Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Словенија беше на граница со најпогодената држава во Европа, па ја порамни кривата за еден месец и тоа со капацитет неспоредлив со нашиов и со људство и со капацитети за хоспитализација. И не само што граничи, луѓе практично живеат во двете држави, тераат одмори, викенди, бизниси.....со овој памет шо го немаме, да граничевме со Италија, сега веројатно ќе ни ставаа бетонски саркофаг врз глава како врз реакторон у Чернобил.
Може да гледаат у Словенија како не треба и да праат се' обратно од тоа....
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.741
Поени од реакции
7.556
нормално, а при тоа негативните ефекти на отворено со маска што те приморува оваа банана држава да носиш никој не ги гледа...
Само што не те приморува да носиш маска на отворено? Исклучок е кога не може да се држи дистанца помеѓу лица кои не се дел од семејството?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Само што не те приморува да носиш маска на отворено? Исклучок е кога не може да се држи дистанца помеѓу лица кои не се дел од семејството?
Вчера ме опоменаа на улица без маска бев, доаѓа полицајац и ми вели маска да ставам инаку 20 еврона казна, на улица која што бев без друштво и си одев по моја работа.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Вчера ме опоменаа на улица без маска бев, доаѓа полицајац и ми вели маска да ставам инаку 20 еврона казна, на улица која што бев без друштво и си одев по моја работа.
Ако има и други пешаци и се разминуваш без доволно растојание, опоменуваат. Во ред е да опоменуваат само да не се селективни во однос на населбите :)
Инаку, пред некој ден ме застана полиција со колата, сама бев, да знаете дека треба да имате маска кога зборувате преку прозорец :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ако има и други пешаци и се разминуваш без доволно растојание, опоменуваат. Во ред е да опоменуваат само да не се селективни во однос на населбите :)
Инаку, пред некој ден ме застана полиција со колата, сама бев, да знаете дека треба да имате маска кога зборувате преку прозорец :)
незнам како да објаснам но дебилнно е да носиш маска на улица, незнам како стана нормално маска да се носи на улица кога нема ефект никаков (освен оние н95), јас со девојками се возам и немам намера да ставам маски затоа што ми вреѓа интелигенција па нека ме казнат колку сакаат, едностано нема додир со здрав разум.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.806
Поени од реакции
29.363
нормално, а при тоа негативните ефекти на отворено со маска што те приморува оваа банана држава да носиш никој не ги гледа...
,,,,tochno e deka maskata go opteretuva i maliot i golemiot krvotok,,,i da nie sme banana drzhava pa sme ete popametni za nenosenje maska iako epten banani drzhavi ko Japinija, Juzhna Korea i nanimi slichni nosat maski em nadvor em cela godina, abe ostai tie se glupsoni a ete nie pametnite,,,
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
,,,,tochno e deka maskata go opreretuva i maliot i golemiot krvotok,,,i da nie sme banana drzhava pa sme ete popametni za nenosenje maska iako epten banani drzhavi ko Japinija, Juzhna Korea i nanimi slichni nosat maski em nadvor em cela godina, abe ostai tie se glupsoni a ete nie pametnite,,,
https://www.facebook.com/turama.es/videos/890694538075082/

Еве ти Парис пред 12 дена, сигурно и тие се банана земји како нас, некогаш добивам впечаток и покрај интернет доступноста во секое село луѓето се помалку се информирани и делуваат врз основа на паника без мозок да се вклучува.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.806
Поени од реакции
29.363
https://www.facebook.com/turama.es/videos/890694538075082/

Еве ти Парис пред 12 дена, сигурно и тие се банана земји како нас, некогаш добивам впечаток и покрај интернет доступноста во секое село луѓето се помалку се информирани и делуваат врз основа на паника без мозок да се вклучува.
,,,ne si ni samiot svesen kolku si vo pravo,,,
,,,daj te molam Paris tebe ti e reper za vakvi raboti,,,
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Вчера сите кои ги носеа маските под уста беа застанувани од полицијата и опоменувани, слушам дека некои и казни си кркале.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Вчера сите кои ги носеа маските под уста беа застанувани од полицијата и опоменувани, слушам дека некои и казни си кркале.
Уште да ми кажеш дека живееш во Чаир и ептен ќе ми го разубавиш денот :)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.685
Поени од реакции
82.013
Кај Зелено Пазарче шетаат со велосипеди и предупредуваат само, посебно оние кои маските ги носат на врат, али не им пишуваат казни ако видат дека имаш маска.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Уште еден пример за опоменување ако маската е на тебе а не е ставена правилно: Во Сити мол вчера една женска зборуваше на телефон и ја симна маската под устата, еден чувар се истрча по неа со викање да ја намести :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.344
Поени од реакции
79.170
Кај Зелено Пазарче шетаат со велосипеди и предупредуваат само, посебно оние кои маските ги носат на врат, али не им пишуваат казни ако видат дека имаш маска.
Сигурно така и на Бит-Пазар.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.109
Поени од реакции
16.050
Али Тобако на Бит-пазар 2 месеци турбо работеше за време на полициски час, 24/7 , најмалку во 3 прилики имам начекано полиција внатре, и полно со муштерии, никому ништо. Единствено последниов викенд карантин не работеше, само со порачки. Значи не е Чаир, не е пичке материне тоа, на 200 метра од судовите, и од полициска Бит-пазар.
Ама да, полицијата не ги чува нив и намерно ги остава да се заразат, дискриминација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom