Коронавирус (COVID-19)

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Ако не ти е проблем, ќе сакаш подетално да објасниш за состојбата во која што се наоѓаш и целата ситуација која те натера на проверка. Исто, здравствено како се осеќаш?

Фала и разбирам доколку не би сакал да пишуваш на таа тема.
Нема везе,не ми е фрка да пушувам. ))))
Денес се разбудив со симптоми,а вечерва ми дојде брза помош и полиција на врата,бидејки мој колега е позитивен на корона.
Главоболка во пределот на челото,не баш главоболка класична,туку како под притисок да ти е главата,и да ти тежи.
Вратот и плеќите силно ме болат.
Носот ко да ми љути,ептен неможам да се почешам,затоа што станува болно.
Грлото боли и болката се спушта надоле.
немам кашлица.
Температура не висока 37.2
Истиве симптоми ги имам скоро секое зимо. Ништо особено. )))))))
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Процентот на смртност во Германија наспремаа Италија(и Шпанија) многу отстапува. Дали дека германците имаат подобар здравствен систем и кадар, помалку се оптеретени или пак нешто друго е во прашање немам познавања.
Инаку што се однесува до тоа дали со потпоплото време ќе исчезне вирусот, кинезите викаат дека истиот ќе се успорел, а дека ќе исчезнел многу тешко.
Инаку наш спас е тотална изолација, дезинфекција и све тоа. Ако дојдеме во ситуација како италијанците ќе биде дамбетер од таму, земајќи го во предвид нашето здравство.
Italija e drzava so 60 mil naselenie I do Sega imaat okolu 25.000 zaboleni od koi 2.000 pocinati sto kaj nas bi bila sostojba na 1,8 mil narod da imame nekoi 800 zaboleni od koi okolu 50 pocinati... Mislam deka drzavata I zdravstvoto imaat kapacitet da se spravat so takov razmer na epidemijata...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Нема везе,не ми е фрка да пушувам. ))))
Денес се разбудив со симптоми,а вечерва ми дојде брза помош и полиција на врата,бидејки мој колега е позитивен на корона.
Главоболка во пределот на челото,не баш главоболка класична,туку како под притисок да ти е главата,и да ти тежи.
Вратот и плеќите силно ме болат.
Носот ко да ми љути,ептен неможам да се почешам,затоа што станува болно.
Грлото боли и болката се спушта надоле.
немам кашлица.
Температура не висока 37.2
Истиве симптоми ги имам скоро секое зимо. Ништо особено. )))))))
Во Македонија си? :D

Уште температура ми фали за да ги имам сите твои симптоми. Ако сум заразен, знам на чија врата ќе тропнам за одмазда :D
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Гледајте ја на Алфа емисијата за вирусов. Доста е интересна
Ептен.Го викнал Даниловски а разговараат за заглавени патници на Маџарска граница.Ех бе кретен од водител
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Во Македонија си? :D

Уште температура ми фали за да ги имам сите твои симптоми. Ако сум заразен, знам на чија врата ќе тропнам за одмазда :D
не сум )))) 20200315_230700.jpg
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Нема везе,не ми е фрка да пушувам. ))))
Денес се разбудив со симптоми,а вечерва ми дојде брза помош и полиција на врата,бидејки мој колега е позитивен на корона.
Главоболка во пределот на челото,не баш главоболка класична,туку како под притисок да ти е главата,и да ти тежи.
Вратот и плеќите силно ме болат.
Носот ко да ми љути,ептен неможам да се почешам,затоа што станува болно.
Грлото боли и болката се спушта надоле.
немам кашлица.
Температура не висока 37.2
Истиве симптоми ги имам скоро секое зимо. Ништо особено. )))))))
Се надевам јас како и сите овде дека ја немаш а и да дојде до тоа, дека ќе се излечиш. Само чувај се и слушај што ќе ти кажат. Би било добро доколку можеш (и сакаш) да споделуваш нови информации или симптоми затоа што верувам дека јас а и повеќето на форумов при секое кашлање, кивање или што и да е мислиме дека имаме Корона. Вчера јадев бадем, се закашлав и до тогаш само ми доаѓа да кашлам, психички ми влијае :tapp:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.548
Знае некој каде кои аптеки во Центар / Кисела Вода / Аеродром регионот имаат залиха на маски ? Сакам да земам неколку не верувам на ова западно мислење дека не помагаат.Источните држави со закон донесоа да се носи маски и баш они имаат најдобри резултати.
во Виола обични маски ги шиткаат 60 ден која по еден саат ке ја фрлиш

друг онлајн маските од 50ден ги шитка за 500 со доста плус од 150 па го пцујат до десето колено и така


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.644
Поени од реакции
81.679
Лошото е што моментално владее и обичниот грип кој не е ни изумрен зимава, па и тоа те мава на психа. Секое кивање, кашлање а недајбоже и фаќање температура одма те тера да мислиш на Корона.

Пич мајчин...
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
во Виола обични маски ги шиткаат 60 ден која по еден саат ке ја фрлиш

друг онлајн маските од 50ден ги шитка за 500 со доста плус од 150 па го пцујат до десето колено и така


Sent from my iPhone using Tapatalk
Уф 60 ден.Неможе некако даа та се исчисти за да не се фрла?Друго прашање ми е ракавици - дали е добра идеја за во продавница , банка и сл
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Лошото е што моментално владее и обичниот грип кој не е ни изумрен зимава, па и тоа те мава на психа. Секое кивање, кашлање а недајбоже и фаќање температура одма те тера да мислиш на Корона.

Пич мајчин...
Па вчера беше сонце 25 степени,денес дожд и 5 степени.Чудо што сме живи уопште
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Лошото е што моментално владее и обичниот грип кој не е ни изумрен зимава, па и тоа те мава на психа. Секое кивање, кашлање а недајбоже и фаќање температура одма те тера да мислиш на Корона.

Пич мајчин...
Додај на тоа и алергиите сега со поленот, хаос ќе биди
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.125
Поени од реакции
8.930
Проблемот е што во Шведска најчесто употребувани лекови(и препорачани од докторите) се ибупрофен и алведон. :)

Патем, во Шведска тројца починати од Корона, третото лице е во поодминати години. Четворица на интензивна нега во Каролинска, а другите?

Кога станува збор за медицинскиот персонал, затоа што и онака го нема во доволни количини, добивме одговор: па се надеваме дека нема сите да се разболат.
za site trojca do sega bese pisano deka se 60+ i barem za dvajca imase pisano deka imaat i drugi bolesti/problemi.

po se izgleda odat na taa pretpostavka deka pretezno komplikaciite se kaj postari lugje. vremeto kje pokaze
dali e dobra odluka toa.

jas ne otcekuvam nikakvi oficijalni merki/restrikcii. ako se opremeni so lekarstva i potrebna oprema,
ili ako se doopremuvaat, toa e maksimum. ostanato e lotarija :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Лошото е што моментално владее и обичниот грип кој не е ни изумрен зимава, па и тоа те мава на психа. Секое кивање, кашлање а недајбоже и фаќање температура одма те тера да мислиш на Корона.

Пич мајчин...
Isto I alergijava sega pravi problem.
Tri pati kivnav vo avtobus I mislev deka ke me isfrlat kako partal, pa edno pogledi upateni kon mene, ko da sum seriski ubiec.
Lugevo se pod golem stres:(
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.548
Уф 60 ден.Неможе некако даа та се исчисти за да не се фрла?Друго прашање ми е ракавици - дали е добра идеја за во продавница , банка и сл
неможе се фрлаат нез точно по колку време а медицинските ракавици се топ ако имаш користи, за друг вид незнам ама има шанси да заштитуваат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
M

Macedon1um

Гостин
Па вчера беше сонце 25 степени,денес дожд и 5 степени.Чудо што сме живи уопште
Дождот и не така лоша варијанта во вакви времиња, со оглед дека го оневозможува народот да шета + чисти јавни површини каде што заразени оставиле „траги“.

Инаку споредба Германија - Франција од она што читам на нет
ГЕР 5813 случаи, 11 мртви
ФРА 4499 случаи, 120 мртви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom