Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.929
Јас го користам х-фан на u-crown и дува уште некое време од ко ќе се исклучи. Сега засега нема миризба никаква, ама ова му е прво лето.
I mene mi e prvo leto so TST no izgleda e moja nenamerna greska bidejki do sega ne sum ja uklucil funkcijata XFAN i od koga ke ja izgasev klimata odma se zatvarase vratickata mozebi i zatoa mi mirisa na vlaga turbinata na klimata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Klimite mora da se odrzuvaat, toa se motori, i kako sto na motor treba da mu smenis ulje filtri taka e i so klimite ako sakas da ti traat.
Imam klimi na poveke lokacii i si pazam ednas godisno da se pregledaat iscistat i si plakjam za toa, gjabe nema nigde.
Eve u Finska kako e, tamu 150 do 300eura kosta godisna proverka.
IMG_20200730_000235.png
Screenshot_20200729-234638.png
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.929
@Strelec XFan raboti odlicno bravo za Gree ja iskluciv klimata display-ot od levata strana trepkase i duvase turbinata 2 minuti steta sto do sega ne sum ja koristel taa funkcija
E sega dali ima vrska na koja fan brzina ja koristis klima jas na Ladenje ja koristam na prva fan brzina dali toa ima vrska so X Fan odnosno dali ako klimata e na treta fan brzina poubavo ke se isusi izmenuvacot ili X Fan isto susi nezavisno dali e prva ili treta fan brzina ???
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec XFan raboti odlicno bravo za Gree ja iskluciv klimata display-ot od levata strana trepkase i duvase turbinata 2 minuti steta sto do sega ne sum ja koristel taa funkcija
E sega dali ima vrska na koja fan brzina ja koristis klima jas na Ladenje ja koristam na prva fan brzina dali toa ima vrska so X Fan odnosno dali ako klimata e na treta fan brzina poubavo ke se isusi izmenuvacot ili X Fan isto susi nezavisno dali e prva ili treta fan brzina ???
Ko ke slusnes 150-300eura za servis kaj Fincive, ili 2000den kaj nasive gledas kako odma prestanuva da ti mirisa ;)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.929
Ko ke skusnes 150-300eura za servis kaj Fincive, i 200pden kaj nasive gledas kako odma prestanuva da ti mirisa ;)
Sekako deka treba hemisko cistenje na klimata ednas godisno
Me interesira dali X Fan isto susi nezavisno na koja Fan brzina se koristi klimata dali na Fan 1 Fan 2 i Fan 3 jas na Ladenje ja koristam na Fan 1 dali X Fan isto susi nezavisno na koja fan brzina e klimata ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Sekako deka treba hemisko cistenje na klimata ednas godisno
Me interesira dali X Fan isto susi nezavisno na koja Fan brzina se koristi klimata dali na Fan 1 Fan 2 i Fan 3 jas na Ladenje ja koristam na Fan 1 dali X Fan isto susi nezavisno na koja fan brzina e klimata ?
Stvarno si naporen....kako moze da znam tvojata koja ima Xfan (sto ni Mitsu ni Susiba go nemaat ni kako opcija) sea da razglabam dali tvojataduvala na 1va 2ra 3ta i kolku m3 isfrla.
Zemi merac za protok na vozduh pa meri
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Мислам дека финтата е што многу ќе се зезнат со условите
минимум COP 3.5 и А+
гледам на сајтовите немаат многу податоци за COP,имаат повеќе информации за SCOP кој е поголем од COP.
еве конктетно модел SEIYA 18 има COP 3.38(не го исполнува условот) a SUZUMI PLUS 16 има COP 3.62 а SCOP 4.2

внимавајте на ова,можеби членот пиша пред некое време дека ова се игрите што многу фирми гледаат да продадат клими преќутувајќи го ова.
ЌЕ БИДЕ ИНТЕРЕСНО СО ФИРМИТЕ КОИ НУДАТ А НЕ ОБЈАВУВААТ COP A ГИ ДОВЕДУВААТ ВО ЗАБЛУДА ПОТРОШУВАЧИТЕ СО SCOP

од правилникот за инвертри од град СКОПЈЕ
ЦИТАТ:
скенирана оригинална потврда, заверена со потпис и печат од продавачот, дека набавениот инвертер клима уред е високоефикасен т.е. ги исполнува следните минимални карактеристики: да има најмалку COP 3.5, да грее на надворешна температура од -15°C и биде најмалку А+ енергетска класа за потрошувачка на електрична енергија за греење
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@Strelec XFan raboti odlicno bravo za Gree ja iskluciv klimata display-ot od levata strana trepkase i duvase turbinata 2 minuti steta sto do sega ne sum ja koristel taa funkcija
E sega dali ima vrska na koja fan brzina ja koristis klima jas na Ladenje ja koristam na prva fan brzina dali toa ima vrska so X Fan odnosno dali ako klimata e na treta fan brzina poubavo ke se isusi izmenuvacot ili X Fan isto susi nezavisno dali e prva ili treta fan brzina ???
Луѓе ги гасите климите летно време, мислам, ги користите како вентилатори само по потреба?
Кај мене е уклучена откако е наместена еве месец дена дење-ноќе.... океј една недела кога беше ладничко надвор и јас тогаш ја исклучив.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Energetskata klasa se bara da e A+ na greeenje, i toa e vrzano za Klimatska zona....Ama ne e navedeno za koja Klimatska zona se bara A+ :)
Автоматски споено мислење:

Мислам дека финтата е што многу ќе се зезнат со условите
минимум COP 3.5 и А+
гледам на сајтовите немаат многу податоци за COP,имаат повеќе информации за SCOP кој е поголем од COP.
еве конктетно модел SEIYA 18 има COP 3.38(не го исполнува условот) a SUZUMI PLUS 16 има COP 3.62 а SCOP 4.2
COP sto e?
Potvrda se dobiva od prodavacot deka zadovoluva uslovi COP i A+.
Imas nekoj problem so toa?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
јас немам проблем,ти имаш?

ако има климата COP 3.4/SCOP 4/А+ продавачот ќе му даде потврда?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
јас немам проблем,ти имаш?

ако има климата COP 3.4/SCOP 4/А+ продавачот ќе му даде потврда?
26Copovi ima..i sekoj COPe vrzan za temperatura nadvoresna
COP mi e nad 4 na +12....i sea tolkuvaj sto e 3,5 COP
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
ти реков јас немам проблем ако продавачот даде потврда дека е над 3,5
само сакав да напоменам дека многу од фирмите кои продаваат не го пишуваат овој податок во спецификациите
а впрочем тоа е еден од условите
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ти реков јас немам проблем ако продавачот даде потврда дека е над 3,5
само сакав да напоменам дека многу од фирмите кои продаваат не го пишуваат овој податок во спецификациите
а впрочем тоа е еден од условите
Се бара COP od najmalku 3.5 ne se bara nad 3.5....nad 3.5 e veke druga brojka 3.6 itn....od druga strana 3.46 e 3.5 zaokruzeno na edna decimala ;)
I ne mi dokaza COP na koja nadvoresna temperatura ja baraat koga takvi COPovi ima 26 na broj...nitu tie razbiraat a ne pa ti.
Ti imas problem ja nemam ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
ти реков јас немам проблем ако продавачот даде потврда дека е над 3,5
само сакав да напоменам дека многу од фирмите кои продаваат не го пишуваат овој податок во спецификациите
а впрочем тоа е еден од условите
Се бара COP od najmalku 3.5 ne se bara nad 3.5....nad 3.5 e veke druga brojka 3.6 itn....od druga strana 3.46 e 3.5 zaokruzeno na edna decimala ;)
I ne mi dokaza COP na koja nadvoresna temperatura ja baraat koga takvi COPovi ima 26 na broj...nitu tie razbiraat a ne pa ti.
Ti imas problem ja nemam ;)
Ко шо ми се гледа и двајцата немате проблем :)....ама ќе има некој што нема да се информира и ќе небави, или веќе набавил модел со помал COP кога ќе му го одбијат барањето за субвенција.
Како што сфатив, субвенциите важат и за сите што досега-годинава купиле клима уреди и за тие што допрва ќе купат, не сум баш сигурен пошто не сум од Скопје и не се заинтересирав толку....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom