Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.233
Поени од реакции
15.292
Eve....ubavo pisuva deka vo tek e proizvodstvoto na vakcinata, a vo isto vreme se testira
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Со @Toma правевме статистики и тоа на два пати и немаше такво нешто дека ќе испоцркаме сите до еден. Бројот на умрени се движеше во рамките на 7000 луѓе, сега со новава пресметка најверојатно 5000 ќе умрат.

Мојте критики беа само за примена на Шведски модел во Македонија, а за тоа како функционира го имаш на дело во моментов :pos:

Така да ај уште еднаш кај згрешив?
А ние денеска имаме околу 400 починати за 7 месеци од почеток на пандемијава, кои починати се вброени и овие од сообраќајки и разно разни работи што немаат везе од корона, така да твојата проценка дека 5000 ке починат е исто така погрешна.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.186
Поени од реакции
7.555
Па тоа и е единствената грешна проценка што ја направив, за разлика од Несторовиќ, што не памтам за точна проценка :D

Единствена грешна проценка оваа му била :lolzz: :popce:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.691
Поени од реакции
28.165
Зашто би се произведувала на големо, ако сеуште не знаат дали е ефикасна?
И други најави имаше дека ке ја тераат на ризик за да убрзаат да не губат време за производство понатаму ако биде успешна како што очекуваат.Во спротивно,што би се случило со тие вакцини доколку испаднат со "фелер" никој не знае,само знаеме сите дека ниедна фармако индустрија не направила загуба никогаш
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.256
Поени од реакции
5.493
Изгледа од другава недела можит пак да има рестрикции на движење после 21 часот/или после 21 да нема рестрикции ама да е се затворено освен аптеки и продавници.. Ова се однесува на некои градови само скопје, куманово, тетово, гостивар, охрид и струга.
Затвори ги другите градови а у струмица нека крцаат дискотеки нема врска

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
J

joli1

Гостин
Најјако е сеа што се криват децата што биле у дискотеката, а не организаторот, не инспекторите, не џандарите, итн кои ДОЗВОЛИЛЕ/OВОЗМОЖИЛЕ да се случи журката.

Пред некоја година другарчиња мои кои се некоја година постари од мене се собраа и организираа дводневен фестивал. Пеачите ги платија мрсно (по неколку илјади евра на пеач, некои по скоро 10к евра), го платија местото каде што се одржуваше, штампањето карти и маици, хотелите, озвучењето и све остало што треба, за на крај на вториот ден рекетарски да им влезе полиција и да им пишува казни за најбизарни работи, а некои од полицајците директно им имаa кажано дека не е платено таму каде што треба (кај одредени нивни високорангирани колеги).

Пак ќе речам, не може да се случи ниту една журка, фестивал или поголем настан ако одредени од полиција не одобрат. Се лажете ако мислите дека организаторот тек така се дрзнал да ја организира журката, се разбира дека и он има платено каде што треба и му е одобрено тоа да го направи.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.988
Поени од реакции
12.552
Ова ти е како професионален војник да кука у случај на рат зошто е испратен на фронт.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Па ќе кука, ако тој е на прва борбена линија и се жртвува, а од позади цело село го кодоши кај непријателот.
Сеа вас малце непријатно ви е што ќе мора годинава место на море да летувате на езеро, замислете некој ем нема право да го искористи одморот, ем цело време трпи заради несовесноста на тие кои ги одржува во живот.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.140
Поени од реакции
3.367
Кај си бе @Toma те нема? Арен си ?

Гледам има луѓе што уште не ја разбираат стратегијава, со тома баш и проценти пресметувавме на почетокот колку ќе се поболат, колку ќе умрат, така да шо е чудењево сега не знам.

А ги гледам и овие што беа многу вокални оти сме имале карантини ова она, сега ќутат сите, е јебига нема грчка, нема море, ни опна цел свет карантин :pos:
Арен сум, неамам никакви симптоми, ниту пак сакаа да не тестираат, така да ако сум асимптоматски, дружељубиво го ширам вирусот.

Ви пишав дека близок роднина закачи корона од работа, не избегнуваше одкога се дозна дека се дувло за корона на работа, ама пак на ист улаз сме, близок контакт немавме пола месец пред тестот, симптоми никакви, не не тестираа поради тоа што не влегуваме во алгоритамот и така се тера.

Ама ај на сериозни теми да се префрлиме, Шведска не ја вадите од г'з ама таму состојбата е стабилизирана од јуни и без човек да ви нацрта не разбирате ништо.

Не сакав да го уништувам графикот со податоци од другите години, ама 2018 па и 2015 се над виолетовата линија во јуни и јули, пак ќе кажам состојбата на вкупно умрени во Шведска е стабилна многу долго време и не очекувам нешто посебно да се смени.

@teneke мојата прогноза за Северџистан беше 1000-2000 на годишно ниво, твојата беше над 4000,
Набрзинка сега пребројав (ако не сум утнал) во јули има 118 умрени, во јуни 168 мислам дека беше, што му доаѓа во рамки на мојата прогноза, а на вкупно умрените не сум сигурен дека има големо влијание,
за жал државниот завод за статистика има по крш системо од на ДИК-от, па ќе почекаме некој месец да видеме како било сега.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Абе а тие што ги почитуваме меркиве, до кога вака? До кога да седам дома без човечки контакт? Најсериозно прашувам, сум немал контакт/допир со човечко суштество од Февруари, ептен сум осамен...почнува негативно да ми се одразува на психата...се прашувам, кога ќе биде дозволено да се ракувам со познаници, да гушнам роднини, и ако ми се посреќи, да налегнам некоја? Кога? Да чекам до 2022? Читав и дека мастурбацијата е непожелна во време на пандемија, вистина е? Има бе некоја цура, што сака да го живее животот на раб, да ризикуваме? Јас сум чист, и од ковид и од другите лоши вируси. Пошто како што пишав, сум немал контакт со никој веќе неколку месеци...

Се чудите оти млади луѓе оделе по дискотеки и кафичи, бог да чува...нормално дека ќе одат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.140
Поени од реакции
3.367
Додека ги чекаме новите податоци да видиме како било претходните години кај нас.

Податоците за март и април оваа година се нецелосни, тешко е да се избројат илјадниците умрени.

Шала на страна, пред некое време имаше некоја проценка на 250 умрени, на 30-тина 100% короната не и беше причина за смрта (самоубиство, сообраќајка и сл.), а ако го земеме руското искуство каде вршеа обдукции можеме да заклучиме и дека уште 100 од тие 250 короната не е причина, што би останале околу пола со добри шанси короната да е причината.

Зошто ја правам оваа математика, па да речеме дека умираат по 168 или еве нека се 200 месечно, околу пола секако би умреле, што значи тие 100-тина многу лесно би се вклопиле во просекот или во некоја полоша година.

Значи ако не се случи некоја мутација во иднина, вирусот не е безопасен, ама не е воопшто страшен како што кажуваат на телевизија.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
951
Поени од реакции
628
Абе а тие што ги почитуваме меркиве, до кога вака? До кога да седам дома без човечки контакт? Најсериозно прашувам, сум немал контакт/допир со човечко суштество од Февруари, ептен сум осамен...почнува негативно да ми се одразува на психата...се прашувам, кога ќе биде дозволено да се ракувам со познаници, да гушнам роднини, и ако ми се посреќи, да налегнам некоја? Кога? Да чекам до 2022? Читав и дека мастурбацијата е непожелна во време на пандемија, вистина е? Има бе некоја цура, што сака да го живее животот на раб, да ризикуваме? Јас сум чист, и од ковид и од другите лоши вируси. Пошто како што пишав, сум немал контакт со никој веќе неколку месеци...

Се чудите оти млади луѓе оделе по дискотеки и кафичи, бог да чува...нормално дека ќе одат.
Батка Томе, тие што дупат - дупат и у корона и без корона!
Продолжи да си мастурбираш...ништо нема да ти биде:kezec:
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Абе а тие што ги почитуваме меркиве, до кога вака? До кога да седам дома без човечки контакт? Најсериозно прашувам, сум немал контакт/допир со човечко суштество од Февруари, ептен сум осамен...почнува негативно да ми се одразува на психата...се прашувам, кога ќе биде дозволено да се ракувам со познаници, да гушнам роднини, и ако ми се посреќи, да налегнам некоја? Кога? Да чекам до 2022? Читав и дека мастурбацијата е непожелна во време на пандемија, вистина е? Има бе некоја цура, што сака да го живее животот на раб, да ризикуваме? Јас сум чист, и од ковид и од другите лоши вируси. Пошто како што пишав, сум немал контакт со никој веќе неколку месеци...

Се чудите оти млади луѓе оделе по дискотеки и кафичи, бог да чува...нормално дека ќе одат.
Вака до кај 2022 ќе тераш?
Зошто не излезиш надвор 90 годишен сте?
Синкир ко нуклеарка да има паднато..
Чисто сомневам во твојава лага..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom