Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Во возење од втора во прва на многу коли оди тешко, освен ако се движиш ептен споро или стоиш. Ова е бидејќи има голема разлика во преносниот однос измеѓу прва и втора. Сега мислам може да се стави сосила или со јак гас...ама нема потреба за тоа, ко дошло за во прва да ставиш поарно во лер и застани со кочница.

За обратно (прва во втора) треба лесно да оди, ако запнува можно е да има проблем.
 
Член од
22 август 2016
Мислења
80
Поени од реакции
19
водна пумпа задолжително да се мења со каишот или не ,некои мајстори ми викаат ДА некои ми викаат не пипај ако е добра.Ваше мислење?
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Менувај ако сакаш да си раат,исти пари за работна рака ќе ти земат.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
водна пумпа задолжително да се мења со каишот или не ,некои мајстори ми викаат ДА некои ми викаат не пипај ако е добра.Ваше мислење?
Тој мајстор шо ти вика да не менуваш, никогаш во дуќанот да не му стапниш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.701
Во возење од втора во прва на многу коли оди тешко, освен ако се движиш ептен споро или стоиш. Ова е бидејќи има голема разлика во преносниот однос измеѓу прва и втора. Сега мислам може да се стави сосила или со јак гас...ама нема потреба за тоа, ко дошло за во прва да ставиш поарно во лер и застани со кочница.

За обратно (прва во втора) треба лесно да оди, ако запнува можно е да има проблем.
Освен кај постарите ,,французи,,.....мојот стар Цитроен Ах за мењач користи многу потанко масло него другите коли и го нема овој проблем

Најстарите франциски коли како Пежо 204 има заедничко масло за мотор и мењач, бидејќи двата склопа беа накубичени во еден заеднички мотор-мењач склоп, со еден картер за масло
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
водна пумпа задолжително да се мења со каишот или не ,некои мајстори ми викаат ДА некои ми викаат не пипај ако е добра.Ваше мислење?
Vodnata obicno ke se rasipe od koa ke go smenis samo kaisot i ke si platis 5 saati rabotna raka samo za pumpa. Zatoa site dobri majstori preporacuvaat da se smeni koa se menja kaisot bidejki togas e lesno za menjanje i e na eden trosok.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.640
Поени од реакции
27.880
Обратно сум пишал уствари.

Моментално носам 225 50 17.

Сакам да ги сменам со 235 55 17.

Значи пак е проблемот што само километржата ќе лаже, ама може да се наместат на истите бандажи, така? Прашувам оти другар ја продаде колата и ги дава гумите ефтино, па би ги зел ако пасуваат.
Многу е
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Некој тука да не имал слична појава? Најпрвин приметив во зимата понекогаш на температури околу 0,колата кога верга (момент пред да запали) на таблата светнува ABS сијаличката(кај мене е жолта) и се гаси во истата секунда кога ќе запали колата. Ама деновиве на секое палење прави така. Проблем е или не? Прво што ми текна да не е акумулаторот за менување. 3години е истиот од кога ја купив, претходно не знам кога е менуван.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Акумулаторот најверојатно...втора опција слаба маса или лабави и нечисти клеми.
 
Член од
22 август 2016
Мислења
80
Поени од реакции
19
алтернатор на колку се мења?не кога ќе цркне знае ли некој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom