Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 август 2011
Мислења
4.802
Поени од реакции
13.317
Сигурен сум дека ќе се најде начин да се релативизираат и овие бројки ама ај да постирам. Дури на крајот на годината ќе видиме всушност со колку опасен вирус се соочуваме.
Нејсе, анализа за просечната смртност во 7 држави и Џакарта:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Твоево игнорирање на науката и верување во сопствени проекции е подобро? :)
Во конкретниов случај, да.
Да и верувам на наука за нова болест што ден денес сеуште не знае зошто настануваат стотици стари болести и најчесто одговорот им е "believed to be genetic predisposition with a combination of environmental factors"?
Наука во која секоја студија има "maybe, could be, possible" итн?
Не, фала.
Како што знаат да речат, и како што јас викав пред да го размислам подобро, во медицината 2+2 ≠ 4.
Иако поентата сите ја сфаќаме од ова, не е добрa аналогија затоа што се претпоставува дека само два броја се у прашања а во суштина многу често во медицината е a + b + c+...+x + y + z = who the fuck knows.
Не би сакал да речам дека се е џабе и да дискредитирам, напротив, имаат и многу успеси и треба да продолжат да се фокусираат на откирвање причини и третирање болести но сега за сега сум разочаран од напредокот. 7.5 милијарди сме и пресложен организам, тоа е тоа.
Дури на крајот на годината ќе видиме всушност со колку опасен вирус се соочуваме.
Фаза е, ќе ви помине :) ако ви дозволи егото, that is.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.851
Поени од реакции
80.418
по мене резултативе во шведска се катастрофални, ќе бидат уште полоши ако се следи трендот, мегутоа мене ми е интерсно што луѓево гледаат позитивно на шведска, не знам зш, можда до мене е, зборувам со еден и ми вика, "Види Шведска добро се справува", гледам кривата ко ракета, нема застој, да напрај човек споредба пример меѓу АУС и Шведска ќе испадне дека се прави споредба меѓу Германија и Тунгузија.
Пример АУС со нешто под 7к заболени имаат 79 мртви и моментално 1460 активни, од друга страна Шведска ( толку фалена и форсирана како пример држава во светот) со над 17к заразени имаат над 2к мртви и секојдневно покачување на бројкиве со стотици плус секој ден. Јас не знам луѓево на што дрога се ако мислат дека Шведска е позитивен пример.
И ја ќе напишам текст у кој ќе пишува дека Шведска добро се справува. И сите ќе прочитаат, а многумина нема да проверат статистики.
Не знам од кај им идеја на луѓево дека Шведска добро се справувала, кога со еден фрлен поглед на статистиката за морталитет, можат да видат како е.

Можеби разни (стопански и др.) лобија по разни европски земји, на кои никако не им одговара карантинот, ја гураат таа прича, со надеж дека повеќето нема да се замараат да проверуваат.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Во конкретниов случај, да.
Да и верувам на наука за нова болест што ден денес сеуште не знае зошто настануваат стотици стари болести и најчесто одговорот им е "believed to be genetic predisposition with a combination of environmental factors"?
Наука во која секоја студија има "maybe, could be, possible" итн?
Не, фала.
Како што знаат да речат, и како што јас викав пред да го размислам подобро, во медицината 2+2 ≠ 4.
Иако поентата сите ја сфаќаме од ова, не е добрa аналогија затоа што се претпоставува дека само два броја се у прашања а во суштина многу често во медицината е a + b + c+...+x + y + z = who the fuck knows.
Не би сакал да речам дека се е џабе и да дискредитирам, напротив, имаат и многу успеси и треба да продолжат да се фокусираат на откирвање причини и третирање болести но сега за сега сум разочаран од напредокот. 7.5 милијарди сме и пресложен организам, тоа е тоа.
Тоа прашање е решено... :)
2 + 2 = 5
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Абе слабо активни денес на темата. Или сите шетате на сонцето пред карантинот? :)

И ај да биди само бурек јадење, 800+К официјално оздравени :pipi:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.939
Cytokine storm.
Вирусов има некоја заебана способност да ги одложи, дури и избегне, првичните реакции на имуниот систем. Имено вродениот имун систем, оној со кој се раѓаме, е одбрамбениот механизам кој би требало да одговори на нов неиндентификуван вирус... Natural killer cells, моноцитите, и другите такви клетки би требало да реагираат на заканата, да го ангажираат вирусот, и да пружат делови од вирусот на останатиот дел од имуниот систем за да се покрене правилен одговор на нападот. Нападнатите клетки би требало да сигнализираат дека се нападнати и нивните соседи би требало да лачат интерферон. Ништо од ова не се случува, или се случува многу малку.

Вирусот се размножува неконтролирано, зафаќа голем дел од ткивата, алвеолите каде се ACE2 рецепторите на кои се прикачува вирусот за да влезе во клетките... Дури кога вирусот неконтролирано ќе се размножи во огромени бројку тек тогаш имуниот систем почнува да сознава дека нешто не е во ред, дека нешто многу лошо не е во ред. Прекасно. И тогаш почнува со cytokine storm при што се уништуваат не само заразените клетки со вирусот туку и здравото ткиво. Малите крвни садови во плучата се оштетуваат, се лачи течност во градите кои се преполнуваат и губат еластичност и капацитет за оксигенизација на крвта.

Во оваа фаза е потребна терапија, првенствено антиинфламаторни лекови за да се ублажи имуниот одговор, сега имуниот систем е најголемата опасност.

Ова се разбира, е ARDS.
Со правилна терапија и нега, окулу 60% од пациентите би требало да можат да преживеат. Иако со последици, некои од нив. Читам дека сега повеќе се фокусираат на првите денови кога се јавуаат симптомите. Хлорокин плус цинк (како јонофор за цинк) подобро делува тогаш, пред вирусот да избега од контрола. Подоцна е касно. Кверцетин е многу побезбеден, а исто е јонофор за цинк. Зголемува внатреклеточна концентрација на цинк и го инхибира реплицирањето на вирусот преку блокирање на репликаза протеинот (или така некако се викаше).

Интересно е тоа што по се изгледа дека важен фактор (за исходот) е количината на вирусни единки која првично влегува во организамот. Или едноставно кажано: Не е сеедно колку воздух ќе вдишите, со вирусни партикли. На пример многу полошо е да седите неколку часови во иста затворена просторија со заразени, отколку некој надвор да ви се искива во лице.

Друга работа, докажано е дека вирусот ги напаѓа директно и лимфоцитите. Но за разлика од HIV не успева да се реплицира во нив, тоа за вирусот е dead end oд тој аспект но лошото е што со нападот го намалува нивниот број и додатно го ослабува имуниот систем.

Излегува дека кога ќе се поклопат некои моменти, ослабен имун систем (посебно оној вродениот), кога ќе се вдишат големи количини вирусни единки, уште ако треската/температурата непотребно се намалува со парацетамол/ибупрофен и со тоа се намали ефикасноста на имуниот одговор... Perfect storm во кој умираат и 20/30 годишни здрави луѓе.

Последно зборуваат и за антикоагуланти како дел од терапијата (Фауст потврди и кај нас дека се практикува), истотака и интравенозно давање на витамин Ц. Помагало и легнување на стомак на пациентите додека се на респиратор. Ова ваљда бара и посебно адаптирани кревети. Постепено се зголемува знаењето потребно за спасување на луѓето но не ми се допаѓа што овде кај нас толкумина умираат на интензивна нега.




Не сакав ова да го кажам, но се сомневав.
Се знаше што доаѓа уште од Јануари, и наместо да праќаат разни Цаци на екскурзии во жаришта на пандемија можеле да обучуваат анестезиолози за работа со респиратори. Треба тоа да се расчешла и да се најде одговорност - но тоа кога се ќе заврши, не сега.





Не баш. Де ѕирни овде, објаснуваат многу подобро отколку што можам јас (предупредување за технички детали).
Накратко (и лаички) кажано, ACE2 рецепторите (преку кои вирусот се закачува на клетките од домаќинот) се регулатори за ангиотенсин2 хормон. Значи колку повеќе вирусни единки = толку помалку ACE2 рецептори = повеќе ангиотенсин2 хормон во циркулација = вазодилатација, хипертензија, зголемен притисок во градите (намалена еластичност, потешко дишење, помалку кислород во крвта), дури и коагулација на микротромбови и затнување на малите крвни садови во градите, течење на течност во градите... Ефект на каскади, едно лошо води кон друго лошо. И натаму што следи на сите ви е јасно, од бројката на умрени.



Не е „теорија“ туку забележани факти. Младите луѓе иако се поотпорни сепак не се имуни на најтешките последици од болеста, за жал има и млади жртви кои се и без коморбидитети.
Сите што се залажуваат дека само старци умираат им претстои лошо будење.
Ете уште еден кој ја "знае" клиничката слика на вирусот, па и далекусежните последици.
Интерферон бе, свашта, кај пациенти со сериозно компромитиран имун систем а.к.а. 90% од упокоените, тоа ти е исто како да предлагаш куршум во глава :facepalm:
Некаде си читал/слушал нешто и ти се измешало со Х1Н1, овој вирус е тотална спротивност, потребно е зајакнување на имуниот систем кај ризични групи, какви црни интерферони.
Ширење паника, параноја и морбидни идеи да се дотепува ионака слабиот имун одговор кај најзагрозените групи. А да оформиш наци-партија ова она... ?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ете уште еден кој ја "знае" клиничката слика на вирусот, па и далекусежните последици.
Интерферон бе, свашта, кај пациенти со сериозно компромитиран имун систем а.к.а. 90% од упокоените, тоа ти е исто како да предлагаш куршум во глава :facepalm:
Некаде си читал/слушал нешто и ти се измешало со Х1Н1, овој вирус е тотална спротивност, потребно е зајакнување на имуниот систем кај ризични групи, какви црни интерферони.
Ширење паника, параноја и морбидни идеи да се дотепува ионака слабиот имун одговор кај најзагрозените групи. А да оформиш наци-партија ова она... ?
За ова е во право Ванче. Пресилниот имунолошки одговор е подеднаков проблем како и недоволниот. Организмот бурно реагира на вирусот и уништува и здрави клетки, затоа понекогаш се даваат имуносупресиви, се разбира во контролирани дози. Невероватно, ал’ истинито.
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
Не разбираш другар, SARS-Cov-2 предизвикува ARDS.
На различна бранова должина сме другар, мене ми беше проблем што требше да значи таа 60% преживеани бројка од студија од претходната година на два (два) поста после постирано дека кај нас нема излекувано човек на респиратор (во њујорк 90% смртност), ова препоставувам ти беше онака од инат постирано, кога нема релевантност во моменталната ситуација, верувам дека студијата е точна но сепак тоа е од преходната година.
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
За ова е во право Ванче. Пресилниот имунолошки одговор е подеднаков проблем како и недоволниот. Организмот бурно реагира на вирусот и уништува и здрави клетки, затоа понекогаш се даваат имуносупресиви, се разбира во контролирани дози. Невероватно, ал’ истинито.
Заради тоа шпанскиот грип углавном убивал млади луѓе во напон на снага. Пресилна реакција на телото.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Позитива на денот ми се. :) Уште пред 2 саати ги приметив од тарасата ама прво не сфатив што се случува.
Дојдени и се децата на “гости”. Пиењето и колачите ги остави пред влез уште преска, а муабет прават вака цело време. Она внатре, они надвор. :)

Таа е разликата кога не треба некој да те затвара за да бидеш свесен за своето и за здравјето на блиските.

Дека ја земате Шведска за пример. :)
22DE2BE4-BE9C-44B6-A812-8B5C32FA83FE.jpeg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.846
Поени од реакции
30.528
Во конкретниов случај, да.
Да и верувам на наука за нова болест што ден денес сеуште не знае зошто настануваат стотици стари болести и најчесто одговорот им е "believed to be genetic predisposition with a combination of environmental factors"?
Наука во која секоја студија има "maybe, could be, possible" итн?
Не, фала.
Јас од ова само разбрав контекст на негација. Текот на мислите е конфузен а како доаѓаш до заклучокот веројатно ни самиот не си сигурен. :)

Кога дискутираш за конкретни работи и ти се посочени конкретни студии и истражувања: Цитирај делови од тоа што ти е посочено. Не измислувај рандом проекции кои демек би требало да значат нешто.


Како што знаат да речат, и како што јас викав пред да го размислам подобро, во медицината 2+2 ≠ 4.
Иако поентата сите ја сфаќаме од ова, не е добрa аналогија затоа што се претпоставува дека само два броја се у прашања а во суштина многу често во медицината е a + b + c+...+x + y + z = who the fuck knows.
Не би сакал да речам дека се е џабе и да дискредитирам, напротив, имаат и многу успеси и треба да продолжат да се фокусираат на откирвање причини и третирање болести но сега за сега сум разочаран од напредокот. 7.5 милијарди сме и пресложен организам, тоа е тоа.

Фаза е, ќе ви помине :) ако ви дозволи егото, that is.
Другар далеку е тоа што сакаш да ги претставиш како теза, од ваквите екстраполации кои демек треба некако да ти ја илустрираат/аргументираат/докажат таа теза.

Обично нормална дискусија иде вака, едниот вели „Заради овие и овие аргументи јас го мислам ова и ова“. Другиот (ако не се согласува) би требало да каже „Не, заради овие и овие (контра)аргументи јас сметам дека ти не си во право“. И аргументите треба да се засновани на факти (поголема тежина имаат тие што се засновани на научни истражувања). Лични мислења засновани на фантазии и проекции, тоа не се аргументи.

Во моментот кога некој ќе каже нешто во стилот „... 2+2 ≠ 4. ...често во медицината е a + b + c+...+x + y + z = who the fuck knows.“
Ова не е никаква аналогија. Ова покажува дека едноставно ти лично не разбираш многу од тоа за што се дискутира. Ама ајде мислам дека премногу го дрвиме со глупости, ако имаш нешто конкретно да зборуваме - повели посочи нешто конкретно. Ако треба со вакви глупости да се натегаме, не фала.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.317
Поени од реакции
21.775
Има дилема околу тоа зошто кај голем дел од луѓето болеста врви без симптоми а зошто кај некој доведува до смрт. Исто така има дилеми околу тоа зошто некои луѓе го закачуваат вирусот а некои и при често контакт со заразени луѓе не го закачиле вирусот. Едно е тоа во која количина вирусот е пренесен, што повеќе, пример при кивање директно во лице шансата е поголема за тешко заболување него пример да буцнете френгил или слично.

Но изгледа има и друга причина. Во Германија па и САД имаше студии дека 15-20% од тестираните имале антитела. И сега проф. Дростен изјави дека е можно, луѓе кои предходно биле заразени со друг Коронавирус веќе имале антитела и имунитет и затоа без симптоми врват и имаат веќе антитела. Сеуште не може да потврди со студија ама тоа му е печаток досега. Доста конзервативен до сега е со изјавите ама штом веќе вака јавно кажува ваљда има силни индиции дека е така. Тоа нормално би било добра вест пошто еден дел од популацијата би била заштитена од тешки заболувања.

 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Абе слабо активни денес на темата. Или сите шетате на сонцето пред карантинот? :)
И ај да биди само бурек јадење, 800+К официјално оздравени :pipi:
Џабе гледаш оздравени кога бројот на заразени е многу поголем од бројот на оздравени на дневно ниво. Вчера имаше само 100 000 заразени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom