Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Плати им 1500 и нека ти завршат работа, сам ке акаш и на крај поскапо ке те кошта.
1500 Се само да те застапуваат тие плус трошоци за ддв и остали ствари .
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Точно, али кога веќе е преку нив нема потреба да акаш по канцеларии итн.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Ако има царини и давачки на тие цени, треба да се размисли за купување од таму.. Со давачките овде, ке ти испадне како да си го купиш од овде, или нешто слично на тоа.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Испадна дека е Osprey ранец во вредност од 50,88 фунти.
Според царина т.е. custom.gov.mk ова треба да избегне царински давачки (испод 90евра) ама не и ДДВ кое би требало да биде 18%
Е сеа се мислам да идам сам да истерам зашто ДХЛ крвниците од старт земаат 1593 ден плус на крај 1000 ден за магацински трошоци т.е. лежарина.

Некој од вас да не има изгурано сам, има компликации или?
Плати им 1500 и нека ти завршат работа, сам ке акаш и на крај поскапо ке те кошта.
Бев денеска сам и си завршив работа, во случај некој да има потреба ќе пробам на кратко да објаснам.

На ДХЛ им реков дека индивидуално ќе се изврши постапката на увоз при што они ми ги пратија потребните документи.
Мораше да се појде до царинска испостава Аеродром (карго дел) ги предадов на цариниците направија пресметка и со таа потврда од пресметката го подигнав пакетот од ДХЛ магацин.
Според царина секоја пратка од 22 до 90 евра подлежи на 18% ддв, тоа што разбрав е дека тука го вклучуваат и шипингот кој веќе ти е платен па на таа цела сума ти пресметуваат ддв.
Моите трошоци беа следни:
-патарина во два правци - 80мкд
-18% ддв на пратката (вкупна вредност со шипинг-63,98еу) - 711мкд
-ДХЛ складишен трошок (ова мора во случај пакет да се најде во нивни раце) - 1000мкд
Вкупно - 1791мкд

Ако се согласев ДХЛ да завршат целокупна постапка вкупен трошок ќе имав од 3384,00мкд
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.818
imate naracuvano od WISH pratki mi nemaat stignato seuste a gi iam naracano vo april i opsto vi stigaat pratki radi koronava ili tesko?
 
Член од
24 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Нарачав семе од киви од Aliexpress и растев смокви.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
Некој да ми препорача страница која испорачува козметика и работи за по дома до нас? Сакам да порачам етерично масло од брендот Rento Finland но неможам да најдам некој што праќа до тука...
 
Член од
20 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
0
Стигаат 100%. Пред 3 дена ми стигна пратка од Сингапур купена на 25 Април.
Мене сега треба да почнат да ми пристигнуваат дека ги наручив на 28 Мај, вртев неколку пати во пошта да проверам дали се стигнати - ама вели еден вработен не пристигнуваат од Aliexpress. Сега не сум сигурен дали ги „позајмуваат“ пакетите бидејќи не се баш евтини, или стварно не се стигнати. Ама колку гледам голем број пратки стигаат на луѓе, па добро е - ќе стигнат и мојте ваљда!
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
Некој да ми препорача страница која испорачува козметика и работи за по дома до нас? Сакам да порачам етерично масло од брендот Rento Finland но неможам да најдам некој што праќа до тука...
Пробај види на оваа веб страна од UK, сум нарачувал и стигаат пратки за 2 недели во МК (обична пошта)
или тука https://www.iherb.com/ од USA
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Мислам дека е крајно време да разбериме дека DHL и (стандардната германска пошта (Deutsche post DHL group)) се ко кај нас DHL и Македонски пошти.
И не bike24 и bikediscount и chainreaction ниту една од нив не праќа пратки по DHL (од оваа скапата) освен ако купувачот така не наведе, особено од двете германски кои стално праќаат со регуларна пошта. Досега само еднаш се десило од chainreaction да ми пратат по DHL (скапата) ПО МОЈА ВИНА. Досега имам потрошено преку 700 евра на овие 3 продавници и стварно не разбирам како одредени луѓе се убедени дека bike24 стално праќа по DHL (скапата).
БЕЗ НАВРЕДА ГОСПОДА, НИШТО ЛИЧНО само споделувам лично искуство.
Chainreaction Ми испорачаа пратка преку Skynet дистрибутер. Овие како DHL се нешо или ке стигне стандард во наша пошта овде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom