Што гледаат и слушаат Македонците?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вие сте позабегани што реплицирате на платен пропагандист. Не му враќајте, ќе добиеме некаква надеж дека ќе го избркаат од работа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Abe Dardan, ne se site kauri isti be.
Ја, да речеме, не сум од тие лошите каури шо гледат српски ствари. Ја ова го глеам:

Историски спектакл, кај што советниците на злиот српски Цар Лазар (кој сака да изврши атентат врз милиот султан Мехмед), се викаат Караџиќ и Милошевиќ.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Знаете дека на youtube има можност да проверите што најмногу се гледа во секоја држава, 50 најгледани видеа.

Моментално најгледано е песната на Аца Лукас, потоа идат некои албански песни, некоја албанска емисија, некоја турска серија, нешто на англиски, и тек на 19 место доаѓа најгледаната снимка која е македонски производ, емисијата 90 секунди, потоа доаѓа емисијата Во центар на Васко Ефтов, понатака има уште две македонски песни.

Верувале или не, толку, од 50 најгледани снимки на каналот youtube во Македонија, само 4 се на македонски јазик.

Преовладуваат снимки од Екс Југословенските држави, најмногу од Србија, некој турбофолк, српски хип хоп, некој Бака Прасе, Пинк, Гранд итн. Има и околу 14 албански снимки, заради албанците што живеат тука.

Не знам на што се должи оваа летаргија, во 1991 државата е делена од Југославија, тие што се родени во независна Македонија, сега имаат речиси 30 години, па чудно од каде таа желба за да гледаат Бака Прасе, задруга, гранд и такви чуда. Патем и јазикот не е сличен.
Па од она што јас можам да го видам од Трендинг, нема некој албански изведувач од Македонија што е на листата. Така да, меч со две острици ти е муабетов, ако барем малце имаше алудирање на националните YT музички афинитети на македонците.

Како второ, генерално муабетов ти е крш и тиња, бидејќи едноставно не знаеш како функционира Трендингот на YT. Имено, јутјуб има комплексен алгоритам за Трендинг делот кој зема многу параметри во игра. Друго, истиот алгоритам става видеа постари од 1 недела подолу, така да голем удел у муабетот има и свежината на видеото. Исто така, Трендинг-от се апдејтира многу брзо, мислам дека 20/30ина минути или така нешто (порано, сеа можеби е пократок периодот).

Многу е тешко (скоро невозможно) песни стаени од 2019та да влезат у трендинг, колку год да се кликани и слушани, да не зборам за некои постари.

Ако со муабетот алудираш на фактот дека не излегува никаква квалитетна (и слушана) музика од државава без оглед дали на албански или македонски, до некаде си во право. Но, за да бидеш 100% сигурен во истото тврдење мораш да ја изанализираш публиката која што ги гледа истиве видеа. Најголем дел од гледачите се репетитивни, и можам слободно да тврдам дека 90% од луѓето што ги гледаат видеата се дечурлана кои кликаат по 20 различни видеа у минута и кои слушаат све што е хајп и буквално слушаат и гледаат само одредени канали, изведувачи и тн кои најчесто се трендинг. Ако се земе тоа во предвид, не ми е чудно што на трендинг се ЏиПи, Бака Прасе и таквите... бидејќи публиката е таа (дечишта под 18 години). Ќе идам и чекор понатаму и ќе речам дека најголем дел од публиката во МКД е 6-14 години, генерации кои слушаат баш она што ќе им искочи како трендинг или suggested на YT.

Иначе сеопшт и глобален тренд е работите да се прават за клик повеќе и штанцање музика само за да се влезе у трендинг и да се буста клик рејт.

Ако можеш да приметиш, има катаљарда песни од познати продукти дали тоа се пијалоци, автомобили, часовници, облека, храна и тн и тн, пошто тоа ја крева гледаноста. Имаш песни као Марадона, Моет, Панама, 200 КМ/H и мал милион слични примери, се тоа е направено за клик повеќе и привлекување на публика.

За крај, Јутуб и тоа што е популарно на таа мрежа и не е некој параметар, бидејќи самата мрежа е конструирана на таков начин да преферира брза конзумација и ефтин, површен и краткотраен ентертејнмент. Така си ја зголемуваат и подобруваат позицијата како платформа.

На крај, музиката е нешто што не познава граници, етничка и религиозна припадност. Тоа е уметност и е крајно зависи од субјективниот вкус.

И ние кога растевме ист мање више истиот шунд од типот Спајс Грлс, Бекстрит Бојс, 50 сент, биг брадер итн. па не ти ја гледам поентата. Тој процес е глобален и веќе долго време си тера. Пак си има квалитетна музика, секако, некои жанрови се во идентитетска криза (како металот и рапот на пример), ама има други правци кои си имаат своја уникатност и квалитет.

Трендингот на јутуб ама воопшто не е никакво мерило. Од секогаш балканот имал афинитети за ефтина и површна музика, не е тоа ништо ново.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
@jamey jasta фала за одговорот, не сум стручен и не сум извршил испитување, туку често гледајќи што има на интернет, гледав дека врие од српски производи.

Не велам дека македонецот нема афинитети, пошто ги имаше некогаш.

А зошто нема денес?

1.Мое мислење е дека се работи за една Ју носталгија кај граѓаните, која е пренесена и на помладите.

2. Медиумите им дадоа простор на странските производи.

3. Македонските создавачи се откажаа и не се обидуваат да добијат простор.

Јасно ми е за времето во кое живееме, гангам стајл, деспасито, бонбон, но сепак мора да постои еден баланс.

Еве @Beric Dondarrion следи нешто поинаку :)

@Ilumious , @BilboBaggins , јас сум ве вознемирил, а мислев треба да ве вознемири појавата што ја опишав во темата.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
@jamey jasta фала за одговорот, не сум стручен и не сум извршил испитување, туку често гледајќи што има на интернет, гледав дека врие од српски производи.

Не велам дека македонецот нема афинитети, пошто ги имаше некогаш.

А зошто нема денес?

1.Мое мислење е дека се работи за една Ју носталгија кај граѓаните, која е пренесена и на помладите.

2. Медиумите им дадоа простор на странските производи.

3. Македонските создавачи се откажаа и не се обидуваат да добијат простор.

Јасно ми е за времето во кое живееме, гангам стајл, деспасито, бонбон, но сепак мора да постои еден баланс.

Еве @Beric Dondarrion следи нешто поинаку :)

@Ilumious , @BilboBaggins , јас сум ве вознемирил, а мислев треба да ве вознемири појавата што ја опишав во темата.
Види друже во Вуковар и Сараево кај шо ги ебеле од гранатите и им ги силувале жените се слушаат песни од Србија.Не можам да кажам за Косово ама ќе кажам за Албанците од Македонија, познато е колку омраза има помеѓу вас.Пред неколку години случајно се најдов на отварање на летната сезона на базенот во Велес каде пееше Саша Ковачевиќ, не слушам таква музика а знаеш ли кој беа најгласните шо пееаа у публика?
Албанците од велешките села и мал број шо дошле од Скопје

Така да што остана за Македонците кога овие 3 народи ги слушаат истите тие Срби.

Машинерија јака се за шоу бизнис и кај простиот народ лесно поминуваат нивните изданија.
А и едноставно во секој сегмен работат повеќе од сите без разлика дали тоа е шунд музика или филмска индустрија за која секогаш сум велел дека им е одлична.

Јас очекувам за некоја деценија да почне пак да се слуша српска музика и на Косово ама не у Северно туку по Приштина.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Тоа ти е гласачкото тело на Македонија. Одиш, гледаш што е топ 50 на YouTube и се ти е јасно. Премногу патриоти за држава со илјадници бугарски пасоши и 90% од популација што слуша српска музика од типот јала брат, анастасија ражнатович и слична сељачка музика.

Забава во дискотека, тезга во кафана и свадба неможат да поминат без српска музика. Што би свиреле, пеели музичариве и што би пуштале диџеиве доколку српско-хрватскиот беше некој азиски јазик ја стварно незнам.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.858
Поени од реакции
34.889
Морав да гуглам шо е тоа бака прасе. Мислев некое дегенско шоу од типот на велики брат, ама тоа уствари да ти било човек. :cautious:
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Морав да гуглам шо е тоа бака прасе. Мислев некое дегенско шоу од типот на велики брат, ама тоа уствари да ти било човек. :cautious:
Можеби најголемиот јутјубер на Балканот, со заработка од преку 10.000 евра месечно. Но лош пример за децата.(n)
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Знаете дека на youtube има можност да проверите што најмногу се гледа во секоја држава, 50 најгледани видеа.

Моментално најгледано е песната на Аца Лукас, потоа идат некои албански песни, некоја албанска емисија, некоја турска серија, нешто на англиски, и тек на 19 место доаѓа најгледаната снимка која е македонски производ, емисијата 90 секунди, потоа доаѓа емисијата Во центар на Васко Ефтов, понатака има уште две македонски песни.

Верувале или не, толку, од 50 најгледани снимки на каналот youtube во Македонија, само 4 се на македонски јазик.

Преовладуваат снимки од Екс Југословенските држави, најмногу од Србија, некој турбофолк, српски хип хоп, некој Бака Прасе, Пинк, Гранд итн. Има и околу 14 албански снимки, заради албанците што живеат тука.

Не знам на што се должи оваа летаргија, во 1991 државата е делена од Југославија, тие што се родени во независна Македонија, сега имаат речиси 30 години, па чудно од каде таа желба за да гледаат Бака Прасе, задруга, гранд и такви чуда. Патем и јазикот не е сличен.

Што сакаш да кажеш со ова демек индијанците се над 20% затоа се толку гледани?

А зашто не кажеш дека пештерците од запад и џихадистите од ќе си играме држава на К се единствените покрај Афганистан у цел свет што немаат можност за геолокација на Google и Youtube, па види дури и твоите роднини од азербејџан имаат своја..

Секако како по обичај и у администраиција цел шлајм од таму е стаен на Македонска локација, и тоа е причината зошто има дури "14 албански снимки".

2020-02-11_182258.png
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Не, од македонските медиуми ни е, читајќи за ќерката на Цеца, свадбата како ја правеше и други нејзини достигнувања :

Како пее ќерката на Цеца
Ќерката на Цеца го покажа задникот
Ќерката на Цеца прозборе за роденденот
Ќерката на Цеца заплаче
Ќерката на Цеца покажа како изгледа без шминка
Ќерката на Цеца во поинакво издание

Илјадници македонци нон стоп следеа како се одвива свадбата на ќерката на Цеца, повеќе македонецот знае за ќерката на Цеца него за нивниот предок Александар Велики.

Друг главен настан во македонските медиуми, Дарко Лазич, некојси пеач, секој ден, де ќе му ја ампутираат ногата, де нема, де ова де она.

Трет настан, Јелена Карлеуша, дали сликите и биле сечени, лепени и монтирани.
Пред неколку години слично на Цеца и нејзината фамилија беше актуелно помеѓу Анџелина Џоли и Бред Пит...

Тогаш актуелно беше како Анџелина Џоли го изневерила Бред Пит, или како Бред Пит ја изневерил Анџелина, доколку умрат тие личности сосем трети ќе најдат за таква актуелност...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
@jamey jasta фала за одговорот, не сум стручен и не сум извршил испитување, туку често гледајќи што има на интернет, гледав дека врие од српски производи.

Не велам дека македонецот нема афинитети, пошто ги имаше некогаш.

А зошто нема денес?

1.Мое мислење е дека се работи за една Ју носталгија кај граѓаните, која е пренесена и на помладите.

2. Медиумите им дадоа простор на странските производи.

3. Македонските создавачи се откажаа и не се обидуваат да добијат простор.

Јасно ми е за времето во кое живееме, гангам стајл, деспасито, бонбон, но сепак мора да постои еден баланс.

Еве @Beric Dondarrion следи нешто поинаку :)

@Ilumious , @BilboBaggins , јас сум ве вознемирил, а мислев треба да ве вознемири појавата што ја опишав во темата.
Не сум стручен и не сум извршил испитување, но од тоа што гледам на интернет мене ме вознемирува тоа што делиме држава и сме соседи со народ кој има најкриминален ген во цивилизираниот свет, не сe тушира редовно и деформира пениси на мали деца. Јасно ми е за времето во кое живееме, но не може во секоја албанска куќа да има 5 саксии со марихуана, пакетче бело во фрижидер, рачен минофрлач и по еден калашников за секој член од семејството.

Те вознемирувало тоа што Аца Лукас пеел во Скопје, а мислев дека треба да те вознемирувало појавите што сум го опишувал погоре.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Остај што србите знаат најдобро да пеат, да прават емисии, забави, да војуваат, да спортуваат, туку се и најубави во светот.

Од пред пола саат вест:



Курир, најголем вмровски портал, што остана за другите.



А и ќерката на Цеца извадила слика на инстаграм, тоа курир одма денес мора да го објави, ексклузивно.



За овие светот е до Београд.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Батали го тоа со Курир. После Груевски вмровците масовно се посрбоманија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom