Коронавирус (COVID-19)

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.090
Знам дека рековме без официјални одлуки да не се постира ништо ама добив инфо од лице кое работи во министерството за локална самоуправа во Скопје и изгледа Скопје го спремаат за Карантин, се очекува да се зголемува бројот на заразени од докторката.
А и некако како да не спремаат за тоа, секој ден на прес има се построги и построги мерки, изгледа тоа е некој протокол кој го следат сите земји
Па сега кажа дека лица кои биле во близок контакт со докторката во период од 14 дена не биле заразени. Сите нови од Скопје се тазе долетани/пристигнати во земјава.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сите од заливот ги проверив, Сауди Оман Емирати Кувајт Бахраин. Макар што го преброив бројот на случаи, околу 1000 досега. Пак не е малку, со 1% смртност требаше барем 10 да има.
Комуникацијата на овој регион со Кина е оскудна. Минимално присуство на градежни компании и тоа е тоа.
Доминира индо-пакистани-бенгал расата......и Томче малиот шо пиша дека немало интеракција, не видел што значи rush hour во Абу Даби, Дубаи, Доха или просечен маркет carefour - г'з преку глава.....а хигиена на све што е од хинду раса е буквално на ниво на животно (не сум расист, едноставно се прљави луѓе). Во даденава ситуација, единствено позитивно им е што се под капа на Британија и САД, а со тоа Кина им е off-limits.
Индија, на пример има смешно мал број на заразени во однос на вкупно население....е сега и статистиката таму е слично као со хигиената - „шта је то?“.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
ПА гледаш какви превари прават, ако е од Македонија кон Италија забранет лет, одат Швајцарија или пренасочуваат летови, доаѓаат од Виена.
Абе нашиов народ ми личи на оние кибритчиине што беа на камени мост. Синоним за ситен преварант - кибритчија ти е македонец.
Апсолутно ми е јасно што прават, затоа зборам дека се екстремно глупи, најжално е што мислат дека се паметни.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Добро, ќе затвореа ама сите случаи кои ги има досега се од тие од Дебар, од директорката и патничката од Барселона која сама се пријавила. Не дека ги бранам нешто ама и со затворање на границите ќе ги имавме истите бројки само без ова од Шпанија пошо другите ко заболиле немало ни еден случај во мк и не можело да се затворат граници. Не знам таму какви се протоколите за затворање на граници па не можам да коментирам на таа тема.
Многу од меркиве што ги кажуваат не се ни спроведуваат. Ти кажувам како биле проверени на аеродром, четириве лица што се сега у хотел сместени, мерат температура, немаш - терај. Зашо биле претставници на европски институции?
Абе или не ги примај, или изолирај ги 14 дена, ама изолација - не самоизолација. Затоа затварање на секој аеродром и граничен премин после 5,6 случаи најдобро беше, ама тоа е.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако го слушавте проф. Даниловски и тој другиот вчера ќе воочевте една мала дигресија која беше начната а за која што никој не сака да зборува.

Дали COVID-19 остава трајни последици по вашиот организам?

А вчера беше спомнато дека од Хонг Конг доаѓаат информации дека пациенти излекувани од Корона после 30-45дена пројавуваат ослабени витални функции како на белите дробови така и на останатите органи за 20-30%.

Така да за тие што здраво за готово ја земаат оваа ситуација, имаат 32год и к*р не им чуе, пошто нели старите умираат младите ќе преживеат јаки се. Преиспитајте ја двапати таа помисла. После прележување на COVID-19 вие нема да бидете истите.
Ако life expectancy ви бил 80год. - После прележување на овај грип имате ~60год.?

Епа не е сеедно.
Грешка си, според моите пресметки после прележувањето life expectancy-то опаѓа на ~45 години.
:pos: :tapp:

И јас читав за ова, капацитет на плуќата на излекуваните се намалувал до 30% и тоа трајно ...
Линк - https://www.businessinsider.com/coronavirus-recovery-damage-lung-function-gasping-air-hong-kong-doctors-2020-3
Тестирале неверојатни ДВАНАЕСЕТ пациенти, од нив двајца или тројца имале намалена функција за која што зборувате, и тоа НЕ ТРАЈНО.

Tsang added, however, that patients can do cardiovascular exercises, like swimming, the improve their lung capacity over time.
Читајте до крај, а не само наслови.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Каква е состојбата сега со увоз на стоки?

Во супермаркет кога ќе видиш 90% од стварите се од увоз.
Мислам дека сериозниве ланци имаат околу месец-два залихи за редовен supply. Зборам за нормални услови. Колку ќе успеат добавувачите да постигнат и на време да донесат потребни продукти во вакви отежнати услови е голем знак на прашање. Затоа сега е клучно да се удри кампања да не се претеруе со гомилање по дома. Многу е глупо, пошо стварно има луѓе што се затекнати затоа што се стари, сиромашни или биле наивни и верувале у соседите.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Најважно од се е работите да не излезат од контрола, да не се создава паника и да нема хистерија. Тоа најмалку ни треба. Не можеме да создадеме услови во кои ќе има целосна изолација, но со малку повеќе разум можеме да се извлечеме со помалку загуби, и човечки и материјални. Значи, проблемот се глупаците и сељачаната која се курнази од една страна, и сејачите на прекумерен страв и паника од друга. И секако, дното составено од антиваксери, теоретичари на заговори кои тврдат дека ова е полесно од настинка, односно дека дошол крајот на светот и слични ѓубриња, кои сакаат внимание и некоја пара плус во вакви времиња. Нека фрчат казни и многумина ќе се опаметат.
 
B

Beginner

Гостин
Мене најмногу ме загрижува ова направиле тест од 12 луѓе кои се излечиле целосно после тоа кај 2-3ца имало промени во белите дробови и капацитетот им бил послаб за 20-30% оваа информација би било добро и министерот да ја пренесе за македончето да ја сфати ситуацијата озбилно. И да исто важи и за албанците бидејки ако се заразат заради собирите по џамиите да сум доктор би ги оставил Алах да ги лечи можеби не е хумано ама по коментарите на фб стварно посебни се не дека ние сме светци ама они како да се 2-3 века заостанети.
The Hong Kong Hospital Authority made the findings after studying the first wave of patients who were discharged from the hospital and had fully recovered from COVID-19.
Out of 12 people in the group, two to three saw changes in their lung capacity.
"They gasp if they walk a bit more quickly," Owen Tsang Tak-yin, the medical director of the authority's Infectious Disease Centre, told a press conference Thursday, according to the South China Morning Post.
"Some patients might have around a drop of 20 to 30% in lung function" after full recovery, he said.
Tsang added, however, that patients can do cardiovascular exercises, like swimming, the improve their lung capacity over time.
While it's too early to establish long-term effects of the disease, scans of nine patients' lungs also "found patterns similar to frosted glass in all of them, suggesting there was organ damage," Tsang said, according to the Post.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.641
Поени од реакции
3.535
Мене ме интересира освен Венко по другите министерства има ли некој што волку се залага со ситуацијава? Економистиве имаат ли некакво решение за малите бизниси? Фатално е ова дури сега, а не пак за некој месец.
И јас баш мислев прееска ова. Само Венко збори, каде се мин. за економија, за внатрешни... Ова ќе повлече милион други работи или сеуште е рано за тоа?
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Мене најмногу ме загрижува ова направиле тест од 12 луѓе кои се излечиле целосно после тоа кај 2-3ца имало промени во белите дробови и капацитетот им бил послаб за 20-30% оваа информација би било добро и министерот да ја пренесе за македончето да ја сфати ситуацијата озбилно. И да исто важи и за албанците бидејки ако се заразат заради собирите по џамиите да сум доктор би ги оставил Алах да ги лечи можеби не е хумано ама по коментарите на фб стварно посебни се не дека ние сме светци ама они како да се 2-3 века заостанети.
The Hong Kong Hospital Authority made the findings after studying the first wave of patients who were discharged from the hospital and had fully recovered from COVID-19.
Out of 12 people in the group, two to three saw changes in their lung capacity.
"They gasp if they walk a bit more quickly," Owen Tsang Tak-yin, the medical director of the authority's Infectious Disease Centre, told a press conference Thursday, according to the South China Morning Post.
"Some patients might have around a drop of 20 to 30% in lung function" after full recovery, he said.
Tsang added, however, that patients can do cardiovascular exercises, like swimming, the improve their lung capacity over time.
While it's too early to establish long-term effects of the disease, scans of nine patients' lungs also "found patterns similar to frosted glass in all of them, suggesting there was organ damage," Tsang said, according to the Post.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Потруди се да прочиташ два постови пред тебе..
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.692
Па сега кажа дека лица кои биле во близок контакт со докторката во период од 14 дена не биле заразени. Сите нови од Скопје се тазе долетани/пристигнати во земјава.
Не знам шо да мислам поќе стварно
 
B

Beginner

Гостин
Потруди се да прочиташ два постови пред тебе..
Баш кога го постирав прочитав и добро е тоа што може да се излечат со тек на време но реков за поозбилно да се сфате ситуацијата не ќе беше лошо да се прошири низ медиумиве.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Многу од меркиве што ги кажуваат не се ни спроведуваат. Ти кажувам како биле проверени на аеродром, четириве лица што се сега у хотел сместени, мерат температура, немаш - терај. Зашо биле претставници на европски институции?
Абе или не ги примај, или изолирај ги 14 дена, ама изолација - не самоизолација. Затоа затварање на секој аеродром и граничен премин после 5,6 случаи најдобро беше, ама тоа е.
По милионити пат, не можеш да затвориш граничен премин за твои граѓани.
Нас не не заразија кинези, туку наши, што иселеници, што туристи.

Тоа со изолација можда, ама добар дел дошле од неризични региони.
Ни една земја не превзема таква мерка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom