Македонска берза

Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Само KMB po 6702 и по 2709 SBT има сеуште купувачи. Лошо е за берзава. KMB ја држат по мене вештачки над 6700, некое мислење, bubi, boshko, deki, profesore ???

П.С. Мене нешто друго ме интересира, иако досега се нема случено можно ли е сценарио сега да свикаат вонредно собрание сите што објавија дивиденда и сите еден по еден да ја повлечат таа одлука, овде мислам дали е можно правно(иако сите знаеме дека овие ако сакаат се ќе си направат дури и закон преку ноќ ќе си донесат) ?????
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Само KMB po 6702 и по 2709 SBT има сеуште купувачи. Лошо е за берзава. KMB ја држат по мене вештачки над 6700, некое мислење, bubi, boshko, deki, profesore ???

П.С. Мене нешто друго ме интересира, иако досега се нема случено можно ли е сценарио сега да свикаат вонредно собрание сите што објавија дивиденда и сите еден по еден да ја повлечат таа одлука, овде мислам дали е можно правно(иако сите знаеме дека овие ако сакаат се ќе си направат дури и закон преку ноќ ќе си донесат) ?????
Све е можно. Сега сите опции се отворени.

Зошто лошо за берза? А добро беше кога одеше нагоре? Сите беа хепи...Единствено што со сигурност знам е дека падов темелно ке ги исчисти лошиве играчи. Ние што знаеме што правиме сакаме стабилност, нормален раст, убава дивиденда, а не вакви шпекулативни растови после кои следи ова што се случува денес. Откако ке се исчистат, предвидувам барем 10 години додека се појават нови "јаки" играчи, кафекуварки, исто како од 2007/8 до 2018/2019.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Ako nekoj saka da gi izgori svoite pari, nemojte da go sprecuvate, neka gi gori....

Moj skromen sovet, ostavete gi site sto sakaat da prodadat, neka prodavaat, koja e potrebata jas da gi ubeduvam???

Jas kje pocekam nekoj den/nedela I kje prodolzam da si kupuvam... :zloo:
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
291
Поени од реакции
276
Ај што паѓа берзава, паѓа него дајте да продискутираме кога да се почне со купување. Јас се уште чекам. Некој идеи?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Чекај малце, убаво ни кажуваше дека ќе има пандемија??? Јас колку што те разбрав предвидуваше пад поради преценети акции, не поради пандемија.
Автоматски споено мислење:


Има некој друг извор за оваа вест?
Знаеш што е разлика меѓу причина и повод? Научи па дојди.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
6 аквии ли се, таму треба да заигра пакет 100-200 комада.


прашуваат што со парите...

три магични букви, стои продажен налог злато вреден, 6 акции по 12.000 денари...

П
К
Б
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
291
Поени од реакции
276
Све е можно. Сега сите опции се отворени.

Зошто лошо за берза? А добро беше кога одеше нагоре? Сите беа хепи...Единствено што со сигурност знам е дека падов темелно ке ги исчисти лошиве играчи. Ние што знаеме што правиме сакаме стабилност, нормален раст, убава дивиденда, а не вакви шпекулативни растови после кои следи ова што се случува денес. Откако ке се исчистат, предвидувам барем 10 години додека се појават нови "јаки" играчи, кафекуварки, исто како од 2007/8 до 2018/2019.
Мислам дека не си во право. Дури и да имаше нормален раст (што и да значи тоа) МСЕ, крах пак ќе имаше.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Како сте се раскарале, како виРус да имате фатено... него @Xibalba ти како институција кога ќе воведеш самоизолација? Хахаха
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Ирелевантни се овие шокови за луѓе што немаат намера да продаваат во нивниот животен век.
Инаку денес Чифлиганец вадење 1.700.000 еур пакет во КМБ, цирка од 11% сега е негде 17% ...
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Голема разлика од УС и Европа до МСЕ.

во УС и ЕУ продаваат алгоритми, притиснати маргин колс и компјутерски програми, на МСЕ продаваат испаничени кафекуварки и новопечени инвеститори гуштери.

Ништо чудно утре да одиме +10% ( да не викате само лошо прогнозирам :) )
 
Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Голема разлика од УС и Европа до МСЕ.

во УС и ЕУ продаваат алгоритми, притиснати маргин колс и компјутерски програми, на МСЕ продаваат испаничени кафекуварки и новопечени инвеститори гуштери.

Ништо чудно утре да одиме +10% ( да не викате само лошо прогнозирам :) )
Si kupil nesto pa sega sakas nagore haha opasen si ti bravo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom