Коронавирус (COVID-19)

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не е само топлина. Мислам дека влагата во воздухот е пресудна. Ако истата е присутна, таа ги разложува зраците и го нема истиот ефект како во сува средина.
Не е охрабрувачки податокот што се јавува во земји во екваторијален појас, но од друга страна, добар дел од истите влегуваат во таканаречен трет свет, со свои економски проблеми и хигиенски навики.
Инаку човечки организам има колку? 36-7 степени и влажна средина во која истите функционираат перфектно. УВ појасот на светлинските зраци делува врз мембраната и ги разложува, барем на тие до сега познати вируси.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.788
Нема такво работно место моментално, сите се до 2/2:30/максимум 3 часот. Освен секако полиција, војска, здравство и слично. Не претерувајте и вие сега, се прилагодуваат и фирмите према мерките, не само народот. Ако работиш во маркет не може маркетот до 16:00 да работи, па кога ќе се избројат каси, кога ќе се среди внатре, кога ќе си отидат вработените? Затоа се до 14:30 максимум.

несум видел да чекаат ред или некој да контролира, си влегуваш па макар и 100 души да има внатре


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Нема такво работно место моментално, сите се до 2/2:30/максимум 3 часот. Освен секако полиција, војска, здравство и слично. Не претерувајте и вие сега, се прилагодуваат и фирмите према мерките, не само народот. Ако работиш во маркет не може маркетот до 16:00 да работи, па кога ќе се избројат каси, кога ќе се среди внатре, кога ќе си отидат вработените? Затоа се до 14:30 максимум.
Завршуваш 14, излегуваш најрано 14:20-30, маркети работат до 3, а 14:45 веќе затворени за да си средат со промет.Три дена по ред не стигам да земам една работа битна, а не е леб или слична храна (на пауза невозжожно од пензионери).
Меѓу првите бев за строги мерки, ама некои проблеми од после ќе излезат, реков и поназад ќе видиме од пракса како ќе се движат работите.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Бев на брза помош. Ми ставија инјекција гарамицин и уште нешто.
Крајниците попара. Ми рекоа тешка прелада.
Ниедна аптека денес не работела.
За назад коа идев низ едно мало патче, имаше од братучедиве 30 луѓе собрано на куп пред една куќа. Веројатно беше некој починат.
Полиција ме допре и им дадов потврда.
За тт ми рекоа далерон ама ќе мора утре да купам
Автоматски споено мислење:

Да дополнам, ги прашав во брза-помош каква е ситуацијата во нашиот град и ми рекоа нема ништо
Дури по 2-3 оделе само на брза помош
Тешко болните
Далеронот ти е парацетамол, само што е произведен од Крка. Колку да не чекаш до утре.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Основнота нешто што ти е уништено е да правиш што сакаш и кога сакаш доведува до иритација мораш да го разбереш тоа.

Измешано со малце досада, неизвесност, депресија и ton shit од негативни, фејк какви не ти вести по интернетот, ја добиваш ситуацијата која што е.

Иначе со поголем распон временски ќе имаа луѓето поголемо време да се распоредат за по маркети вака сите се напукани од 11 до 3

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Е сега јбг, и мене гла ми бучит од што сум како во затвор скоро еден месец ама тоа е, ќе се издржит.

Мене ми останаа три многу важни работи кои ми беа планирани да ги почнам овај период кој ќе ми значат за понатаму во животот и тоа многу ама ете, морав да ги одложам валда за на есен и да се надевам дека тогаш ќе биде све нормално.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.331
Поени од реакции
21.796
Имаше истражувања околу температурите. Испадна дека најдобра температура за вирусот е 9 степени: https://www.focus.de/gesundheit/ratgeber/erkaeltung/neue-modellrechnung-bei-9-grad-fuehlt-sich-corona-am-wohlsten-verschwindet-das-virus-im-sommer_id_11885151.html Еве го и текстот: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.12.20034728v3

Проф. Дорстен вика, дека голема температура, УВ-зраци и суша не се најдобри услови за вирусов. Али тоа не значи дека ќе изчезне вирусот. Овој период и есента биле најповолни за вирусот. Да се надеваме на жешко лето ако навистина ублажува.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Никако на некои да им се погоди ни време на полициски час, а ни работа на маркети.
Ако нешто е итно ќе се најде начин да го купите. На пауза на работа, од маалска продавница сабајле пред работа, ќе нарачате ли по некој што е слободен тоа време или пак со достава до дома.

Читам на некои им пречи и онаа поделбата на групи на пензионерите за исплата на пензии по висината на пензиите. Ги делеле на богати и сиромашни. Тоа се тие дежурните твитер критичари што не знаат што да истреса.

Ај ако не сите во еден ден ура пред банките. Како сака нека ги делат, така ќе си седат дома и ќе знаат кој ден да отидат по пензија.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Инаку јас навистина не сфаќам што сакате да се направи. Да се отвори се - океј, за 2 недели ќе се отвори се, издржете уште еден викенд.

Кога беше полицискиот час од 21-6, се истуравте смешки коронава само после 21 работела хехехехе. Кога го затворија Куманово, имаше постови дури Скопје да се затворело како Дебар :pos: За викенди воведоа полициски час и од 16, сега не одговара зошто гужви имало во маркети а заборавате дека гужвите во маркети беа и кога се дозна за Цаца, цело брашно и тоалетна кога се собра од маркет.

Заклучок? Не седите дома и не се дистанцирате за мерак на Филипче, Заев, Мицкоски, не знам кој. Се седи дома од прост разум за да се купи време и здравството да се консолидира. Ако ви се лежи од корона под багрем на Водно затоа што нема капацитети, бујрум, уште во вторник улетајте во гужва. Друго, сите одеднаш станаа верници, спортисти, планинари, слободари а да бидеме искрени, да немаше корона ќе фрчеа сториња од прв крак викендов. За две недели кога сево ова ќе престане, сами треба да знаете дека што повеќе избегнувате гужви и групирања, тоа подобро за вас.
Тачно, укини концерти, утакмици, слави, свадби, собори, театри, кина, кафани, кафиќи...ма забрани и одење по гости повеќе од 4 што ќе ти е гужва и групирање тоа е штетно за човештвотво.
 
Последно уредено:

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
999
Поени од реакции
2.786
Нема такво работно место моментално, сите се до 2/2:30/максимум 3 часот. Освен секако полиција, војска, здравство и слично. Не претерувајте и вие сега, се прилагодуваат и фирмите према мерките, не само народот. Ако работиш во маркет не може маркетот до 16:00 да работи, па кога ќе се избројат каси, кога ќе се среди внатре, кога ќе си отидат вработените? Затоа се до 14:30 максимум.
Конфекциите кога имаат за товарање на камион пред 17 часот никогаш не се завршиле
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Конфекциите кога имаат за товарање на камион пред 17 часот никогаш не се завршиле
Абе не се секирај.На работно место вирусот не е опасен!Прашај ги овие шо работат од дома ќе ти објаснат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Конфекциите кога имаат за товарање на камион пред 17 часот никогаш не се завршиле
Сега ќе се бара влакно во јајцето. Ако имаат камион тоа ќе е еднаш неделно, ај еве и 3 дена во недела.
Значи пак одиме по тоа дека секој може да си испазари.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Тачно, укини концерти, утакмици, слави, свадби, собори, театри, кина, кафану, кафаќи...ма забрани и одење по гости повеќе од 4 што ќе ти е гужва и групирање тоа е штетно за човештвотво.
Абе да е до мене јас се би дозволила ама после да не барате лекар кога ќе ве печат градите од кашлање.

Напротив, камо среќа да има што повеќе такви како фризерот од Кочани.
Автоматски споено мислење:

Никако на некои да им се погоди ни време на полициски час, а ни работа на маркети.
Ако нешто е итно ќе се најде начин да го купите. На пауза на работа, од маалска продавница сабајле пред работа, ќе нарачате ли по некој што е слободен тоа време или пак со достава до дома.

Читам на некои им пречи и онаа поделбата на групи на пензионерите за исплата на пензии по висината на пензиите. Ги делеле на богати и сиромашни. Тоа се тие дежурните твитер критичари што не знаат што да истреса.

Ај ако не сите во еден ден ура пред банките. Како сака нека ги делат, така ќе си седат дома и ќе знаат кој ден да отидат по пензија.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
На тие од Твитер треба да им се даде државава па да видиме како ќе се справат. Oh wait, им ја дадоа, гледаме кај сме.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Абе да е до мене јас се би дозволила ама после да не барате лекар кога ќе ве печат градите од кашлање.

Напротив, камо среќа да има што повеќе такви како фризерот од Кочани.
Автоматски споено мислење:


На тие од Твитер треба да им се даде државава па да видиме како ќе се справат. Oh wait, им ја дадоа, гледаме кај сме.
Ти кажа дека и кога ке се заврши ова со вирусот луѓето да научат социјално да се дистанцираат, јас барем така те разбрав.
Инаку да согласен сум ние што сме против мерките да не пуштат да правиме што сакаме и се откажувам од здравственото осогуруавње и услугите од здравствениот систем, впрочем секако здрваствениот систем моментлно го нема, но вие кои сте за овие фашистички и дебилни мерки да прифатите целиот економски губиток поради мерките кои се нефункционални вие да ги поднесете.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Ти кажа дека и кога ке се заврши ова со вирусот луѓето да научат социјално да се дистанцираат, јас барем така те разбрав.
Инаку да согласен сум ние што сме против мерките да не пуштат да правиме што сакаме и се откажувам од здравственото осогуруавње и услугите од здравствениот систем, впрочем секако здрваствениот систем моментлно го нема, но вие кои сте за овие фашистички и дебилни мерки да прифатите целиот економски губиток поради мерките кои се нефункционални вие да ги поднесете.
Точно така. Барем додека не се најде терапија или вакцина за чудово :) Инаку, според мене а и верувам според многумина, не треба да има корона за некој да се научи да не се бута во тебе во банка или во автобус од 300 слободни места баш до тебе да седне. Кога има гужва во бус, разбирам.

За економскиот губиток си грешка. Ти мислиш на Инфективна лежат само стари лица а на млади не им треба хоспитализација? Ау не си свесен колку си грешка. Разликата е што на помладите им е посилен организамот и не ескалира ситуацијата толку брзо.

Исти колапс не чека ако сево ова се рашири и снема кревети за лекарска помош за оние од возрасна група 20-40 години. Ќе видиш тогаш како се полни Бутел со крстови на родени во 80ти и 90ти. Затоа и се држат во баланс двете работи и сево ова нема да трае повеќе од средина мај преку сила.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom