Коронавирус (COVID-19)

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.600
Поени од реакции
2.107
Е не ми е верно само 12. Лажат и тос како. Дебили. Една Италија и Шпанија ја покоси како шега, ние ја следиме кривата. Па и опаѓала. Не сакам да има заразени, ни мртви и слично. Сметам дека ја кријат фактичката состојба.
Не дека баш намерно ја кријат али помалку тестирани=помалку заразени=помалку паника,

Немаме капацитет за да се тестираат масовно оромни бројки.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
46
Поени од реакции
107
12 нови, супер вест. Ама од колку тестирани? Нема кај нас тестови за да се тестираат доволно луѓе. Во Италија, Шпанија итн.. имаат масовно тестирање и затоа им е толкава бројката. Кај нас кривата почна да паѓа за 2 дена. Го достигнавме пикот 29 така? А пола од заболените ако не и сите имале контакт со минимум 5 лица. Факт е дека состојбата не е како што кажуваат, ама ќе видиме времето ќе покаже.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.138
Поени од реакции
16.029
Читам еднаш дневно што се случува со коронава, психички не сакам да се оптеретувам повеќе од тоа. Гледам дека почнале Сумамед да си маваат на своја рака. Тоа ме потсеќа во средно кога другарка ми пиеше Амоксиклав за превентива кога почнувавме во зима да настинуваме. Не знам дали се толку глупи луѓево, дали не знаат ни упатство да прочитаат, али супер ќе е ако го испијат и после ја закачат коронава. Е тек тогаш ќе биде плачки.
Кучињата реално, јас еве ги сакам повеќе од луѓето, ко што кажа некој не чувам зашто живеам во стан и не мислам дека тоа е најдобра средина за куче, разбирам секирација за милениче, али малце ко да им се измешани приоритетите на многумина во ситуацијава. Ако се разболите, јбг, ќе си најдете некој да ви го чува. Зашто реално, ако сте сами на светот и утре ве акне кола на пешачки, тоа пак ќе биде само на себе оставено. Значи тие работи се размислуваат и пред корона, а не тек сега.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Не дека баш намерно ја кријат али помалку тестирани=помалку заразени=помалку паника,

Немаме капацитет за да се тестираат масовно оромни бројки.
Нели скриниг ќе праеа во дел од западна македонија? Каков скрининг е тоа, ако немаш тестови.
Или ги чуваат за "на цаца докторите"
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ако сте ги користеле за журки по 10 часа, значи не е со таа фрекфенција потребна за уништување на микроорганизми. Само неколку минути изложеност може да доведе до опекување на рожницата на око, што најмалку утредента би го осетиле како печење, солзење, црвенило на очите.

За алиштата со кои доаѓате од надвор, или да се исперат, или да се извадат надвор, ако има сонце за 2-3 часа се веќе чисти од микроорганизми, но и проветрување од неколку часа доста помага.
20200324_135127.jpg

Можно е, да.
https://www.assets.signify.com/is/content/PhilipsLighting/fp928048010805-pss-global
https://www.indiamart.com/proddetail/philips-black-light-uv-lamp-18w-luminescence-stage-light-16739241112.html
Мислам слична на оваа е.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Нека држи газот коронава, sad kad je Putin poslao....нека им прати од новинарите негови, од утре 0 нови заразени и 0 мртви од претходно. Дури може и новороденчиња да пријават.....ај доста го потиш со овој „добротворов“!
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.600
Поени од реакции
2.107
Овие со средно слаткарско пикнати у мвр пред избори ми личи дека 100 метра не трчаат под пола минута.
Некој малку поспремен ќе ги спакува у два потези.
Плус и овие двајца шо седат еден до друг ни маска не носат, говеда глупи.

Друже во Прилеп некој од младиве шо ги примија во полиција јас не знам како воопшто го имаат поминато психијатрискиот преглед остај физичкиот дел од тестот. Од 100 метра се гледа дека не се в ѓонија, па вакви работи не ме изненадуваат воопшто.
Автоматски споено мислење:

Нели скриниг ќе праеа во дел од западна македонија? Каков скрининг е тоа, ако немаш тестови.
Или ги чуваат за "на цаца докторите"

Со збор се може да се направи. Плус не е само тестовите, некој позитивен ако го тестираат треба медицинска грижа за него и сл. Пак се сведува на тоа ограничени ресурси.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.160
Поени од реакции
15.153
Нели скриниг ќе праеа во дел од западна македонија? Каков скрининг е тоа, ако немаш тестови.
Или ги чуваат за "на цаца докторите"
Kičevskiot doktor ,,na Caca,, denes go testirale, a rezultatite utre okolu 10 casot. Mu rekle da bidi spremen ako e testot negativen da odi odma na tabota...nedostasuva kadar po bolnicite
 
D

Deleted member 95595

Гостин
12 нови, супер вест. Ама од колку тестирани? Нема кај нас тестови за да се тестираат доволно луѓе. Во Италија, Шпанија итн.. имаат масовно тестирање и затоа им е толкава бројката. Кај нас кривата почна да паѓа за 2 дена. Го достигнавме пикот 29 така? А пола од заболените ако не и сите имале контакт со минимум 5 лица. Факт е дека состојбата не е како што кажуваат, ама ќе видиме времето ќе покаже.
Se krijat brojki, toa bidi siguren. Ima mnogu shto se bolni ama shto ne gi testiraat nego koga ke se javat na telefon im velat samo vo kritichna situacija ke dojdeme. I za mojot grad Ohrid se krijat brojki, se kazuva dvajca, a se povekje.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Se krijat brojki, toa bidi siguren. Ima mnogu shto se bolni ama shto ne gi testiraat nego koga ke se javat na telefon im velat samo vo kritichna situacija ke dojdeme. I za mojot grad Ohrid se krijat brojki, se kazuva dvajca, a se povekje.
познати политички работи, КУПУВАЊЕ ВРЕМЕ... всушносто Меркел јавно си кажа дека и таму е тоа...
многу поодамна,во ехЈу, еден искусен доктор кажуваше за 3 методи на борба против Маларија
- мануелно тепање комарци
- исушување на мочуришта
- користење на лек против маларија
Е сега за короната изгледа баш и нема поуздан лек па се купува време со други работи, изолации, маски, ракавици, ете сега аеросолни топои, утре некој со ув зраци и што ти не...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.160
Поени од реакции
15.153
Se krijat brojki, toa bidi siguren. Ima mnogu shto se bolni ama shto ne gi testiraat nego koga ke se javat na telefon im velat samo vo kritichna situacija ke dojdeme. I za mojot grad Ohrid se krijat brojki, se kazuva dvajca, a se povekje.
Sinot od edniot zabolen rabotel vo policijata....i toa kade se podnesuvale poplaki i prijavi.
T.e. sekojdnevno bil so građani...i mnogu strahuvaat od toa
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.898
Поени од реакции
10.426


И во Италија исто вака ЕУ им ги промени животите. Толку многу им ги промени што со бели ружи ги чекаат медицинските камиони на Русија, Кина и Куба

Дури Путин им пишал "From Russia with Love"

 

Kajgana Shop

На врв Bottom