Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
"Еподемиолошки гледано, мерките мора повремено малку да се опуштаат, па потоа пак да се затегнат, за бројот на нови случаи да се одржува на подносливо ниво, а сепак да не колабира системот и економијата. Тоа е таа уметност на „жонглирање“ со мерките."


Уметност на жонглирање, народот пошизе, државата у хаос. Коа ќе ве фатиме да ве зажонглираме и вас, кај и да е при крај им е трпението на сите.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.548
Поени од реакции
62.460
Карантинов е политички договор и задоволување на Албанскиот фактор. Нашите политичари се плашат од браќата или како што рекоа на протестот во Сингелиќ "Дома сите имаме оружје", што е и неспорен факт. За да има мир во куќа и да не настанат немири се спроведувата идентична мерка за сите останати жители на Скопје и на сите останати реони кај што има жаришта. Ама џабе, меркиве се само за по медиуми, да се внесе некоја сигурност, односно лажна надеж дека ете ситуацијата е под контрола и/или дека имаат моќ да ја стават истата под контрола.
Реалноста е сосема друга, полицискиот час ќе продолжи да се игнорира во Чаир, Бутел, Сарај и останати општини со мнозинско албанско население, нека ви стане еднаш јасно, ги заболе нив за вас, за државата и за тоадали они треба да почитуваат, устав, закони, да плаќаат даноци и се останато. Они се канцерот на оваа држава веќе 30 години. Еве @puno ќе потврди дека е тоа така.
Нема никаква врска со оружје. На Албанците не им треба да војуваат, зашто Охридскиот договор кој матер ни еба, и се што евентуално бараа со оружје, го имаат со тој договор-доживотна гаранција да се во власта. Сега, со карантинот, се работи за масирање на егото, како да не ги посрамотат Албанциве ако ги затворат само Албанските општини.

СДСМ во обидот да им се упикаат у анусот на Албанциве ради гласови, прво Шекеринска, сега и ова, ме потсеќаат на еден Кумановски муабет, кога директорот на фирмата го турнал кафето врз многу битни документи. Кафето било оставено од секретарката каде што требало, ама овј си бил невнимателен, па оваа не знаејки како да се извади и да не добие отказ, ке му рече:
- Не сте ви директоре крив, ја сам за е*ање што сам га туј оставила.

Во Куманово во местата каде што живее Албанско население за време на полициски час секаде има групи на луѓе, ако Тинекс затвара у 18:00. кај нив се работи до минут пред почеток на карантин, евентуално и подоцна.

Видеата сите ги имаме видено, сликите од ифтар исто така. Ова е епилогот сега. Што ке ме стават во ист ќош со оние дебилите што мислат дека пет гето пренаса корона, и луѓето мреат.

Ова со Мицкоски е само PR трик да се сврти вниманието на јавноста од тоа што ни го начукаа со карантинов. Ја никогаш не сум видел погневни луѓе на фејсбук фид од денес, дури и оние аполитичните.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
А да пробаме со некоја анти-метода за да го смириме и онака вознемирениот народ од немакедонските делови во Македонија?
Како љубители на све што е нелегално/забрането/непрописно, и да одат контра полицијата/власта, за почеток да ја легализираме дрогата, да го казнуваме седењето дома, како и да забраниме да се школуваат јавно. Можеби тогаш ќе сакаат за инат да се префрлат на здрав живот, да седат дома, да кочат на црвено, да не дрифтаат освен ако не играат НФС или па у меѓувреме да завршат некое одделение погоре од 6-то или 7-мо. Семката ни ја сотреа, ради нив сме 100 години назад. Не дека дел и од власта не носи кривица, ама овие го претераа. Или нека ги сотре некој Хитлер, или војна па да се истребиме, друго чаре не гледам. Толку ја мразат државава, толку и наштетуваат на секое можно поле и не се селат по тие нивните држави, да си играат шо сакаат таму. Ама таму ќе немаат никаква слобода како тука. Наместо да ги стават у камиони и да ги истоварат сите после граница со се колите од цирих и луцерн, ние тука државата им ја дадовме.

На темава, џабе е и полициски или лабави мерки, како и да е барем уште месец дена не верувам дека ќе се среди ситуацијава. Сеа по 100 нови ќе има, а колку не се тестирани од тие ризичните подрачја ... Нишо чудно и јас да сум позитивен, секакви будали има, колку и да се пазиш,никој друг не пази, а дома да седам затворен 24/7, од нервоза ќе го закачам вирусот.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Ако реисот го прогласи Ковидот за убиен...

Јас си земам за право да го прогласам за мртов проектот „Едно општество за сите...“ :popce:

RIP (Лесна му земја)
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Нема никаква врска со оружје. На Албанците не им треба да војуваат, зашто Охридскиот договор кој матер ни еба, и се што евентуално бараа со оружје, го имаат со тој договор-доживотна гаранција да се во власта. Сега, со карантинот, се работи за масирање на егото, како да не ги посрамотат Албанциве ако ги затворат само Албанските општини.

СДСМ во обидот да им се упикаат у анусот на Албанциве ради гласови, прво Шекеринска, сега и ова, ме потсеќаат на еден Кумановски муабет, кога директорот на фирмата го турнал кафето врз многу битни документи. Кафето било оставено од секретарката каде што требало, ама овј си бил невнимателен, па оваа не знаејки како да се извади и да не добие отказ, ке му рече:
- Не сте ви директоре крив, ја сам за е*ање што сам га туј оставила.

Во Куманово во местата каде што живее Албанско население за време на полициски час секаде има групи на луѓе, ако Тинекс затвара у 18:00. кај нив се работи до минут пред почеток на карантин, евентуално и подоцна.

Видеата сите ги имаме видено, сликите од ифтар исто така. Ова е епилогот сега. Што ке ме стават во ист ќош со оние дебилите што мислат дека пет гето пренаса корона, и луѓето мреат.

Ова со Мицкоски е само PR трик да се сврти вниманието на јавноста од тоа што ни го начукаа со карантинов. Ја никогаш не сум видел погневни луѓе на фејсбук фид од денес, дури и оние аполитичните.
Ти со тоа Албанците и сдсм да не си ти од Бугарија вмровец? Што чичко ти ги гласал Сдсм? Исти КУ* сме сите,ни ја не сум арен а ни ти,е вака ја решивме работата.На власт имаме магариња,во населби и градови каде владее албанска популација се знае дека постарите не се со повеќе од основно,помладите учат од интернет глупости а родителите 62% ги заболе...така тато пикај прст у га*от....а не се ни они криви ние сме од само постоење криви.Ела да видиш у тој Луцерн итд итд албанците како се фини,нема А,Б,В одма цвај полицај на врата...комшиите се први шпиуни и затоа ред бато,казна за сите исто..
Има и Албанци и во Аеродром...
Ете пример г-дин Х абе чоек 2деца,школуван,паметен...култура...македонски знае подобро и од тебе и од мене,е на таквите гзето им е паметно и си седи,а не ко овие моиве тука околина..96деца плус 2 у утроба..сите на улица,јадење,пиење ова она и корона ги кик-а како пинг во ГТА сервер.
Ела и Македонче салата,скара....у дворче 15 души почитуваат правила,слики по фб,инста...поготово што лепат тоа од шалабајзерскиот тикток..
Еве у Карпош исти К.
Влае исти К.
Ѓорче исти К.
Да не зборам од другата страна на Скопје...
Македонче од села Марино,Кадино итд итд и они не веруваат у корона,да га еб* ракија ќе туру..тури тури ама кога ќе ти тури,турнат ќе биде...
Бтв овие маалски биртии работат така?
Која дистанца?
Кое почитување на безбедносни протоколи Милојко?
Абе немаме асална телевизија,немаме асални новинари,полиција,власт а ни закон.

излези снимај објавувај одма дирекно и за сите казна,не шипо ил каур,чичко или фемелија...казна и работа чистење канали,улици и брукање јавно...така нешто ќе станеме а вака ништо.
На крај џабе паламудиме и јас ќе си заминам скоро од МКД а и доста паметни ќе си заминат,и државичката ќе стане....држ вичка К** у п***а.
Полицијата функционира,малце политички укочен им е системот,новите џандарчиња се тапа џонсон,секој прави како си сака и никогаш нема да се опаметиме и да бидеме целина,да кажат ее Македонијаа,а не шипац од мачедонија,македонец од северна,ромче од шутекс,турк скопје итд...
Сега ќе го јадеме вака,ќе ни затвараат граници државиве и ќе одиме на работа Кочани,Прилеп,Битола,Ресен итд
Одмор може Охрид..Преспа....
Ќе си купуваме со големите бонови од 9000 ден.Наши производи да се знае...ќе работиме за 200евра ко магариња,и пак нашата држава и за нас и за тие од надвор ќе изгледа како црна дупка..
Главно никогаш успех не постигнавме,а требаше одамна...може ќе беше во време на Трајковски,али ние сме на лоша положба,секој од надвор не шутира а и самите внатре се шутираме..

Дополнување малку
Дај доста веќе со тоа ифтар-ите бидејки ифтар-ите се завршени веќе 23-ти Мај..нема ифтар гужви.....останатото е веќе др работа.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Абе одете Мицко читајте го бе, железни солзи ми протекоа дури му го читав статусот на фејсбук Прегледај го приврзокот 254238
Не бил доволно информиран бе :pos:
Лидер на опозиција кој секој ден мрчи како владата била виновна за се,по прекршувањето на мерката изјавува дека не бил доволно информиран за протоколите, чао, гаснете интернет

Сигурно и келнерите кои го услужиле "не беа информирани"
Ебате шупакот
Нека биде среќен што не му извадија слики како седнува во кафич пред крај на работно време и останува цела вечер. Коњ глуп, самиот си се мести на пенали од нигде никаде. Каков босотилук е политичкава сцена, никогаш немало по боси политичари.
 
C

CoolIris

Гостин
Епа да пратеше официјални вести и изјави, ќе имаше многу пореална и објективна слика за состојбата и причинителите. На Кајгана сешто пишуваме.
тебе ти фалат основни, клучни информации околу кризава в земјава

можеби си мислиш сега, ова е лага и неќам да се тестирам, ќе си идам по ифтари секој ден
но, верувај не стојат така работите како што си ги креираш у главата
На тебе ти фали бонтон и основни, клучни правила на однесување.

Читам официјални вести, информации и изјави и имам реална и објективна слика за тоа што се случува. Затоа што, верувај на крајот од денот, јас сум првиот човек кој е директно во контакт со заболените, без разлика дали се воспитани или не. И јас сум таа што треба на сите да му помогнам и за сите да се погрижам. И дали мене тоа сега ме прави лоша и безобразна?

Само што не е прашање на став туку е СТАТИСТИКА. Најголемиот дел новозаболени се Албанци и тоа се поради непочитувањето на мерките и силењето и одењето по ифтари како и одбивањето секаква соработка со епидемиолозите.
И за тоа треба да се зборува, ама не само по форуми туку и на јавни дебати. Зашто не е нормално да се закануваш на доктори што дошле да те тестираат и да не кажуваш со кого си имал контакт.
А еден од проблемите за тоа што не може да се воспостави контрола од страна на полицијата на тие места се баш луѓе како тебе што наместо да ја погледнат суштината, само рипаат за некаков си говор на омраза, дискриминација и расизам (Боже ме зачувај, не знам како успеа и расизам да убациш, ама ај)

И не, барем јас лично не го оправдувам ни тоа што го прават Македонците, ни литигиите ни ората, сега најново во несвест паѓаат, како смеело на гробишта да не одат викендов.
Ама треба да се биде реален.
Јас никаде немав негаторски однос кон бројките и статистиката. Тоа што го кажав е дека не е во ред во последните 15 страни на форумот едно те исто да се вергла и да се шири говор на омраза.

Си го напишав моето мислење и ничим изазвана прво бев нападната за Албанци и каури, а потоа линчувана со најдолен можен речник. Дали е тоа нормално и дали е демократски?

Секој еден кој што не почитува мерки за мене е неодговорен и несовесен човек, без разлика што е по националност и политичко убедување. Ама тоа не значи дека мојот личен став и моите лични убедувања треба да ги мешам во медицината. Сум положила Хипократова заклетва, должна сум сите да ги гледам исто и да не правам никакви дискриминации.

Инаку, што се однесува до мерките, мене лично не ми се допаѓаат. Јас сум за рестриктивни мерки, во општините кои веќе се во фаза 3 и фаза 4. И тука е навистина сериозна и загрижувачка состојба.


Ете и тоа се деси у епидемијава. Го добивме и првиот член од паралелна димензија, во која Албанците и Македонците подеднакво не ги почитуваат препораките и за кои подеднакво важат препораките и уредбите.
и ја би сакал да живеам у твојата Македонија.
Каде тоа јас реков подеднакво?
Па ти уствари си ја верглаш само твојата плоча, без разлика што не се совпаѓа со муабетот. Attention seeker.

Оди уби се курво северџанска, ама прво испуши им го на сите Албанци у Чаир. Највише мразам вакви стоки ко тебе, изрод однароден! Дај боже да фатиш ковид и да се удавиш у сопствените говна!
Модератори, ако стварно дозволувате ваков речник на форумот, тогаш и не е чудно што веќе многу квалитетни членови го имаат напуштено форумот.

Вулгарност и недоличен речник за дискусија. Стегнав пријава уште вчера и уште стои мислењето.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Да ве утешам, дека не е само до нашето племе што животот ви го загорчува.
Стокхолм, центар, вчера. Протести Black lives matter. Во време на епидемија.


Ако животот е битен, ова е тотален апсурд сам по себе со контрадикторноста.

Ми се повраќа од човештвото.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Ова може да се реши со одлучна акција, 14 дена сеопшт карантин за цела држава. И за тие што почитуваат и за тие што не почитуваат. Дотур само на храна и лекови. Рампи на сите граници, пиле да не прелета од странство во државава. Сета војска и полиција на улица, а посебно каде што има најмногу заразени, ги знаат по име и презиме и адреса. Па ако треба, помош и од НАТО. Нека знае цел свет дека овде живее неспособноќа од народ, кој со 1.8 мил. жители не може 2 месеци да го стави под контрола вирусот и има втор бран. Тие што треба да се тестираат, а одбиваат, за уши и в комбе и да се спроведат на тестирање или ако не сакаат, во државен карантин 14 дена, под строго обезбедување и трошокот сами да си го платат.
Како тоа мислиш ќе се реши? Карантонот во елост ќе се спроведе во Валандово пример или во Општина Кисела Вода ама не и во Чаир. Како тоа ќе реши? Рампи на граници има веќе 3 месеци и оди стрпај 70 луѓе у Чаир у комбе за карантин да видиш што ќе остане од комбето, на добоши школката ќе остане само.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Нека биде среќен што не му извадија слики како седнува во кафич пред крај на работно време и останува цела вечер. Коњ глуп, самиот си се мести на пенали од нигде никаде. Каков босотилук е политичкава сцена, никогаш немало по боси политичари.
Да се собереме 5 души у матново да направиме партија со малце кликер и шибање ПР против шупциве сини и црвени пуздер ќе ги направиме, ама џабе пак пиунчињата си маат по 100тина илјади гласачи без разлика на се

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Ова со Жмицко им дојде како кец на десетка, малку баланс да има после фијаското со кризата. Да договараја немаше да го погодат тајмингот. Ова веројатно ќе го верглаат до крајот на летото, ако не и до крајот на годината.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.167
Поени од реакции
107.663
А што направил Мицко? Мислам, не се зезам зашо стварно не знам, прочитав само кафана нешо и толку. Не носел маска?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
А што направил Мицко? Мислам, не се зезам зашо стварно не знам, прочитав само кафана нешо и толку. Не носел маска?
Krkal skrien vo vnatrešniot del od kafanata......

Abdal....
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
А што направил Мицко? Мислам, не се зезам зашо стварно не знам, прочитав само кафана нешо и толку. Не носел маска?
Бил во внатрешниот дел на кафаната, што не е дозволено, а на инспекторите не им било дозволено да влезат да извршат увид во објектот.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.167
Поени од реакции
107.663
Бил во внатрешниот дел на кафаната, што не е дозволено, а на инспекторите не им било дозволено да влезат да извршат увид во објектот.
Греота, наместо пример да дадат они ни се допосеруваат уште толку, а и така сме усрани. Види глуп човек еј, наместо да проба да искористи тоа што СДСМ не знаат кај тераат тој сам си копа гроб. Не е проблем што бил во кафана, проблем е што бил внатре кај што не е дозволено и што не давал на инспекторите да вршат работа. Пошо не може нели во сопствен стан да се направи деловен ручек или состанок.

Убаво вика Крстев, треба сурово да ги казниме сега на избори, ама џабе е се кога си имаат одредена бројка која ја влечат за нос цело време. Жими се не знам што да правам баш си мислев вчера, за СДСМ нема теорија да гласам, за албанска партија уште помалце, за ВМРО не сакам да гласам затоа што се жива беда моментално, си викам за Апасиев да гласам ама од друга страна со тоа директно им помагаш на ВМРО или СДСМ, истото важи и за поништување на гласачкото ливче. Работава е змија да те апне или магаре да ти го бапне, ти ебам мизерната држава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom