Коронавирус (COVID-19)

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.500
Поени од реакции
7.597
Вчера имаше известување дека направиле 115 тестови. Веројатно и сега е слична бројката.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ke vidime dali ke bide taka vo Germanija. Ovde mnogu kriticno go gledaat zdravstvoto. Mnogu skapo, vo minato se namalija kapaciteti poradi efikasnost (da se maksimira profitot), vo odredeni mesta ima nedostig na doktori i medicinski personal, itn. ittn. Ali kako sto vikas najvazno e stremezot na perfekcionizam toj mentalen sklop i od nesto dobro ili mnogu dobro da sakas da napravis uste podobro. I na kraj bi rekol Germancite imaat golema fleksibilnost iako ne izgleda taka. Za brzo vreme znaat da se prilagodat na novi situacii. Ali sepak ke recam ke vidime kako ke se razviat rabotite koga ke stigneme do vrvot na zaboluvanja/itni slucaevi.
Не сум таков по природа да глорифицирам. Нормално е и таму да има недостатоци, ама има систематска работа. Викаш дека давачките се големи и тоа е разбирливо - квалитетна услуга се плаќа - се' што е од јавен интерес: инфраструктура, здравство, култура, образование....се' тоа чини. И кога многу се плаќа, јасно е и да реагираат плаќачите на данокот. Гледано од нашава вошкарска перспектива, тоа се финеси. Ние суштински немаме некои работи.
Еве ќе ти кажам, пред 3-4 години имавме во семејството потреба од Брза помош. Прво те прашуваат колку години има пациентот. Значи, не зборам за вонредна состојба. И сега јас да очекувам у оваа непогода тоа да иде глатко? Тоа е нон-сенс.
Германија прибра Романци, Хрвати, Бугари, Срби, па и наши, у тој сектор, плус домашен кадар и одржува ниво. Матичниве држави на претходниве шо ги спомнав, нека му ја мислат сега. Германија практично не ограби....сами и се нагузивме. Посебно мислам на високообразуван кадар во кој сите заедно од данок имаме инвестирано.
Да не бидам погрешно разбран, не ја глорифицирам Германија, туку сакам луѓево овде да разберат дека сме за греота.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Некои ликови овде делувате ко да ви е криво што има помалку заразени.
Кои кретени еј...:popce:
Не е за да му е на некој криво туку добро е да се кажи колку луѓе се тестирани. Јас за Битола освен тој странецот што се тестираше и за тој што вели @Rosemberg не знам друг. Јас ја прашвав матичната дали да се јавам на бројот од ијз и ми рече чим сум немал директен контакт со заразено лице и не сум бил во друга држава последните неколку дена да не се јавувам оти не прат тестој и имам лесна клиничка слика. Океј за мене ама има лица со симптоми кои не ги тестират. Дај Боже секој ден да има се помалку нови случаи и што побрзо да се заврши со ова па да се вратиме во нормала.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Не е за да му е на некој криво туку добро е да се кажи колку луѓе се тестирани. Јас за Битола освен тој странецот што се тестираше и за тој што вели @Rosemberg не знам друг. Јас ја прашвав матичната дали да се јавам на бројот од ијз и ми рече чим сум немал директен контакт со заразено лице и не сум бил во друга држава последните неколку дена да не се јавувам оти не прат тестој и имам лесна клиничка слика. Океј за мене ама има лица со симптоми кои не ги тестират. Дај Боже секој ден да има се помалку нови случаи и што побрзо да се заврши со ова па да се вратиме во нормала.
Пази уствари по 3-4 бриса им пуштале по град, за матичен да ти закажи со пунктовите.

Ј.... им душа закоравена, смрдени.

Имаше некој член пишано дека со тешкотии во дишење те гледаат на болница, топки гледаат.

3 дена на вентолин сум, и инфективно и брза помош дур вчера стасав. Ги викаш не идат, да си појдел ти... За на крај да се отарасаат од тебе као да си шуга. И уствару крај краева и да си тестиран бре терапија соодветна дали даваат.

Нека дудла Димитров за ЕУ сеа платонската му љубов. ЕУ не кења со 200 на саат, ама овие "мижи асан да ти баам ни праат нас".
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.180
Поени од реакции
16.623
Германија почна да прима пациенти од Италија и Франција, ги носат со авиони.
Од каде оваа информација? Немам ношто на чекано по тукашните медиуми :)?
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.293
Поени од реакции
10.528
Или приватно или преку мапирање на контакти, може не со странец ама со заразен 100%. Мрежа на луѓе се прави.
Нормално. Муабетот ми е дека немал директен контакт со странци и немал контакт со некој кој е заразен (барем досега не испаднал таков случај). Не значи и дека е заразен, допрва ќе видиме.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Еве во Кавадарци во некои од маркетите не пуштаат без маска, слушнав и за аптеки ама лично не сум бил во аптека овие денови.
Како да влезиме со маски ако не можат да набават за продажба.Или дел ги работат кеш без фискална (домашна достава), а дел се принципиелни и не набавуваат по понудена цена од добавувачите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Дечки, ставете шал над нос и уста, иста работа ќе ви заврши. Навистина не го сфаќам паѓањево во несвест за маските, како епидемија на ТБЦ да е.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Како да влезиме со маски ако не можат да набават за продажба.Или дел ги работат кеш без фискална (домашна достава), а дел се принципиелни и не набавуваат по понудена цена од добавувачите.
Не мора стриктно со медицинска маска, покриј ги носот и устата со било шо друго :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Кој е овој дебилов заменик министер? Не е финтата што е Албанец, се гледа зелка дека е со научени одговори однапред.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.847
Поени од реакции
17.651
Vo Tubingen,grad so okolu 200k ziteli ima 144 slucaevi,a vo nasava drzava so x10 ziteli od ova ima 148 slucaevi.Ednostavno mnogu poveke slucai ima.Koi ili namerno se sokrivaat so malo testiranje ili nemame testovi dovolno.
Имаа 1000 теста на почеток, кажано беше од Филипче. Потоа нарачаа уште 1500. Во цел свет има проблем со тестирањето, очигледно е дека тешко се набавуваат. Со толку тестови логично е да тестираат само оние кој имале контакт со заболен.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Реално сите земји кои се помалце погодени и имаат ресурси да помогнат - помагаат, еве и Чешка и понудила на Италија и така треба да биде во вакви времиња, не би сакал да дојде до тоа но и Америка доколку неможе да се справи добро ќе биде да си го стави егото на страна и да побара помош.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172

Kajgana Shop

На врв Bottom