.

Башка заборави да спомнеш дека крадени дрва се најефтини.
Не гледам само на кубикот. Убаво напишав дека со сите ставки цената е под 3000.

Има поефтино и од крадени дрва. Неплатена струја.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Бидејќи ќе е поставена во простор за дневен престој многу ми е значаен тој дел околу бучавост на внатрешна единица. Ќе треба ем да работи тивко, ем да нема мирис на пластика и сл срања.

Од др страна гледав клими со јонизатор или со филтри за прашина/антибактериски и сл. (исто значајно бидејќи ќе се греат постари луѓе и сакам да немаат проблеми со дишни патишта како последица), па можам да кажам дека сите се вртат околу 50к вредност, дури и за 3,5-ка

Предност, некои имаше со самочистење и што нема да има прашина на внатрешните метални површини (но ова дали е така во пракса, би требало некој да потврди од лично искуство)...

Исто, ако земам 5.5 наместо 3.5 (што мислам дека ќе ме задоволи) двојбата ми е дали ќе имам поголема бучавост на внатрешната единица заради поголем проток на воздух...
Ne e pogrešno ako zemeš i 5,5 Kw-na, samo da ima mnogu niska modulacija vo nekoj eko ili tivok mod za da ne raboti pali gasi. Zatoa pazi modulacijata e povisoka kaj ovie klimi i imaat dosta pogolem protok na vozduh, pa lesno moze da se sluči i da ne baš tivka. Treba da se odbira klimi so golem svetol otvor na izlezot na ventilatorot, toa združeno so turbina so pogolem prečnik obezbeduva golem protok so pomalku vrteži na turbinata, a so toa i potivka rabota. Ne e pogrešno da se predimenzionira i za 30-40% uredot no da bidat ispolneti gornite uslovi.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Sto se odnesuva do izolacija na kuka, prvo vo zivotot treba da se misli na toa, zatoa sto se drugo sto ke koristis za greenje e neekonomicno.
Се согласувам си тебе, и сите во животот мислат на тоа, проблемот е само како да најдат средства за инвестиции кои не се мали.

И дрвата ќе поскапат, пак исто ќе биде.
Мислам дека долгорочно дрвата ќе поевтинат или ќе бидат на ова ниво, електричната енергија допрва ќе оскапува. Кај голем дел од фамилиите се останати само пензионерите кои веќе немаат сила да се занимаваат со греење на дрва, сечење, цепење, редење, дотур, потпалување, чистење на пепел и сл. Оваа сезона само кај мене 4 семејства земаат клими за греење барем во преодниот период, а 2 земаат котли на пелети. Така да долгорочно мислам дека побарувачката на дрва во наредните неколку години ќе се намали значително.
Бидејќи ќе е поставена во простор за дневен престој многу ми е значаен тој дел околу бучавост на внатрешна единица.
За тоа е многу тешко да се одреди додека не чуеш во живо што значат на пример 40 или 45 db бучавост. Плус секој може субјективно да ги доживува ист степен на бучавост.
Од др страна гледав клими со јонизатор или со филтри за прашина/антибактериски и сл. (исто значајно бидејќи ќе се греат постари луѓе и сакам да немаат проблеми со дишни патишта како последица), па можам да кажам дека сите се вртат околу 50к вредност, дури и за 3,5-ка

Предност, некои имаше со самочистење и што нема да има прашина на внатрешните метални површини (но ова дали е така во пракса, би требало некој да потврди од лично искуство)...
Јас не би посветувал големо внимание на тие опции. Мислам дека немаат некој голем ефект.
Исто, ако земам 5.5 наместо 3.5 (што мислам дека ќе ме задоволи) двојбата ми е дали ќе имам поголема бучавост на внатрешната единица заради поголем проток на воздух...
Немој да ја гледаш декларираната големина како некој репер за проток на воздух или бучавост. Земи го AMBER 2,5KW, има 900м3/h проток на воздух што е повеќе од поголемиот број на 5,5KW, бидејќи во суштина е 5,5 декларирана како 2,5.

Иначе пошто, ако се сеќавам добро спомена дека сакаш да грееш 35м2 без изолација и без да се грее просторот над и под, а заграден со од 3 страни, еве топлотните загуби нека не бидат на 5W/m2/степен туку нека бидат 4W. На -7 со 23 внатрешна температура би ти требале 4,2KW.
Сузуми 16ка на -7 дава максимално 3,93KW.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Се согласувам си тебе, и сите во животот мислат на тоа, проблемот е само како да најдат средства за инвестиции кои не се мали.


Мислам дека долгорочно дрвата ќе поевтинат или ќе бидат на ова ниво, електричната енергија допрва ќе оскапува. Кај голем дел од фамилиите се останати само пензионерите кои веќе немаат сила да се занимаваат со греење на дрва, сечење, цепење, редење, дотур, потпалување, чистење на пепел и сл. Оваа сезона само кај мене 4 семејства земаат клими за греење барем во преодниот период, а 2 земаат котли на пелети. Така да долгорочно мислам дека побарувачката на дрва во наредните неколку години ќе се намали значително.

За тоа е многу тешко да се одреди додека не чуеш во живо што значат на пример 40 или 45 db бучавост. Плус секој може субјективно да ги доживува ист степен на бучавост.

Јас не би посветувал големо внимание на тие опции. Мислам дека немаат некој голем ефект.

Немој да ја гледаш декларираната големина како некој репер за проток на воздух или бучавост. Земи го AMBER 2,5KW, има 900м3/h проток на воздух што е повеќе од поголемиот број на 5,5KW, бидејќи во суштина е 5,5 декларирана како 2,5.

Иначе пошто, ако се сеќавам добро спомена дека сакаш да грееш 35м2 без изолација и без да се грее просторот над и под, а заграден со од 3 страни, еве топлотните загуби нека не бидат на 5W/m2/степен туку нека бидат 4W. На -7 со 23 внатрешна температура би ти требале 4,2KW.
Сузуми 16ка на -7 дава максимално 3,93KW.
Zatoa e dobra ponudata na GEF, bez kamata na 5 godini mislam iskaca ( zatoa sto povratot e 15%) .
Nema da se oseti investicijata na tolkav period.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.443
Поени од реакции
9.182
Ne e pogrešno ako zemeš i 5,5 Kw-na, samo da ima mnogu niska modulacija vo nekoj eko ili tivok mod za da ne raboti pali gasi. Zatoa pazi modulacijata e povisoka kaj ovie klimi i imaat dosta pogolem protok na vozduh, pa lesno moze da se sluči i da ne baš tivka. Treba da se odbira klimi so golem svetol otvor na izlezot na ventilatorot, toa združeno so turbina so pogolem prečnik obezbeduva golem protok so pomalku vrteži na turbinata, a so toa i potivka rabota. Ne e pogrešno da se predimenzionira i za 30-40% uredot no da bidat ispolneti gornite uslovi.
Дали производителите имаат детални спецификации за овие работи како турбина/компресор, модулација и слично на страна од класичните user manual (кориснички упатства)?

Како би се предимензионирал?

Морам повеќе да се потковам со знаење на темата за да се вклучам во понатамошни дискусии бидејќи не сакам вака до недоглед со реплики да замарам некој кој има познавања па да прашувам смешки во обид да дојдам до одговор.

Некаде до на есен ќе гледам тука да ископам корисни постови (кои ги има доста само голема тема е додека разлистам), да разгледам по продавници, па тек потоа да се вклучам повторно во дискусија за што е најдобро да изберам.



Се согласувам си тебе, и сите во животот мислат на тоа, проблемот е само како да најдат средства за инвестиции кои не се мали.


Мислам дека долгорочно дрвата ќе поевтинат или ќе бидат на ова ниво, електричната енергија допрва ќе оскапува. Кај голем дел од фамилиите се останати само пензионерите кои веќе немаат сила да се занимаваат со греење на дрва, сечење, цепење, редење, дотур, потпалување, чистење на пепел и сл. Оваа сезона само кај мене 4 семејства земаат клими за греење барем во преодниот период, а 2 земаат котли на пелети. Така да долгорочно мислам дека побарувачката на дрва во наредните неколку години ќе се намали значително.

За тоа е многу тешко да се одреди додека не чуеш во живо што значат на пример 40 или 45 db бучавост. Плус секој може субјективно да ги доживува ист степен на бучавост.

Јас не би посветувал големо внимание на тие опции. Мислам дека немаат некој голем ефект.

Немој да ја гледаш декларираната големина како некој репер за проток на воздух или бучавост. Земи го AMBER 2,5KW, има 900м3/h проток на воздух што е повеќе од поголемиот број на 5,5KW, бидејќи во суштина е 5,5 декларирана како 2,5.

Иначе пошто, ако се сеќавам добро спомена дека сакаш да грееш 35м2 без изолација и без да се грее просторот над и под, а заграден со од 3 страни, еве топлотните загуби нека не бидат на 5W/m2/степен туку нека бидат 4W. На -7 со 23 внатрешна температура би ти требале 4,2KW.
Сузуми 16ка на -7 дава максимално 3,93KW.
1. Во право си за бучавоста, индивидуално е на кој колку му е гласно и дали тоа е океј според него. Сепак сигурно има разлика кај моделите во однос кој е побучен или не, можеби не значителнс, но воочлива.

2. Во оѕднос на јонизатори, филтри и слично во двојба сум.... Од една страна сакам да направам се' што можам од таа страна да им пружам дома заштита, а од др страна не познавам некој со таква клима - а цените значително се разликуваат од клима до клима.

3. Фала за советот во однос на протокот на воздух vs бучавост.
Да, просторот е отприлика некои 35m2, без изолација, со тоа што на зима ја затворам вратата кон малиот салон + сум лепенка на дел од др куќа. Практично имам јужна и западна страна цели ѕидови без изолација, а на цела северо-источна или сум лепенка или салончето е каде ќе затворам врата.

Просторот како простор не ме плаши дури и за 3,5 но под услов да испорачува декларирана топлина бидејќи климата ќе е позиционирана над дневниот боравак, а кујната која е споена (отворен простор) и не мора во крајни точки да ја има истата температура (иако разликата би била во некој степен само). Просторот е дополнително преграден со висок кујнски елемент (скоро на 15-20cm) од таван кон дополнително ќе го враќа првиот бран на топол воздух назад...

Така да, или идеална 3,5 или солидна 5,5 (што ми е попосакувана и пологична опцијс и покрај стравот за бучавоста) со прочистувачи, јонизатори и слични тракатанци на неа...
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Влезот во НАТО има цена, а тоа е поскапа цена на струја,зголемени даноци,допрва ќе видите како цените одат нагоре на 80% од продуктите.

Членството во Нато се плаќа скапо за наш буџет.
А како ќе полнат буџет ако не со поскапа цена на струја и се друго

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Друг параметар:
За само три месеци јавниот долг зголемен за една милијарда евра на 59,5 отсто од БДП



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom