Коронавирус (COVID-19)

Член од
12 март 2009
Мислења
19.828
Поени од реакции
15.757
Да, др.Мојсовски, алерголог, пулмолог и имунолог....добар дијагностичар, но уткаше со терапиите.
мене на 48-50г старост БСЖ вакцина ми даде 2 сеѕони пред да се пензионира... сега ако треба не знам кој ќе се нафати, сите се оградуваат за било што... дури и за обични работи што се без рецепт, ако немаат напишано само да работат по шема никој ништо...
н.пр. да или не и колку Д витамин, па и коприва дига железо.... за штетност лекови да не зборуам, да не се прекинува било која терапија, а контролни анализи сега не функционираат...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Зашто би требало и нејзиниот син да е позитивен. Не го фаќа секој вирусот. И тие 700 заразени не ти значат ништо кога имаш 7000 тестови само. Иако и ја мислам дека имаат помешано нешто, ваков случај ќе се јавел и во друга државата ако имало нешто вакво.
Иначе друга работа, зошто би правеле ваков вид обдукција на жената?? Или вообичаено е на било која обдукција да бараат траги од антитела, вирус или што и да е..

Ако за овој случај е специфично да се бараат траги од овој вирус иако се знаело дека умрела поодамна .. тогаш тоа ми кажува дека официјалните лица знаеле или се сомневале дека вирусот е тука од претходно ...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
Член од
23 март 2011
Мислења
1.044
Поени од реакции
952
Во ист автомобил не смее повеќе од тројца патници, ама во ист автобус може по 50. :tapp:

Четиричлено семејство не смее да се вози во автомобил, а дома може 24 часа заедно да бидат, во ист стан, во иста соба. :tapp:

Да сака некое четиричлено семејство да појде во викендица, на излет или во село, да олабави малку мозокот од домашниов притвор, ќе треба дупли пат да прави. Или да ризикува сите четворица во автомобил, за 4-5000 евра казна ако ги фатат.

Од чиј шупак ги извадија овие "мерки", од шупакот на Вучиќ ли?

Петровска: Во ист автомобил не смее да се возат повеќе од тројца патници
Mislam deka si greshka
Ako se familija
Maz zena i deca moze slobodno poveke

Sent from my J5 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Иначе друга работа, зошто би правеле ваков вид обдукција на жената?? Или вообичаено е на било која обдукција да бараат траги од вирус ..

Ако за овој случај е специфично да се бараат траги од овој вирус иако се знаело дека умрела поодамна .. рогаш тоа ми кажува дека официјалните лица знаеле или се сомневале дека вирусот е тука од претходно ...
По службена должност се прави комплетна обдукција кога има смрт од непозната причина (со Y зафат, анализа на органи, крв, токсични материјали, материјали во стомакот итн.) а ги тестирале за антитела веројатно затоа што пред 2-3 недели се појави сомнеж по докториве дека бројката на починати од грип растела од година во година. Не само кај нас и на RTV SLO го дискутираа ова пред некое време. Не фатив цела дискусија ама изгледа и кај нив имале раст.
П. С. Види ПП :))
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Ова е специфичен случај, кај ќе најдеш сличен случај на починат три месеци и не закопан? :(
Не е толку ретка појава да најдат мртов човек после неколку месеци. Ме чуди зашто ја тестирале.

Иначе друга работа, зошто би правеле ваков вид обдукција на жената?? Или вообичаено е на било која обдукција да бараат траги од антитела, вирус или што и да е..

Ако за овој случај е специфично да се бараат траги од овој вирус иако се знаело дека умрела поодамна .. тогаш тоа ми кажува дека официјалните лица знаеле или се сомневале дека вирусот е тука од претходно ...
Да и мене тоа ме чуди. Да не беше од официјални канали информацијата, не би верувал дека се нафатил некој да ја тестира.
 
B

Beginner

Гостин
Зашто би требало и нејзиниот син да е позитивен. Не го фаќа секој вирусот. И тие 700 заразени не ти значат ништо кога имаш 7000 тестови само. Иако и ја мислам дека имаат помешано нешто, ваков случај ќе се јавел и во друга државата ако имало нешто вакво.
Еве и погоре имаш пост значи они не излевале многу од дома од каде би се заразила? И во тие 7000 тестови има многу луѓе со симптоми што мислеле дека е Ковид а било грип. Ако низ цела Македонија е раширен зарем нема да има мнпгу повеќе луѓе со симптоми и најверојатно повеќе тестови ќе се правеа. Незнам ќе видиме како ќе испадне оваа работа.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Во последниве 24 часа во земјава се регистрирани 49 новозаболени пациенти од Ковид-19, дознава Алсат. По градови: Скопје -13, Куманово – 14, Штип -6, Прилеп – 8, Велес -6, Кочани-1, Гостивар -1. Со ова вкупниот број на заболени во Македонија достигнува 760 лица.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Днес попаднах на това:

Serbia 14240 tests, 3105 cases (21.8%)
Macedonia 6571 tests, 711 cases (10,9%)
Czechia 120285 tests, 5735 cases (4.8%)
Hungary 31961 tests, 1310 cases (4%)
Bulgaria 18502 tests, 648 cases (3.5%)

Интересира ме,дали вакцинациите во бившата СФРJ са били еднакви или сека савезна држава е имала собствена политика за вакцинациja?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Еве и погоре имаш пост значи они не излевале многу од дома од каде би се заразила? И во тие 7000 тестови има многу луѓе со симптоми што мислеле дека е Ковид а било грип. Ако низ цела Македонија е раширен зарем нема да има мнпгу повеќе луѓе со симптоми и најверојатно повеќе тестови ќе се правеа. Незнам ќе видиме како ќе испадне оваа работа.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Има повеќе луѓе со симптоми низ цела Македонија, и не ги тестираат доколку немаш контакт со заболен. Да не збориме па за асимтоматските случаеви. Немаат капацитет за поише тестови.
А како фатила бабава и мене не ми е јасно, затоа реков сумљив ми е резултатот. Мада и во Италија ако ти текнува првите жртви беа во некој забутани села, значи се ширел подолг период..
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Днес попаднах на това:

Serbia 14240 tests, 3105 cases (21.8%)
Macedonia 6571 tests, 711 cases (10,9%)
Czechia 120285 tests, 5735 cases (4.8%)
Hungary 31961 tests, 1310 cases (4%)
Bulgaria 18502 tests, 648 cases (3.5%)

Интересира ме,дали вакцинациите во бившата СФРJ са били еднакви или сека савезна држава е имала собствена политика за вакцинациja?
Немаше републички правила што би се разликувале од државните.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.345
Поени од реакции
79.170
Интересира ме,дали вакцинациите во бившата СФРJ са били еднакви или сека савезна држава е имала собствена политика за вакцинациja?
Не. Републиките немаа сопствена вакцинална политика.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

Kajgana Shop

На врв Bottom