Коронавирус (COVID-19)

Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
i koj e kriv? bitolska policija lol :)
Зато и треба подалеку од населени места носење сите, без разлика дали Охрид, Скопје, Битола... знајш и ти какви стоки има овде. Најдобро направи му шатори пред граници и нека дремат таму 2 недели, само штета шо има и совесни и разумни луѓе шо треба да патат покрај овие ретарди.
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
А шо треба под секој прозор по еден полицаец да ги варди да не плукат, не ги кривете министрите бе народот сме говеда, пуштај таму све во пепелиште и нека се плукаат меѓусебе нека се шугосат
I jas bev eden od mnogute sto ne se soglasuvaat so karantinot vo epinal,ama kamo tie da ni bea najgolemiot problem.Denes penzionerite na klupite na setaliste i vo parkot si praveja piknik,sekoja klupa polna baska i prostum stojat po nekolku,da si se iznaprikazat so se nemaja videno cela nedela ima sliki na bitola babam bitola.Za zal nas ni e toj mentalitetot i ke si go krkame
Автоматски споено мислење:

Од кога постои државава увек било дилема дали се Битолчани или Охриѓани најпроклети,така и сега е работава
Gi zaboraj i prilepcani,ama sega na strana sekade ima bagra
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.217
Поени од реакции
36.430
Од кога постои државава увек било дилема дали се Битолчани или Охриѓани најпроклети,така и сега е работава
Меѓу нив си раскажуваат и едните и другите прикаска како госпо ја создал природата во тие градови, а го оставил ѓаоло да создаде само една работа и тој ги создал луѓето, шала на страна и без генерализирање ама цела држава сме исто ѓубре.
Мислиш деца од 2 години, тоа што му кажуваш да не го прават на инает ќе го направат...во таков случај ни полиција ни војска не помага, па дури ни стап како во Индија.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Луѓе, објаснувајте се и карајте се колку сакате али секој македонски државјанин има право да си се врати во родната земја. Да, има случаи кои педерски се вратија иако немаше потреба, ама има доста и што се на сезонска работа или со нерешено станбено прашање и едноставно мораа да се вратат. Замерката од нас жителите на МКД кај одредени е што не ги почитуваат мерките за самоизолација, не се пријавуваат кај надлежните, избегнуваат тестирање, се шетаат насекаде... Се имам јас партал правено со луѓе со бугарски пасоши и гомнојадци за нашата држава, ама сега јебига не е моментот за такви поделби.

Добро е што ја разрешија директорката од Охрид и што ЈО ќе покрене постапка за случајот, а лошо е што има доста вакви случаи како покојната жена. Еве и сабајле на МРТ пројде телоп со инфо дека прво треба кај матичниот лекар да се јавиме ако имаме симптоми и да се консултираме со него, односно да не земаме лекови на своја рака. Во ред, се слагам со сево ова, ама прашање е какви одговори ќе добиваме од матичните лекари. Ја сеа да и се јавам на мојата матична, госпоѓата Пројка, гарант ќе ми каже: Абе ништо не ти е седи дома пиј лоратадин за алергиите пролет е сеа знаеш хехе, плус чаеви обавезно и се ќе биде во ред...,притоа не знаејќи дали сум имал контакт со некој од критичните подрачја и слично. Сакам да кажам дека имам доста примери од поблизок круг на фамилија/пријатели кои имаа некакви симптоми периодов и кои беа експресно одбивани за тестирање поради тоа што не се или немале контакт со некој од ризичните земји. А, не е битно што може во маркет, на бензинска да фатиш, или едноставно да не си свесен дека си имал контакт со некој заболен. Мислам дека и на форумов имавме такви случаи, Коњаникот беше еден од нив ако не се лажам.

Јасно ми е дека капацитетите се тие, ама испаѓа дека ќе ги тестираме тие од надвор што доаѓаат а тукашните ако има време и ресурси за нив, иначе кој ги ебе.

Дај боже да нема ниту еден друг случај како жената од вчера, али...
Стекара bratmi еве јас ќе ти кажам зошто јас се јавив кај мојата матична. Лекар кој не го ни знам, зошто пред 3 години мојата претходна матична отиде у пензија и ни ја „препишаа“ оваа докторка, однесоа документи а јас пошто не одам на лекар и си решавам болести со инает и чаеви ја немав ни запознаено до сеа. Дојдов до нејзин број преку мајка ми и и се јавив. Добар ден, добар ден. Јас сум Пеја989 - „ааууу па ти си мој, само не сме се запознале“. Да да, тој сум, се јавувам пораид препораките на Венко, да се консултираме со матичните. И ме прашува, што е работа и почнувам да и зборам. Имам некоја болка во грло и повремено поткашлување (еднаш на пола саат да кажам). И ми вика, чекај. Дали имаш температура? - Велам, не немам. Добро, дали имаш треска и дали чувствуваш омалаксаност? - Не, немам ни тоа. Епа супер, ај сега, дали во последниве 14 дена си бил надвор од државава? - Одма доби форс, викам, не, освен вонземјани ако не ме транспортирале у спиење hhhhheheheh. Добив едно „ха, океј“. Сега, дали си бил во контакт со веќе дијагностициран коронавирус? - Уште еден форс, колку што знам не, не сум бил. Супер и тоа. Е сеа, земи си спреј за грлото и земи си чај од коприва и кантарион, прави си и немаш мака.

Така да, јас не ги обвинувам искрено матичниве лекари зошто им е дадено прашалник и ваљда им е кажано дека треба да пријават во повисока инстанца само доколку од 5 прашања се штиклираат минимум 4 како ДА. Моја претпоставка е ова.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.049
Поени од реакции
24.023
Зато и треба подалеку од населени места носење сите, без разлика дали Охрид, Скопје, Битола... знајш и ти какви стоки има овде. Најдобро направи му шатори пред граници и нека дремат таму 2 недели, само штета шо има и совесни и разумни луѓе шо треба да патат покрај овие ретарди.
ne treskaj gluposti.... drzavjani se na MKD i imaat APSOLUTNO pravo da se vratat vo drzavata. treba da idat vo karantin ama toa treba da e covecki i ova sto drzavata go pravi e vo red vo ovoj moment. ako treba poveke policija i obezbeduvanje da ima togas neka se napravi toa a ne da se kreva panika. na lugevo ako im e potrebna pomos treba da se vo grad, do bolnica a ne u nekoja pustelija. ako sakas 100% samoizolacija, satorot i sibaj na pelister
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.702
Поени од реакции
36.666
Ако тестот државно е со PCR а другиве со крв, тогаш цената не дека е евтина ама не е за чудење. Очи ќе ти истечат додека ја изработиш секвенцата, не е ова CSI, так так за 5 минути резултати. Сега моментот што наместо да се даваат пари за патни трошоци на фаци ко Мира Дизел можеа да се даваат како државно учество во тестовите, тоа е друга тема.
кај Жан Митрев е PRC тестирање. Систина мислам дека не е.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
ne treskaj gluposti.... drzavjani se na MKD i imaat APSOLUTNO pravo da se vratat vo drzavata. treba da idat vo karantin ama toa treba da e covecki i ova sto drzavata go pravi e vo red vo ovoj moment. ako treba poveke policija i obezbeduvanje da ima togas neka se napravi toa a ne da se kreva panika. na lugevo ako im e potrebna pomos treba da se vo grad, do bolnica a ne u nekoja pustelija. ako sakas 100% samoizolacija, satorot i sibaj na pelister
И шо бе брат ако се државјани? Шо му дава за право да фрлат од горе отпушоци, ѓубре и да плукат по луѓето долу, наводно револтирани ликој, со кое право си дозволуваат? Брат нека ми е ќе одам ќе го фрлам од балкун главечки надолу. Значи да не се лажиме нема контрола каква шо треба да има, и пак ќе напоменам немам ништо против совесните луѓе шо се внатре, дај боже да немаат ништо и шо побрзо да заврши ова за добро на сите.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.990
Поени од реакции
112.275
Така да, јас не ги обвинувам искрено матичниве лекари зошто им е дадено прашалник и ваљда им е кажано дека треба да пријават во повисока инстанца само доколку од 5 прашања се штиклираат минимум 4 како ДА. Моја претпоставка е ова.
Не ги обвинувам ни јас (ок Пројка ја поткачив зш ме нервира од поодамна :D), знам дека им е наложено тоа да го прашуваат. Го "кривам" системот затоа што не е фер селекцијата, можда ја и ти ќе преживееме али некој трет за жал нема.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
И шо бе брат ако се државјани? Шо му дава за право да фрлат од горе отпушоци, ѓубре и да плукат по луѓето долу, наводно револтирани ликој, со кое право си дозволуваат? Брат нека ми е ќе одам ќе го фрлам од балкун главечки надолу. Значи да не се лажиме нема контрола каква шо треба да има, и пак ќе напоменам немам ништо против совесните луѓе шо се внатре, дај боже да немаат ништо и шо побрзо да заврши ова за добро на сите.
Брат, не треба да има контрола, треба самоизолацијата и карантинот да го сфатат сериозно а не како да се на екскурзија у Банско, Белград или Будва.

Колку треба да си МОРОН да кога некој ќе те стави во карантин, ти да гледаш како да избегаш од него? Зошто некој постојано да треба да ти кажува дека мора да пројдат 10-15-20 дена додека те ослободат?

Не треба контрола, треба писмено да потврдат дека разбираат и дека доколку не ги почитуваат мерките на карантинот ќе следат затворски казни и поздрав. Не парична, него затворска казна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.786
Како што се кретени луѓево, ова е феноменален начин малку да се пополни касата на државата со казни за непочитување на изолација, полициски час и друго.
Автоматски споено мислење:

Колку е ова фантастично неверојатно од наша перспектива.
Бил загрижен дека не можела неговата служба да одговори на финансиските предизвици при пандемијава, па се самоубил.
Наш политичар, при ваква ситуација око не би му трепнало, а пре би ја разгледувал опцијата да ги убие сите други.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.133
Поени од реакции
26.825
Ми се чини дека сите се свесни дека последиците од мерките ќе бидат поголеми од вирусот, ама сепак не се тргаме од патот што не носи у провалија. Де факто премиерот на државата ти вика нема да иаме пари за плати, тука спаѓаат и лекари и полицајци и луѓево мува не ги лази.
Ќе земеме од богатите. Кур ќе земеш од богатите, ќе си платат они и личен лекар и полицаец а нас не чека Мад Макс сценарио ако Заев не тресе глупости.
Тоа го зборувам, наместо да земат да изолираат 30тина проценти (отприлика најкритични категории) и да им носат дома храна во исклучително контролирани услови, ние изолираме и тоа што има и нема ризик за сериозни симптоми од болеста и запираме се, при што кај така сме отепани на секое поле стануваме уште побетер.
Си во право, но Македонија претходно не си беше изолиран остров во кој сите си живееја среќно, за жал додека ситуацијата не се среди на глобално ниво ќе продолжиме во тој правец.
Тоа е точно, цел свет иде во овој правец и ние малце може да напраиме. Ама и тоа малце не го правиме. Големите земји ќе го немаа овој проблем за да се споредуваме со нив. Бест кејс сценарио е ако најдеме некој лихварски кредит и уште 20 години да не се оправиме од тоа.
Парите не се најголем проблем во ситуацијава, ама генерално со пари ќе почнат проблемите. Дури не е кај нас ни проблем тоа што сме изолирани и во карантин целосно. Доколку не заврши ова во разумно време (крај на мај), најголем проблем кај нас ќе е храната... Пошто цело ова лудило е на светско ниво, претпоставувам дека во наредниот период, секоја држава ќе ги стави прехрамбените капацитети за сопствени потреби, уште повеќе што веќе се најавува и втор и трет бран на вирусов.. Со еден збор, тие држави што увезуваат храна, во кои за жал спаѓаме и ние (иако имаме неискористени прехрамбени капацитети) ќе бидат најпогодени од таа ситуација. ОН веќе предупреди, ја има веста и на Македонски јазик... Пошто сите околни држави и светски и регионални сили ќе бидат свртени кон решавање на внатрешните проблеми (САД и Западна Европа нема тек така лесно да се опорават, со толку разгалено население), еднотавно ние ќе бидеме оставени на милост и немилост на внатрешните капацитети што ги имаме како држава за да се справиме со ситуацијата.... Дали тоа алудира на Mad Max сценарио и тотален хаос или државава ќе може да се справи со можен крах на монетарниот а со тоа и безбедносниот систем поради општ недостаток на храна останува да видиме...
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Добро е што ја разрешија директорката од Охрид и што ЈО ќе покрене постапка за случајот, а лошо е што има доста вакви случаи како покојната жена. Еве и сабајле на МРТ пројде телоп со инфо дека прво треба кај матичниот лекар да се јавиме ако имаме симптоми и да се консултираме со него, односно да не земаме лекови на своја рака. Во ред, се слагам со сево ова, ама прашање е какви одговори ќе добиваме од матичните лекари. Ја сеа да и се јавам на мојата матична, госпоѓата Пројка, гарант ќе ми каже: Абе ништо не ти е седи дома пиј лоратадин за алергиите пролет е сеа знаеш хехе, плус чаеви обавезно и се ќе биде во ред...,притоа не знаејќи дали сум имал контакт со некој од критичните подрачја и слично. Сакам да кажам дека имам доста примери од поблизок круг на фамилија/пријатели кои имаа некакви симптоми периодов и кои беа експресно одбивани за тестирање поради тоа што не се или немале контакт со некој од ризичните земји. А, не е битно што може во маркет, на бензинска да фатиш, или едноставно да не си свесен дека си имал контакт со некој заболен. Мислам дека и на форумов имавме такви случаи, Коњаникот беше еден од нив ако не се лажам.

Јасно ми е дека капацитетите се тие, ама испаѓа дека ќе ги тестираме тие од надвор што доаѓаат а тукашните ако има време и ресурси за нив, иначе кој ги ебе.

Дај боже да нема ниту еден друг случај како жената од вчера, али...
Ќе ти одговорам со цитат од друга тема на @бутЕ , се надевам нема да му смета.

Драгана се враќам после 26 часовно дежурство читам по порталиве колнат пљукет по колегиве од инфективно не ја згрижиле пациентката шо почина. Пола работно време го поминав таму пошо инфективно ни е преоптоварено и да ти кажам едно нешто точно немат во ова шо го пишит нити пак изјавата од зетот на починатата е така. Пациентката не е вратена на 24ти туку и е направен тест за корона и е УПАТЕНА во Скопје. На 26ти се враќат со тешки компликации и со позитивен тест и и е укажано дека општа болница немат апаратура и средства да одржит во живот пациент со фукнционално пола белодробно крило со висок притисок и со срце кое претрпило два инфаркта. Немат ни начин ни можност то да се изведит кај нас а не можеше ни да се префрлит на интензивна пошо таму веќе имат двајца пациенти. Прекинете да ги пљукате докториве барем овие шо се 24/7 со вас и се трудет колку шо может да ве спасет. Двајца се инфектолози дежурет 24ки секој втор ебан ден и сеа ги теретет дека ради нивна грешка жената умрела? Во ред. Секоја чест и на цел персонал шо по брза постапка обезбеди какви такви услови за да се згрижат другите двајца позитивни. Журка је тек почела, само Господ нека не чуват на сите.
Секогаш има две страни приказната. Немаш појма колку голем број од пациентите не сакаат да седат во болница, одбиваат да бидат хоспитализирани, си тераат инает „ќе ми пројде дома побрзо“, итн. Е сега, може има и дел што не го знаеме, не знаеме како се поставила директорката, што кажала, како изреагирала она конкретно, дали можела да обезбеди возило да ја препрати, а не го направила тоа, итн. Што точно се случило и како се случило допрва ќе се разбере.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.788
Поени од реакции
2.331
Стекара bratmi еве јас ќе ти кажам зошто јас се јавив кај мојата матична. Лекар кој не го ни знам, зошто пред 3 години мојата претходна матична отиде у пензија и ни ја „препишаа“ оваа докторка, однесоа документи а јас пошто не одам на лекар и си решавам болести со инает и чаеви ја немав ни запознаено до сеа. Дојдов до нејзин број преку мајка ми и и се јавив. Добар ден, добар ден. Јас сум Пеја989 - „ааууу па ти си мој, само не сме се запознале“. Да да, тој сум, се јавувам пораид препораките на Венко, да се консултираме со матичните. И ме прашува, што е работа и почнувам да и зборам. Имам некоја болка во грло и повремено поткашлување (еднаш на пола саат да кажам). И ми вика, чекај. Дали имаш температура? - Велам, не немам. Добро, дали имаш треска и дали чувствуваш омалаксаност? - Не, немам ни тоа. Епа супер, ај сега, дали во последниве 14 дена си бил надвор од државава? - Одма доби форс, викам, не, освен вонземјани ако не ме транспортирале у спиење hhhhheheheh. Добив едно „ха, океј“. Сега, дали си бил во контакт со веќе дијагностициран коронавирус? - Уште еден форс, колку што знам не, не сум бил. Супер и тоа. Е сеа, земи си спреј за грлото и земи си чај од коприва и кантарион, прави си и немаш мака.

Така да, јас не ги обвинувам искрено матичниве лекари зошто им е дадено прашалник и ваљда им е кажано дека треба да пријават во повисока инстанца само доколку од 5 прашања се штиклираат минимум 4 како ДА. Моја претпоставка е ова.
Ne odi taka. Prviot uslov e ako ima nad 37.5 temperatura, pa posle site drugi uslovi. Ako ima temperatura i barem najmalku 1 ispolnet uslov, se zakazhuva test.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom