Плински уреди

Член од
31 март 2007
Мислења
66
Поени од реакции
0
Ако може Плимонт да ми одговори колку би ме чинело вградување на плински уред во Fiat Punto Hgt (1.8 16v)
Поздрав
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Ако може Плимонт да ми одговори колку би ме чинело вградување на плински уред во Fiat Punto Hgt (1.8 16v)
Поздрав
Zdravo
Vo Fiat Punto HGT so 1.8 litarski motor predvideno e vgraduvanje na sekvencionalen plinski ured. Moj predlog se slednite dva uredi na Landi Renzo:
- Landi Blue (LSI), so cena od 625 evra
- Landi Plus Max, so cena od 570 evra
Vo ovie ceni e vracunato vgraduvanje na torusen rezervoar so zafatnina od 40 litri koj se montira na mesto na rezervno trkalo. Vo prodolzenie se postirani fotografii od montiran plinski ured na Punto, kako I fotografii od montaza na plinski ured tip Landi Blue (LSI) na Fiat Barcheta so 1.8 motor, koj motor e dosta slicen na motorot vo Vaseto Punto.

Torusen rezervoar vgraden na mesto na rezervno trkalo


Pozicija na polnacka za plin


Plinski ured – motoren del (ventil za plin so filter za tecna faza, isparuvac, temperaturen senzor)


Plinski ured – motoren del (Kompjuter – ECU)


Plinski ured – motoren del (plinski injektori vo tek na montaza)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Прашање до плимонт: колку литарска е боцата на моторциклот? И колку пари чини вградување на ваков уред на некој сличен модел (750 или 1000/1100 кубици)?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Прашање до плимонт: колку литарска е боцата на моторциклот? И колку пари чини вградување на ваков уред на некој сличен модел (750 или 1000/1100 кубици)?
бидејки плимонт моментално е со лошо-нарушено здравје, не верувам дека ке ти одговори, не е во можност.

меѓутоа ке ти одговорам јас бидејки сум информиран... боцата на тој мотор од сликите е со капацитет од 6,4 литри плин. а цената на монтажата е скоро иста како и за кола можеби нешто повеке заради покомплициран зафат, бидејки повлекува се комплетно исто како и кај автомобилите. си има секвенционален копјутер, дизни и така натака, меѓутоа, треба моторот кај нив да се однесе и да се провери што и како има од електроника па да ти кажат кој ЛАНДИ систем е за него. посекако боцата ке треба да се прави, а во плимонт имаат и начин и изведба како да ја направат. имаат материјали и решенија.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
да ве прашам, колкава е потрошњата на фиат темпра 1.6 со просечно градско возење на плин?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
да ве прашам, колкава е потрошњата на фиат темпра 1.6 со просечно градско возење на плин?
Имам слушано муабети дека 14-15л/100км градска. Некои дури и 16л. Ама не ми се верува толку многу што знам. Притоа некои што ми кажуваа не беа некои што многу сакаат да притискаат на гас :)
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
znachi site troshat, jas mislev mojata ima nekoj problem.
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Прашање до плимонт: колку литарска е боцата на моторциклот? И колку пари чини вградување на ваков уред на некој сличен модел (750 или 1000/1100 кубици)?
Здраво
Онак, фала за грижата, не е ништо страшно, сакав да одговорам на прашањето ама ти веќе све си кажал. Само да напоменам дека монтажата на плински уред на мотор не може да се легализира, и затоа таа монтажа не е во редовна програма и нема точно дефинирана цена за неа. Тоа што можам да кажам е приближна цена - околу 500 евра.
 
Член од
24 јули 2010
Мислења
212
Поени од реакции
12
Прашање до плимонт .

Со какви димензии и облици на боци за плин за коли можат да се најдат кај нас и како можат да се видат.
Јас имам потреба од боца со димензии , дебелина мах 20 см и должина мах 60 см .
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Прашање до плимонт .

Со какви димензии и облици на боци за плин за коли можат да се најдат кај нас и како можат да се видат.
Јас имам потреба од боца со димензии , дебелина мах 20 см и должина мах 60 см .
Здраво
Постојат два типа на автомобилски плински боци: цилиндрични и торусни (кружни), со многу варијации во однос на димензиите и литражата.
За цилиндрична боца со дијаметар од 200 мм најдобро е да се јавите и да проверите во Макпетрол. Тие се увозници на плинските боци тип Stako а таа е една од фабриките кои произведуваат боци и со дијаметар 200 мм.
Во Плимонт во моментов има цилиндрични плински боци тип MSM GAS, во програмата на овој производител најмалиот дијаметар на цилиндричните боци е 244 мм. Најмалите боци кои можеби би Ви одговарале се:
- 20 литарска со дијаметар 244мм и должина 530 мм
- 25 литарска со дијаметар 244мм и должина 645 мм
Може да се нарача боца со дијаметар 200 мм и не подолга од 600 мм, меѓутоа тие боци ретко се бараат (Вие сте прв што побарал кај нас), а самото атестирање на нов тип на боца во Македонија е скапо и не се исплатува за помала количина од 50 боци. Доколку не Ви е потребен атест, цената на боцата ќе биде околу 30 евра.
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Колку би ме коштало да ставам плин на ровер 214 si со боца кај резервно тркало?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom