Коронавирус (COVID-19)

Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Како тргнало, ќе го сменам мислењето, колку и да е удар за државата. Градот, ако продолжат вака кај родители у Кавадарци, кај роднини Охрид..., ќе мора да се затвара. Партал ќе го направат Скопјево.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Како тргнало, ќе го сменам мислењето, колку и да е удар за државата. Скопје, ако продолжат вака кај родители у Кавадарци, кај роднини Охрид..., ќе мора да се затвара. Партал ќе го направат Скопјево.
Дојран од денес со одлука на општината забрани нерезиденти да доаѓаа во градот, не знам Охрид и Струга што чекаат, а треба реално на ниво на држава да е тоа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.078
Поени од реакции
14.993
M

Macedon1um

Гостин
Не е ништо чудно што има вакви "гужви пред голот", со оглед на тоа што до 11 часот им е дозволено да излегуваат надвор, заради полицискиот час.
Не е тоа оправдување, нека чекаат ама немора баш еден до друг нека држат растојание по метар ипол два
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.171
Поени од реакции
7.717
Во Србија Ѓоковиќ и жена му донирале пари за респираторни машини. Нашиве јавни познати луѓе политичари, спортисти, бизнисмени ќе донираат ли нешто? Каде е Пандев, Антиќ..

Знам дека Ѓоковиќ прават доста пари и од фондацијата нивна па имаат да пуштат многу пари но ете и наши некој познати личности би можело колку толку да дадат нешто. Политичарите ги напунија џебовите. Орце Камчев е пун ко брод нека даде нешто и он :D

 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.564
Поени од реакции
17.246
Во Србија Ѓоковиќ и жена му донирале пари за респираторни машини. Нашиве јавни познати луѓе ќе донираат ли нешто. Каде е Пандев, Антиќ..

Знам дека Ѓоковиќ прават доста пари и од фондацијата нивна па имаат да пуштат многу пари но ете и наши некој познати личности би можело колку толку да дадат нешто. Политичарите ги напунија џебовите. Орце Камчев е пун ко брод нека даде нешто и он :D

Ќамчев болеста не си ја дава не нешто друго :D
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Tuku ovie simptomite postojani se ili se pojavuvaat i isceznuvaat. Ja od vcera sabajle do deneska do kaj eden saat imav temperatura i glavobolka. Spored angliskiot zdravstven sistem imam simptomi na korona i treba da sedam doma naredni 7(i onaka od doma rabotime), ali temperatura vekje nemam sea za sea.
Eve angliskiot premier testiral pozitiven, istiot sovetuva deka nema potreba od testiranje dokolku imas blagi simptomi, prv se testira koa pojavi simptomi na virusot.
Galaxys stay home mate! Ako ti se povtori again vo narednite denovi, call 111. Don't panic and get well soon.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Еден од новиве 4ца е од скијачите, втората е жена на еден од скијачите, а останатите 2ца се жена му и детето од оној првиот чии родители се заразени. Мое мислење е и дека повеќе се заразени, но ќе ги објавуваат со тек на време, не наеднаш, затоа што имаше голема реакција некни.
Башка од скијачите, неофицијално мислам дека има и во болницата позитивни.

Втор спрат на Здравствен Дом е затворен, поради што една од заразените била вработена таму.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Абе се тоа ок, ама овие се бројки од цела сезона ланска, а бројот на мртви во Шпанија е скоро 5000 за не цел месец.
Овој вирус се шири побрзо од сезонскиот грип, се трупаат клиники и нема за сите пациенти доволна помош па оставени се да немилост, затоа дневната бројка на мртви е голема.
Од сезонскиот грип не знам статистика дневно колку умирале ама чисто сумљам дека секој ден по 500 души.
Ако продолжи со ова темпо за два три месеци ќе биди бројката тридупла од ланскиот грип.
Е сега за било какви анализи и статистики треба да почекаме да стивни вирусот па ќе знаеме поконкретни бројки, до тогаш ни останува само да се молиме да запри ширењето.
Јас сум сигурен дека кај добар дел од смртните случаи шо ги прикажуваат вирусот не е директен причинител, ова беше вообичаено и кај прошлите (свински, пилешки не знам каков...) секој смртен случај дали се работи за некој постар човек или некој кој боледува од кој знај колку болести одма го прешишуваат на корона. Пред некој ден читав од италјански извор дека за дел од смртните случаи нема потврда дека корона вирусот е причинител на смртта.
Уште на почетокот од ова имав прочитано една добра реченица дека најопасен вирус е форсирањето на се и сешто и манипулацијата преку медиумите.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.564
Поени од реакции
17.246
Јас сум сигурен дека кај добар дел од смртните случаи шо ги прикажуваат вирусот не е директен причинител, ова беше вообичаено и кај прошлите (свински, пилешки не знам каков...) секој смртен случај дали се работи за некој постар човек или некој кој боледува од кој знај колку болести одма го прешишуваат на корона. Пред некој ден читав од италјански извор дека за дел од смртните случаи нема потврда дека корона вирусот е причинител на смртта.
Уште на почетокот од ова имав прочитано една добра реченица дека најопасен вирус е форсирањето на се и сешто и манипулацијата преку медиумите.
Се е до системот, ако се пренатрупаат клиниките системот крахира и нема да му се пружи на сите пациенти соодветна помош и тука настапува смртта кај одредени пациенти.
Се додека е под контрола вирусот немаме гајле, затоа се сите овие карантини и развлекување на ситуацијата.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.078
Поени од реакции
14.993
Во Србија Ѓоковиќ и жена му донирале пари за респираторни машини. Нашиве јавни познати луѓе политичари, спортисти, бизнисмени ќе донираат ли нешто? Каде е Пандев, Антиќ..

Знам дека Ѓоковиќ прават доста пари и од фондацијата нивна па имаат да пуштат многу пари но ете и наши некој познати личности би можело колку толку да дадат нешто. Политичарите ги напунија џебовите. Орце Камчев е пун ко брод нека даде нешто и он :D

Pandev i negovata ekipa vo prvite doniraa pari...toj lično 10 000 evra
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.947
Ќамчев болеста не си ја дава не нешто друго :D
Ништо, сем што ги отстапи сите хотелски капацитети што ги поседува бесплатно, донираше 350.000 евра, и ги стави сите респиратори кои ги поседува Систина на располагање, со што и го дуплираше капацитетот на државата.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
256
Поени од реакции
238
Идеализираните "маалски фамилијарни продавнички" се кризни профитери. Истиот производ пред 2 дена од аптека и една таква беше 130 односно 180ден. Сметка по сметка се собира, а овде се живеј месец за месец. А и старче ко старче, ако не се испика некаде не е жив.


Колку да те мотивирам, шпанскиот не почнал одма со клизачи. Вториот(летен) бран била смртоносната мутација шо ја покосила младината. :angel:
Со голема разлика шпанската треска е од типот на свински грип а ова ковид19 е друга фамилија.. малку бареж да личеше на свиоте братучеди да паузира низ летово.. да се опуштиме и ние..
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.248
Поени од реакции
16.703
CORONAVIRUS INFO 3.

27 March 2020:

- The first test-positive patient in Germany has now recovered. According to his own statement, the 33-year-old man had experienced the illness „not as bad as the flu“.

- According to the latest data published by the Italian Ministry of Health, until March 14, overall mortality was still below the flu season of 2016/2017, but may have already exceeded it in the meantime. Most of this excess mortality currently comes from northern Italy. However, the exact role of Covid19, compared to other factors such as panic, healthcare collapse and the lockdown itself, is not yet clear.

- According to the latest data from France, overall mortality at the national level remains within the normal range after a mild influenza season. However, in some regions, particularly in the north-east of France, overall mortality in the over-65 age group has already risen sharply in connection with Covid19:

* The average age of the deceased is 81.2 years.
* 78% of the deceased were over 75 years old; 93% were over 65 years old.
* 2.4% of the deceased were under 65 years of age and had no (known) previous illness
* The average age of intensive care patients is 65 years.
* 26% of intensive care patients are over 75 years old; 67% have previous illnesses.
* 17% of intensive care patients are under 65 years of age and have no previous illnesses.

- Researcher Stephen McIntyre has evaluated the official data on deaths from pneumonia in the US. There are usually between 3000 and 5500 deaths per week and thus significantly more than the current figures for Covid19. The total number of deaths in the US is between 50,000 and 60,000 per week.

- A preliminary study by researchers at Stanford University showed that 20 to 25% of Covid19-positive patients tested additionally positive for other influenza or cold viruses.

- The number of applications for unemployment insurance in the US skyrocketed to a record of over three million. In this context, a sharp increase in suicides is also expected.

- The German Network for Evidence-Based Medicine (EbM) criticises the media reporting on Covid19: „The media coverage does not in any way take into account the criteria of evidence-based risk communication that we have demanded. () The presentation of raw data without reference to other causes of death leads to an overestimation of the risk“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom