Коронавирус (COVID-19)

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.537
https://fokus.mk/vtora-zhrtva-od-korona-virus-pochina-63-godishen-patsient-od-debar/

Не ми е јасно нешто, ако 99% од жртвите на пример во Италија беа постари луѓе и со историја на болести, како кај нас двете жртви се наводно без претходни заболувања (ако се верува на овие извештаи) и не се толку стари, сепак 63 и 57 не е исто со 75+.
Makedonija, so primarno profitersko zdravstvo , kade se leči nastinka so intravenozen analgin radi pari, so mnogu nediagnosticirani hronični zaboluvanja radi neznaenje i kurobolije na golem del od lekarite. Mesto kade laičnata populacija e seznajna i roka terapija na svoja raka. Država kade so 55 godini si star, 70 veke prestar. Nikakva prevencija, niti preventivni programi. Verojatno zatoa.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
435
Поени од реакции
1.975
Уште пред 2 недели, кога ги затворија школите пикот се очекуваше да биде за 2/3 недели. Цело време се труби тоа дека пикот ќе биде за 2/3 недели, а поминува време. И кога ќе стигне пикот, за 2 недели или ќе се пролонгира пак? Мене не ми е логично да се нагаѓа, пошо до вчера пикници се правеа по паркој и журки на вечер во викендици. На страна овие идиотиве заразени шо дојдоа од надвор и што одеа по слави и визити и криеа дека имаат. Кој знае колку е раширено ова, а со 1000 тестови неделно и начинот на тестирање и кога ќе се заврши, статистикава ќе е далеку од реалната бројка.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Трамп, а и сите други влади се горе доле исто гомно, само што Русија има повеќе контроверзи во историјата, и беше конкретна тема на дискусија во последниве неколку страни, сакам да кажам да не се верува на официјалните податоци како тие да се ултимативна вистина, поготово не ако правиш набавка по ИТНА постапка, а наводно се ти е ок :sneaky:
Не знам дали има поголема котроверза од тоа да фрлиш 2 атомски бомби на нокаутиран противник.
А за респираторите по ИТНА ПОСТАПКА сите земји во рамките на нивните можности бркаат да се обезбедат со што повеќе и пази чудо сите по итна постапка прават набавки, ама само за русите се нагласува дека итно нарачале. Поентата е не гледам да е нешто различно направено од другите земји, ситуацијата е вондредна, властите од една страна смируваат од друга страна се обезбедуваат со резерви, тоа е и она што се бара во вакви ситуации. Сигурно не е подобро да се заебаваш како Вуќич и докторот или пак да тресеш зелени како Трамп, а кога ќе дојде јајцето на газот да влечеш панични потези.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Прекинете да труете со проруска пропаганда на темава. Русија имала врв доктори и научници...КИНА е на едно три нивоа повисоко во однос на медицина и наука во моментов.

Оваа тема треба да е сериозна, а ако ви се прави таков муабет правец пред кооперација со крале марко фамилијарно и кило семки.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Траеше два-три дена кај мене и кај неколку доста помлади и доста постари членови.
Само течење нос, главоболка која се манифестираше со воспалување на синуси - кај мене, а повишен притисок кај друг член.
На сите им помина за два-три дена.

Картко траеше и симптомите не се тие, така секој што барем малку размислува би сфатил дека не е тоа.
Imam procitano deka kaj nekoj osobi koi imale blagi simtomi od korona virusot, traelo samo edna nedela....pa mene janza me Jade, Edna nedela I jas Bev kilava, e sega Dali od korona ili of alergija, samo mi se vrti u glava toa prasanje!?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Уште пред 2 недели, кога ги затворија школите пикот се очекуваше да биде за 2/3 недели. Цело време се труби тоа дека пикот ќе биде за 2/3 недели, а поминува време. И кога ќе стигне пикот, за 2 недели или ќе се пролонгира пак? Мене не ми е логично да се нагаѓа, пошо до вчера пикници се правеа по паркој и журки на вечер во викендици. На страна овие идиотиве заразени шо дојдоа од надвор и што одеа по слави и визити и криеа дека имаат. Кој знае колку е раширено ова, а со 1000 тестови неделно и начинот на тестирање и кога ќе се заврши, статистикава ќе е далеку од реалната бројка.
Нема шанси.. една паралела.. Италија е 2до3 недели пред другите европски држави така? , а во Италија пикот е тек сега во моментот ... :(
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Дечки читам,некој,ептен се исплашиле.
ОК е,олабавете се,и да се заразите нема да умрете.ОК,99.5% нема. Исто и вашите блиски.
Прифатете ја короната кајо да е нужно зло,кое треба да ви се случи.
Прогласуваат епидемии,и карантини не ради тоа што е ептен смртносна туку рафи тоа што е многу заразна и убер лесно пренослива.
Знаат дека при огромен наплив,ќе крахираат системи,влади.
Освен нели мега државите,ко Британија Шведска и Холандија кој се одлучија за колективен имунитет,затоа што се спремни.
Само лагано.Се ќе биде у ред
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ако веќе Дебар го ставија во карантин, не ли треба и Скопје? Жариште стана на ширење, факт.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
435
Поени од реакции
1.975
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.764
Чекај утре кога ќе им биде бесплатно на пензионерите, па ќе одат од Ѓорче до Битпазар, пошо компирите се 3 денари поевтини.
Se ukina bezplatnoto i za penzioneri i za studenti....edna od merkite za koronava
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Прекинете да труете со проруска пропаганда на темава. Русија имала врв доктори и научници...КИНА е на едно три нивоа повисоко во однос на медицина и наука во моментов.

Оваа тема треба да е сериозна, а ако ви се прави таков муабет правец пред кооперација со крале марко фамилијарно и кило семки.
дај не се резили живти мајка

види ги светскиве првенства во програмирање и средношколските олимпијади по информатика и види кој доминира последни 20 години

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Collegiate_Programming_Contest

да не набројувам фаци ко Ден Абрамов(Реакт), Дмитриј Стогов(php), Сергеј Сусоев(nginx) едни од најзвучните имиња во ит индустријата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom