Коронавирус (COVID-19)

Член од
14 април 2012
Мислења
31.504
Поени од реакции
62.322
Кој денар човече. Фонд зошто имаме, баш сега треба фондовски да биде покриен дел бар од ова. Или ќе калапат пари.

Температурава не ми паѓа со ништо, апсолутно со ништо, ама од ЦЈЗ велат нема тест ако немаш контакт со ЗАРАЗЕН.

Башка шоне ти зема брис па да го прати, па плати си, тоа разбирливо ми е некако. Ама треба да одиш таму, да си платиш превоз...
Kaко бе некој може да ми гарантира дали сум имал контакт со некој заразен или не?
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Kaко бе некој може да ми гарантира дали сум имал контакт со некој заразен или не?
Прашај во ИЈЗ. Нека објаснат или овие од министарство.

Пошо и ја не разбирам
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Инаку, полицискиот час уште отсега со пропусти (се надевам грешам).Во моја близина на едно 3-400 метри (гледам од горе на повисок спрат) го застанаа еден , поминаа 30 секунди и си продолжи колата, комбето полициски налево круг и назад.Можда биле новинари или сличен исклучок и поради ова напишав погоре се надевам грешам дека е пропуст.Ако не, тешко нас сите.
Мислам дека рекоа првиов ден ќе делат опомени, на вести заслушав некој од МВР кажуваше.
Исто, има доста што мораат да се движат, не се само новинари.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Има луѓе кои работат ноќни смени, со потврда од работа и можат да се движат.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Kaко бе некој може да ми гарантира дали сум имал контакт со некој заразен или не?
Ако те посочи некој заразен во анкетен лист кај што посочува лица со кои бил во контакт
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Кој денар човече. Фонд зошто имаме, баш сега треба фондовски да биде покриен дел бар од ова. Или ќе калапат пари.

Температурава не ми паѓа со ништо, апсолутно со ништо, ама од ЦЈЗ велат нема тест ако немаш контакт со ЗАРАЗЕН.

Башка шоне ти зема брис па да го прати, па плати си, тоа разбирливо ми е некако. Ама треба да одиш таму, да си платиш превоз...
Површно е ама пробај да излажеш, што да ти кажам...

Едит: Бене над мене има објаснето дека тоа не е возможно, очиглед о.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Директорката на ЈЗУ Општа болница Куманово, на ФБ денеска пишала статус:
Snezana Zaharieva
7 hrs ·

За жал,и Куманово има пациенти позитивни на тестот за Корона вирус(2019-nCoV).Денес една позитивна пациентка,префрлена на Клиника за инфективни болести,и за жал уште 2 позитивни теста за пациенти претходно лекувани во изолација кај нас на инфективниот оддел.Кај двајцата претходни пациенти тестовите беа негативни,но лошата клиничка слика,наглото влошување на состојбата и смрт на пациентката беа мотив за повторно тестирање.За жал,тестовите излегоа позитивни.Синот на починатата се наоѓа на Клиника за инфективни болести во стабилна состојба.Семејствата на сите позитивни ке бидат во изолација.Апелирам до сите граѓани да не кријат контакти и патувања во странство.Ги загрозувате вашите најблиски,но и медицинскиот персонал.Разочарана сум од ниското чувство на одговорност кај сите кои мислат дека лесно ке се справиме со болеста.Од сите нас,од нашето однесување ке зависи епилогот на оваа битка.Апел до медицинскиот персонал:не заборавајте дека сите САКАВТЕ да бидете вработени во болница.Изборот на професијата е личен!Да останеме присебни и на висина на задачата која е пред нас.Кога е лесно,не ни треба помош,сега-и ние и пациентите,со многу сериозен пристап кон новонастанатата ситуација.

На друга објава за тоа дали мајката и/или синот биле во странство, во коментар вели:

Snezana Zaharieva: Аман,нека почива во мир...не биле во странство.Повеке информации од Министерство за здравство.Засега 10 закани за тужба имам,до утре веројатно и линч.Се исклучувам од ФБ,допрва не чека работа.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.098
Него читам у Србија ги молеле лекарите кои отишле да работат во странство да се вратат. Еве испокршија нозе да се вратат за 750 евра плата во држава во која владее ретард. :ROFLMAO:
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Површно е ама пробај да излажеш, што да ти кажам...

Едит: Бене над мене има објаснето дека тоа не е возможно, очиглед о.
Има што лажат несомнено. Ама не би искрено.

Да го праќаат бар тој брисот 1500ќе дадам не жалам.

Но да се визам во воз или автобус, ако сум потенцијална да заразам некој, ако не да се заразам.

Нема логика навистина ситуацијава.


Значи логика и теорија нема сите градови се зафатени, само за Битола и Прилеп се ќути. Шансите да нема случај на оваа бројка официјална во овие градови се рамни на нула.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Него читам у Србија ги молеле лекарите кои отишле да работат во странство да се вратат. Еве испокршија нозе да се вратат за 750 евра плата во држава во која владее ретард.
Допрва ќе моли цел Балкан, на сметка на Мира Дизел ликови испушти медицински кадар во Германија, редно беше да се истрпат последиците.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.098
Допрва ќе моли цел Балкан, на сметка на Мира Дизел ликови испушти медицински кадар во Германија, редно беше да се истрпат последиците.
Добро има и лекари кои имаа добри плати, станови итн., ама не гледаа иднина во оваа чудесна земја, ама како и да е се квалитетно, а највише докторите фатија метла од овие бедни простори...
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Нели е пологично прво да се задоволи домашниот пазар со квалитетни маски па после да се извезува, а не да увезуваме маски-тоалетна хартија набавна 30 мкд што пред кризава 5 пати поквалитетни беа 4 мкд парче во аптека.
Screen Shot 2020-03-22 at 11.23.59 PM.png

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/shtipskata-eam-i-tetovskata-edtko-shijat-zashtitni-maski-i-gi-doniraat/
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Допрва ќе моли цел Балкан, на сметка на Мира Дизел ликови испушти медицински кадар во Германија, редно беше да се истрпат последиците.
Ги молат, пошо и богатите и почитичарите имаат мака - мораат да се лечат дома т.е. не им вредат парите надвор од државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom