Коронавирус (COVID-19)

D

Deleted member 95595

Гостин
Realno decki, kolkavi se shansite da nekoj 14 dena go ima so sebe virusot, da ne znae za toa, bil vo samoizolacija koja 100% ja ispochituval, ne pokazal bukvalno nikakvi simptomi, da izleze 14ot den i da ispadne deka go ima virusot i da zarazi drugi?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.727
Поени од реакции
17.538
Samo Eпинал и МОлика ги имаа условите за да прибират толкав број на луѓе и да ги одржуваат во карантин..е сега да не ги споредувам Епинал со Молика бидејќи ќе испадни смешно ,ќе ти кажам дека Епинал е 10 пати подобро бидејќи е полесно за мониторирање и контрола...како и помал трошок..додека за Молика ќе требаше секој ден џандарите да прат идими дојдими и плус полошо за контрола и мониторинг...ама обично Битолчаните се гадни луѓе што осудуваат без да размислат трезвено со ладна глава па и не ме чуди нивната општо примитивна реакција.
Ти да видиш какви коментари начекав, а шо ако некој фрлел отпушок од цигара, сакав да ја прашам дотичната да не бери отпушоци по улици ама ај реков кој ќе се тегни.
Автоматски споено мислење:

Realno decki, kolkavi se shansite da nekoj 14 dena go ima so sebe virusot, da ne znae za toa, bil vo samoizolacija koja 100% ja ispochituval, ne pokazal bukvalno nikakvi simptomi, da izleze 14ot den i da ispadne deka go ima virusot i da zarazi drugi?
Мали ама постојат
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.112
Поени од реакции
10.868
Realno decki, kolkavi se shansite da nekoj 14 dena go ima so sebe virusot, da ne znae za toa, bil vo samoizolacija koja 100% ja ispochituval, ne pokazal bukvalno nikakvi simptomi, da izleze 14ot den i da ispadne deka go ima virusot i da zarazi drugi?
ваљда има шанси штом Венко препорачува да се остане у самоизолација уште исто толку денови ама тешко дека некој ке го послуша


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Затоа треба изолацијата да биде 25 дена, колку што изнесува максималниот период на инкубација. Но и по 14 дена можно е да не се пренесува заразата, таков е случајот со првата заразена во Македонија која допатува со комбе од Италија а никого не зарази бидејќи таа се разболела во Италија и вкупно до нејзиното доаѓање во Македонија поминале две недели.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Последниве 2-3 дена се обидов малку да се дистанцирам од темава. Не тотално, меѓутоа, не ги бројам заразените во Индонезија и починатите на Филипини.....мислам, жално и за нив, ама имате препораки, следете ги и гледајте некако продуктивно да го потрошите времето. Некој го спомна горе - ако седне чоек да го гледа Вучич или сличен идиот од негов калибар, тоа е самопромоција и губење време - од него ако чека човек веродостојна информација, тогаш е тотално у заблуда. Кај нас среќа шо министеров се појавува. По природа не е наметлив човек и по него се гледа дека нема многу контрола врз ситуацијата. Врзани му се рацете во многу аспекти. Има многу, многу ограничени ресурси.
Друго ми беше поентата. Веќе гледам и во економскине теми, дека се шират дезинформации....за овде да не зборам. Од тоа до сега што го гледам, сфаќам дека нема ниту еден човек такозван фамозен експерт, вклучително од сите области: медицина, политика, економија, кој има појма што го снајде светов, а уште помалку да предвиди што ќе биде. За во светски размери зборам.
Сите, вклучително и јас, пуштаме у промет мислења, ставови, споделуваме нешто што мислиме дека е точно (како одредуваме господ знае) и колективно учествуваме во стварање на психоза, нервоза, немир, кои пак дополнително праат хаос, па така се празнат рафтови со тоалетна хартија, маски, средства за дезинфекција, сумамед, депозити во банки исл.
Има пар ликови овде што стварно треба да олабават. Случајот со 16 годишното девојче во Франција може и да е вистинит - се споиле некои лоши околности. Може и да разберам да ве пукаше хистерија да умираа само тинејџери, ама ако од исклучок правите правило, тоа не е баш нормално. Олабавете малку. Не мислам на она "к ме боли, идам да се гушкам со луѓе", туку малку по-стоички гледајте - делувајте у кругот у кој можете да делувате, а тоа ако има тројца или 18 заразени у општината у која живеете, не го гледајте како вие да сте веќе заразени. Оние со 5Г па би ги обележувал сега и штом стивне коронава би им дал да бираат дали да почнат од прво одделение или у Бардовци директно. Земете се' со резерва, следете и бидете информирани, ама не паничете.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Ја не сум експерт. Мене, добро ми личи ова.

Но, дали се земени во предвид сите фактори?
Ти наоѓаш некоја правилна прогресија. Врз неа ги темелиш резултативе.
Рачуницата, резултатите кои ги имаш пред десет дена се резултат, меѓу другото, на условите тогаш. Условите влијаат на резултатот. Условите, во случајов, се менуваат со историски невидена брзина. Од ден, во ден. Дваесет дена разлика - на двата краја не владеат исти услови. Мерките, општата информираност, свест и друго, ќе бидат различни денес, во споредба со пред десет дена. Исто како што ќе бидат различни десет дена во иднина, во споредба со денес. Значи, условите во првите десет дена, би требало постепено да се менуваат и втората десетка нема да има исти услови. Па нема да иде по твојата правилна прогресија.
Нема така правилна да биде, заради погоре кажаново.
Би требало бројките да се помали, за десет дена.

Од друга страна, можно е да има уште нешто што не е земено во предвид, а што ќе ја натежне работата на другата страна.
Јас само правам предикција според математиката што ми ја нудат историските податоци за грипов (Чисто математички, нема врска со медицина) . Значи прво ја гледам прогресијата како расте, во последните 6 дена прогресијата на смртност оди секогаш над 12.5% од бројот на досегашните мртви, и секогаш се накачува. Според тоа бројот на заразени пред 10 дена бил во сооднос на смртноста и прогресијата и ако продолжи вака, ќе биде драматично за 10 дена, а не гледам знаци на запирање...

Знаци на запирање на пандемијата ќе има во оној момент, кога бројот на мртви ќе се стабилизира, тоест нема да расте или барем ќе се намали тенденцијата на пораст. Тоа значи и дека бројот на заразени пред 10 дена се намалил... Додека не го видиме тоа, ситуацијата е алармантна...

Еве на пример денеска според прогресијата што иде последните денови, требаше да има околу 3000 мртви, а има 3150 до сега, тоа значи дека и мојата математика испаѓа оптимистичка во однос на реалните резултати...

Иначе е колку за илустрација колку е страшно, во граѓанската војна во Сирија, дневно во просек гинеле помалце од 300 луѓе.. во втора светска војна дневно околу 45К луѓе. Од Шпанската куга, естимациите се од 20К до 90К дневно.

Муабетот ми е дека некои луѓе покушаваат да ја релативизираат опасноста што ја донесе вирусов. Па ми споредуваат сезонски грип, па 5г тестирање, па чуда... Јас викам дај боже се у право тие што викаат дека не е опасна работата, а јас да грешам... ама секако мора да се заштитиме и да го почитуваме карантинот. Западниве држави колабрираа, па што останува за нас.

Според мене, доколку не се најде лек во следните месец дена, грипов тек ќе ги покажува забите. Ама искрено мене не ме плаши грипов, тоа ти е или џа или бу ситуација... Мене ме плаши што после грипот... Ако во светот општо оваа ситуација потрае до есен, ние како држава ќе колабрираме. Нема да има храна, пошто не произведуваме храна, а никој на светот нема да сака да ни извезе, пошто нели сегде е исто...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Realno decki, kolkavi se shansite da nekoj 14 dena go ima so sebe virusot, da ne znae za toa, bil vo samoizolacija koja 100% ja ispochituval, ne pokazal bukvalno nikakvi simptomi, da izleze 14ot den i da ispadne deka go ima virusot i da zarazi drugi?
За жал има шанси, се виде тоа досега и на 18 ден симптоми.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
ваљда има шанси штом Венко препорачува да се остане у самоизолација уште исто толку денови ама тешко дека некој ке го послуша


Sent from my iPhone using Tapatalk
Abe baba mi i dedo mi (od zena mi nejzinite) bea 14 dena vo samoizolacija bidejki dojdoa pred dve nedeli od Germanija. Baba mi ima 48, dedo mi 64 godini, dedo mi e i so eden bubreg i dva stenta, baba mi e medicinska sestra i iako smetam deka medicinskive lica imaat pojak imunitet nego prosechniot chovek, sepak ne zivee bash zdravo pa ke kazam deka ima normalen imunitet, valjda dosega kaj nekoj od niv dvajca ke pokazeshe neshto. Ja ispochituvaa 100% samoizolacijata, ni na prodavnica ne odea, im ostavavme na balkon namirnici shto ke pobaraa i utre im zavrshuva samoziolacijata i nkrmalno izgoreni se da si ja vidat vnukata, kerka mi. Zatoa prashav cisto deka ne sledam do tolku informacii okolu virusov i toxhno koi mu se karakteristikite. Ama od toa shto go znam, kaj postari lica ako se zarazat bi trebalo vo 14 dena barem eden simptom da se pojavi.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.288
Поени од реакции
16.763
Ти да видиш какви коментари начекав, а шо ако некој фрлел отпушок од цигара, сакав да ја прашам дотичната да не бери отпушоци по улици ама ај реков кој ќе се тегни.
Автоматски споено мислење:


Мали ама постојат
Јас близок мој шо изеде тон трици го прашав- Што ако не отпуштеа нас Германија и јас се враќав и бев во тој автобус? Шо? Истото ќе важеше сите тие погрдни зборој и за мене ? Оти Битола, немало заразени дрн дрн јариња.... Јас сум сигурен дека има ама во БТ кабадајлукот само низ корзо е силен, дома пичиња. Сигурно има заразни нетрстирани и се кријат самите од полиција и доктори, со гла гарантирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom