Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.804
Поени од реакции
9.890
Вонредна состојба е нужно да се продолжува бидејќи имаме нефункционален Парламент, а единствено со вонредна состојба Владата може да носи уредби со сила на закон. Ако престане вонредната состојба ќе мора во најскоро време да се одржат избори.
Ќе има проблем во алокација на ресурсите кон министерство за здравство и фондот за здравствено осигурување.
Со укинување на вонредна состојба се укинуваат сите уредби. Ќе настане хаос.
Така бе бачко, нужна е вонредната состојба, нужно е да се продолжи до 2022 таман до излегувањето на вакцината, е тек тогаш ќе може да одржат избори. Дотогаш ќе се владее СДС со уредби на закон. Е сеа ќе се протнат таму ваму некои закончиња по мерка, ама па шо да му ја мислиме...Седи дома спаси живот.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.037
Брука се овие од СЗО. Откако излегоа со став дека нема имунитет за ковид, за да ја зголемат паниката ваљда, сега сами се демантираат, пу не важи, мајтап си играт. Дури и германецот се свести да ги критикува дека тропат глупости.
Пласирана веста на CNN како ГОЛЕМ БУМ

Prema navodima koje je Svjetska zdravstvena organizacija preko društvenih mreža odaslala prošlog tjedna, ne postoji dokaz da su ljudi koji su preboljeli Covid-19 razvili imunitet na bolest. Dapače, upozoravaju kako to nipošto ne bi smjela biti stavka koja će utjecati na odluke pojedinih država o daljnjemu popuštanju mjera te naglašavaju u objavi kako je, kako zasad stvari stoje, moguće da se osoba ponovno zarazi koronavirusom.

Očigledno se u međuvremenu slično preispitivanje dogodilo i unutar same Organizacije, budući je Tweet koji je isprepadao svijet, a negira imunitet oboljelih, obrisan, te je objavljen novi. Ovaj glasi: "Očekujemo kako će većina ljudi zaraženih COVID-19 razviti antitijela koja će osigurati odgovarajuću razinu zaštite".


szo.png


А и овој Дростен мислам изјавуваше дека немало имунитет, па сега се предомисли

Imunitet koji pacijent razvija nakon što je prebolio Covid-19 mogao bi 'opadati nakon dvije godine, možda malo duže', tvrdi virolog. Kod nekih pacijenata broj antitijela se smanjuje već nakon dva mjeseca, no ona su, objašnjava Drosten, samo indikacija da imunitet postoji.

И после некој тука се колне у СЗО.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.352
Поени од реакции
16.960
Јас мислев само кај нас со сатниците е за движење, сега читам од пред некој ден во Шпанија нови мерки донесоа.

Од 6 до 10 наутро и од 20 до 23 часот смеат да излегуваат лица од 14 до 70 години.
Од 10 до 12 и од 19 до 20 часот лива постари од 70 години и лица од ризична група.
А лицата помали од 14 години смеат да излегуваат од 12 до 19 часот со придружба на родител.
На места со помалку од 5000 жители нема ограничувања на движење.
Овие покурнази од нас, во две смени смеат да излегуваат :D
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Русија речиси 8000 нови случаи, нели тие од почеток почнаа со масовни тестирања, како тоа им излезе од контрола?
Во Северна Кореја нема тестирања па затоа немаат ниту еден регистриран со Ковид.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.352
Поени од реакции
16.960
Да но со мерки на претпазливост, како и што ќе има секаде во свет. Носење маски, секој своја чаша, без кафемати глупости итн.




Значи секаде во свет има(ше) мерки, нормално скроени како за капацитетот на земјите и менталитетот на народот, тоа што само во Италија, Шпанија и Балканот има целосни забрани во вид на полициски час не е никаква случајност.

Исто така и во голем дел од земјиве, да не речам 99%, враќањето во живот ќе биде со услови и мерки на претпазливост а не целосна слобода како што си беше досега. Сега Македонија што нема капацитети да отвори училишта со максимум 15 деца во училница...
Да, јасно, Шпанија се бетер од нас со совесност, еве гледам видеа и се чудам.
Буквално како да немало корона досега се понашаат а до пред месец дена хорор филм беа, страшна работа.
Цел народ излезен по улици селфиња си пукаат мува не ги лази, 99 % и кај нас вака ќе биди кога ќе ги отворат кафулињата.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
75
Поени од реакции
106
Luge kako imate vreme da se zamarate so site tie grafikoni statistiki matematiki.Ovaa situacija nekogo sigurbno go odvolila od realen zivot.Realnost ti se sredbi so luge druzenje ,bez razlika sto sakaat da ni nametnat pod prevez na smrtno opasen virus.Kakvo normaliziranje na situacija kiga e ista kako i pred nekolku meseci isto nema lek nema vakcina a sega ke bilo po normalno , na koja osnova? Koga nekoj ke go defokusiras od normala togas i leb i sol posle ke mu izgledat normalen super rucek.Ajde olabavete se deuzete se , retko koj od od Vas ke umre od korona , ama od psihoza vladina (ne samo nasta vlada) bogami dosta ke patat
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.174
Не знам како имате желба да се замарате со Дарди, преочигледно е дека е на платен список, дали на некоја невладина или партија, неважно. Сите постови му се како излезени од ПР учебник, џабе го цитирате, не ќе го разубедите, него работата му е да сее постови со информации, еден денес да му поверува, таргетот е постигнат.
и он,и тој бугарот
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Не знаев каде, па ај тука....автубускиве по градовиве работат или затворени се? За меѓу-градски зборувам...Дали работат со ист распоред, или се има нешто сменето?

Оваа скопскава sas.com.mk, кога пребарувам возен ред, процесинг ми дава и не ми отвара возни редови..
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Не знаев каде, па ај тука....автубускиве по градовиве работат или затворени се? За меѓу-градски зборувам...Дали работат со ист распоред, или се има нешто сменето?

Оваа скопскава sas.com.mk, кога пребарувам возен ред, процесинг ми дава и не ми отвара возни редови..
Не ти отвара зошто не се знае кој јаде кој пие.За Куманово и Тетово сигурно немаш а за овие другите прашај по самите агенции што нудат превоз најдобро.А и да има превоз гарант се многу ретки поради фактот дека ретко кој патува сега.Ај може ке се промени нешто сега од Понеделник.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Мислам дека еднаш сум ја спомнал Русија на оваа тема, и тоа кога сум рекол дека Русија ќе е ново жариште, а тогаш имаше помалку од 1500 инфицирани.

Сум пишувал за Турција, а исто така ја следев Белорусија.

Сум рекол дека тие што го потценија вирусот се соочиле со проблеми; САД, Британија, Русија, Турција, Белорусија, Србија итн.
Ај да не ти ги вадам коментарите па да се заарамиш. :pos:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не знаев каде, па ај тука....автубускиве по градовиве работат или затворени се? За меѓу-градски зборувам...Дали работат со ист распоред, или се има нешто сменето?

Оваа скопскава sas.com.mk, кога пребарувам возен ред, процесинг ми дава и не ми отвара возни редови..
Крива Паланка-Скопје, од 5-6 линии дневно, сведена е само на една (можеби две, не сум баш сигурен). Нема патници, мислам дека тоа е причината.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.257
Поени од реакции
18.076
Најјаки ми се овие од Германија нашиве ко ќе се јават гледај бе шо ви прават бе во затвор ве држат бе, ве заебаваат, од Србија нагоре нема така :facepalm:
Автоматски споено мислење:

Значи, според новиот алгоритам за тестирање, ќе се тестираат само тие кои се пред умирање, со тешка клиничка слика и на кои им треба хоспитализација и респиратор. Пази, не збориме за посебна здравствена нега и ставање на респиратор, туку за обично тестирање. :icon_lol:

Тоа значи дека наредниов период треба да очекуваме помал број од реалниот на официјално новозаболени, а истовремено зголемен број на луѓе кои го прележале вирусот. Сето тоа треба да создаде привид дека наводно сме се справиле со вирусот, а всушност се работи вештачко рамнење на кривата и туркање на проблемите под тепих.

Додуша, ги разбирам ваквите потези, единствено само со вакви методи може да се симнеме од првото место по број на починати per milion во регионов.
Еми сакавте ко ШвеЦка да бидиме. Уште пред три четири дена ви реков како ќе биди. Дури и почнав да заговарам целосно отварање, и тоа не се заебавав.
И ќе го поминиме ова.

Кој ќе си го однеси ќе си го однеси.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.804
Поени од реакции
9.890
Најјаки ми се овие од Германија нашиве ко ќе се јават гледај бе шо ви прават бе во затвор ве држат бе, ве заебаваат, од Србија нагоре нема така :facepalm:
Стварно немало бе :)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom