Дали би простиле неверство?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ако си вистински заљубен, би изневерил? Логично би било да не ни помислиш на тоа, така?

Гледај на тоа вака-ако се случило изневерувањето, тој што изневерил не е вистински заљубен во партнерот, оттаму-не е вистинска љубов.:pipi:
Mnogu jasno, ako go sakas partnerot nema sto da baras kaj drug, gi sakas neogovite mani i se sto e povrzano so nego i nema potreba da izneveruvas. Ako veke izneveris znaci ima nekade greska zavisno od vrskata, ako si ti avanturist do tebe e ne si spremen za stabilna vrska ili pak ima monotoinija, se karate nezna sto. Ama vo nieden moment izneveruvanjeto ne e odgovor tuku dopolnitelen problem i sovest.
 

LaTiTeA

Ветена госпоѓица Маленковска
Член од
17 април 2007
Мислења
156
Поени од реакции
2
Мене само ме интересира една работа. Што подразбираш под безначајно мување?:)
Мислеше на мување со личност која не му значи ништо?
Мување ако им се раздалечени телата и само со усните напрчени се бацуваат? Извини, ама ова последново ми излета:)
Мување со плескање по газето и штипкање по половина, може и фаќање по цицињата.


My definition за изневерување: физички контакт - не, психички „контакт“ - да.

Простиле
... доколку ми значи - не, доколку не ми значи - да. :uvo:
 
Член од
11 јули 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
Никогаш простување, ма нека е под било какви околности.:nenene:

Неверството е ништо друго освен доказ за тоа колку не му значиш некому, којшто можеби го чини целиот твојот свет...

А кога веќе не му значиш на твојот партнер... која е целта да бидеш со него и да простуваш???

Затоа неопходно е добро размислување пред нешто да сториш, затоа што нели, секогаш подобро е да се спречи отколку да се лечи:toe:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.196
Поени од реакции
34.431
Зашто си толку убеден дека е така?
Не ти беа доволни сите фини објаснувања погоре? Ако поради некоја причина одлучила да ги игнорираш, тогаш прочитај ги изминативе 2-3 страници повторно.

Ама јас би те прашал тебе: зошто си ти толку убедена дека не е така?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Не ти беа доволни сите фини објаснувања погоре? Ако поради некоја причина одлучила да ги игнорираш, тогаш прочитај ги изминативе 2-3 страници повторно.

Ама јас би те прашал тебе: зошто си ти толку убедена дека не е така?
Па,не дека не ми беа доволни,само не се сложувам дека е така.
А зашто сум јас убедена...зашто ми е поубаво од било кога...ако е доволно тоа...
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Зошто секој пат кога партнерот/ката се посомнева ќе избие кршлус бидејќи едниот има материјал да се брани, а другиот нема. Така секогаш едниот ќе е во предност и ке си вика можеше он можам и јас. Ќе пукне тиквата кога тогаш, а штом веќе двајцата изневериле нема ништо од врската, нема почит, нема љубов... крш

Ако некого сакам што е поентата да изневерувам? Промена? Од што? Зарем некој би ја сменил колата за полоша ако ја има најдобрата? Исто е сосема. Оној кој го сакам никогаш нема да го изневерам, а неможам да сакам некој ако не е "совршенството" кое го посакувам. Љубов има само за еден...:back:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.196
Поени од реакции
34.431
Па,не дека не ми беа доволни,само не се сложувам дека е така.
Зошто не се сложуваш? И ти имаш лична причина (како Некрофилија)? Мора да е така, нема друго логично објаснување. :wink: А овој дел подолу не го сфаќам... Ќе ми го објасниш?
А зашто сум јас убедена...зашто ми е поубаво од било кога...ако е доволно тоа...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Зошто не се сложуваш? И ти имаш лична причина (како Некрофилија)? Мора да е така, нема друго логично објаснување. :wink: А овој дел подолу не го сфаќам... Ќе ми го објасниш?
Епа...не знам каков бил случајот со Некрофилија,колку траела врската и како дошло до изневерување...
А за вториот дел сакам да кажам дека не си во право дека ако се прости,кога-тогаш врската ќе пропадне:smir:(за тоа не се сложувам)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.196
Поени од реакции
34.431
А за вториот дел сакам да кажам дека не си во право дека ако се прости,кога-тогаш врската ќе пропадне:smir:(за тоа не се сложувам)
Па тоа те прашувам де - зошто не се сложуваш?
Кое е објаснувањето? Зошто мислиш дека нема да пропадне врската?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Малечко едноставен е алгоритамот кој вели:
Кога некој те изневерил значи те лажел или криел нешто од тебе. Кога некој те лаже или крие нешто од тебе тоа значи дека нема доверба во тебе и неможе да биде искрен. Непосотењето на вземна доверба и искреност е дефакто непостоење на врска.
Е сега што ти дефинираш за изневерување, дали само духовното или пак и физичкото е твоја работа , бидејќи тоа зависи од твоите морални вредности, кои јас за разлика од Acid не ги дефинирам како добри или ложи туку само како различни и не соодветни за сите луѓе.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Па тоа те прашувам де - зошто не се сложуваш?
Кое е објаснувањето? Зошто мислиш дека нема да пропадне врската?
Зашто има опција да се остави тоа позади,нели?Има различни типови на луѓе...не се сите исти и не сите го сметаат простувањето за постапка на морон,глупак или на некој што дозволува да го мотаат.Едноставно има искрено покајување и простување и продолжување понатака,само зависи од ситуацијата и љубовта која што постои меќу тие личности.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Малечко ај уживај уште во годините кога се ти е така розово, а после ќе приметиш дека како ќе осозреваш како ќе видиш дека колку човек нешто и да си посакува и фантазира неможе да биде бидејќи кога нешто не штима во односите помеѓу две особи многу тешко е да се одстрани багот.
 
Член од
10 април 2007
Мислења
166
Поени од реакции
0
Сите што тврдат дека НИКОГАШ не би простиле неверство...
Дури и кога личноста ја сакате премногу,да не речам "најмногу на светот" не би и простиле?
И покрај тоа што личноста ќе се покае и "со солзи во очите" ќе ве праша дали сакате да продолжите...ќе кажете "НЕ"?
И откако ќе ја ислушате личноста и нејзините причини,и покрај тоа што била искрена со вас ќе се откажете од таа врска?
И откако ќе си кажете "ЗБОГУМ" и на вас тешко и на другиот тешко,ќе можете така едноставно да заборавите и да најдете некоја друга личност?
Па добро мајку му,на сите ќе им се случи еден кикс...ЛУЃЕ СМЕ СИТЕ!

П.С.Ова се однесува само во случаи кога постои љубов меѓу двете личности-"изневерениот и тој што изневерил".
Ako taa licnost, kako sto ti vo slucajov kazuvas, te saka/la...nemalo da te izneveri...i da te povredi na tolku nizok nacin... I sto ima da se kae koga nestoto e veke napraveno i ne moze da se popravi? Trebalo da misli pred da napravi nesto... Ako toj bara nesto vo druga znaci deka jas ne sum bila dovolno dobra i poveke ne zasluzuva da bidam so nego... I koe bi bilo togas opravduvanjeto? I pricinata za da me izneveri? Zarem bi imalo opravduvanje za toa?
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Ako taa licnost, kako sto ti vo slucajov kazuvas, te saka/la...nemalo da te izneveri...i da te povredi na tolku nizok nacin... I sto ima da se kae koga nestoto e veke napraveno i ne moze da se popravi? Trebalo da misli pred da napravi nesto... Ako toj bara nesto vo druga znaci deka jas ne sum bila dovolno dobra i poveke ne zasluzuva da bidam so nego... I koe bi bilo togas opravduvanjeto? I pricinata za da me izneveri? Zarem bi imalo opravduvanje za toa?
Dali nekogas si se nasla vo situacija da prostis neverstvo koe e napraveno vo moment na pijanstvo. Da receme osobata koja izneverila ima takvo loso pijanstvo koga neznae sto pravi? Zar za edno kratko zalapuvanje (duri i muvanje e premnogu) da ja rasipeme vrskata koja tolku ni znaci?:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom