Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Мој совет, немој овде на форумов да се пресметуваш со нив!
Што знам..
Затоа и се онакви какви што се. Признавам дека е прилично тешко да се балансира и да не се употреби тешка вербална артилерија кога комуницираш со нив.
Особено заради тоа што се заштитени како бели мечки од администрацијата. Возрасен маж на кој му треба заштита! Go figure

Сепак мислам дека може да се излезе на крај со нив баш и тоа обратно од нивниот стил. Со факти и без навреди.

Понекогаш ме фаќа жал за него (нив!). Од каде и зошто не знам ама ликот мисли дека сум монтер. Живо ме интересира зошто мисли дека сум монтер а не мисли дека сум запослен во МТС или дека сум цариник. Или пак трудов инспектор!
Стварно не ми е јасно. Но добро! Секој си има своја мака.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Мој совет, немој овде на форумов да се пресметуваш со нив!
Јас двапати паднав во искушение да ги критикувам и да им ја кажам вистината во лице, на двапати ме банираа! На форумов се заштитени како бели мечки. Затоа ги ставив на игнор, оној алкохоличарот и неговото алтерего и раат сум! Однос од типот, кучињата лаат-караванот си врви!
Ако имаш време и живци, можеш преку испекции да ги потренираш, а можеш и едноставно тие 1000 и кусур евра да ги толкуваш како школо за во иднина и да си заштедиш нерви!
Голем си, сам си знаеш!
Слободно можат да ме банираат. Не ќе сум ни прв ни последен. Тебе двапати те банирале, уште си тука. Некои ги банираа трајно.
А тоа што некои навредуваат на сите можни начини и заради нив темата само се заклучува, нека им служи на чест на газдите на форумов.
A i sto ima tuka na forumot da si gi bara pravata. Ne e forumot prodazen salon na gree ili servisen centar. Tuka sovet, poplaki, iskustva takvi raboti i ako ne go mrzi da mu ebava mater na reklamiranjeto sto go pravat prodavacite na klimi. Vprocem ne e ovaa tema online prodavnica za klimi tuku imeto na temata e najekonomicno greenje.
Не, правата не ги барам овде. Ќе ги барам на друго место. Овде само ги предупредувам другите потенцијални корисници да внимаваат што купуваат и со кого си имаат работа. По можност нека избегнат нервози. Утре и тие да не го пишуваат истото што сега јас го пишувам.
И нормално, кога ќе се појави некој за кого корисниците се пациенти и небањати, ќе возвраќам, па може тоа да биде и газдата или самиот Господ Бог.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Zdravo ke moze li sovet za najdobrata klima 12btu (3.5kw) za soba 20m²
Cenata moze da bide maximum do 35.000Denari
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Zdravo ke moze li sovet za najdobrata klima 12btu (3.5kw) za soba 20m²
Cenata moze da bide maximum do 35.000Denari
Врати се барем 10 страни наназад низ темава и читај.
И барем напиши каква изолација имаш и каква дограма.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Јас исто имам СФ 50
Јас имам уште еден Daikin 3,5 6-7 години стар, ни модел не му памтам. Он ретко над 1000 W потегнуваше и кога ќе постигнеше температура, модулираше меѓу 350 и 550 W. Сега го сместив во мала просторија за него 12 м2 и као со отворена врата да помага на SF 50 ката, сетики во таква мала просторија често работи како On-Off.
Искрено и баталив да мерам и да ѕиркам по мерачи, на крај од месецот гледам и толку!
Не мора да значи ако е стара 10 години дека не е инвертер! Јас имам 8+ години стар Панасоник, па модулира подобро од овие сегашниве ќумбиња, чии дилери господарат со форумов :sramezliv:
Баш чудно на 27 декември (пред месец дена ) да си заборавил дека имаш Панасоник :facepalm:
On/OFF работата не ти смета, а на други им солиш памет.
Мези другпат нешто со ракијата оти на климите ти дома и марките им ги мешаш не па моделите да ги памтиш :pos:
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Zdravo ke moze li sovet za najdobrata klima 12btu (3.5kw) za soba 20m²
Cenata moze da bide maximum do 35.000Denari
Zemi si edno Lcжб so greaci na tacna I sholja za kafe. So 103.2 6ipol polni magneti, I-pacient I da go banjash redovno daljinskoto oti u nutra ima senzor. Nadvoreshnata ne smee da bide polesna od pola ton ziva mera.
Da ima video na youtube deka gree 150kvadrata so 350w. Defrost da prai u avgust ednash godishno dok e toplo.
Pozdrav
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
@bakigvg Фала на постот со филтрите!
Јас во Ноември ги чистев и си велам нема гајле чисти се! Го прочитав твојот пост и проверив, има што да видиш :D
Во дневната 5,0 ката така-така, ама во спалната ќумур беа! Препорака на сите, слушајте ги советите дека барем еднаш месечно треба да се чистат филтрите! Ем на климата полесно, ем вие поздрави;)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Zemi si edno Lcжб so greaci na tacna I sholja za kafe. So 103.2 6ipol polni magneti, I-pacient I da go banjash redovno daljinskoto oti u nutra ima senzor. Nadvoreshnata ne smee da bide polesna od pola ton ziva mera.
Da ima video na youtube deka gree 150kvadrata so 350w. Defrost da prai u avgust ednash godishno dok e toplo.
Pozdrav
Bravo za strucno mislenje.
Sega debatirajte so monterceto....hahha
Автоматски споено мислење:

@bakigvg Фала на постот со филтрите!
Јас во Ноември ги чистев и си велам нема гајле чисти се! Го прочитав твојот пост и проверив, има што да видиш :D
Во дневната 5,0 ката така-така, ама во спалната ќумур беа! Препорака на сите, слушајте ги советите дека барем еднаш месечно треба да се чистат филтрите! Ем на климата полесно, ем вие поздрави;)
Takvi kako tebe ima eden kup. Ne mi e jasno kako moze da ne gi cistite filtrite so godini.
Автоматски споено мислење:

Што знам..
Затоа и се онакви какви што се. Признавам дека е прилично тешко да се балансира и да не се употреби тешка вербална артилерија кога комуницираш со нив.
Особено заради тоа што се заштитени како бели мечки од администрацијата. Возрасен маж на кој му треба заштита! Go figure

Сепак мислам дека може да се излезе на крај со нив баш и тоа обратно од нивниот стил. Со факти и без навреди.

Понекогаш ме фаќа жал за него (нив!). Од каде и зошто не знам ама ликот мисли дека сум монтер. Живо ме интересира зошто мисли дека сум монтер а не мисли дека сум запослен во МТС или дека сум цариник. Или пак трудов инспектор!
Стварно не ми е јасно. Но добро! Секој си има своја мака.
Stom neznaes energetska da procitas, toa e.....monterce....haaha
Автоматски споено мислење:

Zdravo ke moze li sovet za najdobrata klima 12btu (3.5kw) za soba 20m²
Cenata moze da bide maximum do 35.000Denari
Mozes da odis so Gree G-Tech, ili Fairy, I dvata se super modeli.
 
Последно уредено:
Член од
7 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
21
Мој предлог:
Пред да земеш нешто, добро распрашај се за сите услови. Ако не сакаш после со тебе да се изигруваат. Ако има проблеми ти си виновен.
Особено не ти ги препорачувам Gree. Гледаш како се однесуваат само да заработат некое евро. потоа си последна дупка на кавалот.
Ne znam dali si primetil @Sv B ima najmnogu postovi so zborot strucen
znaci ne kazuva nisto strucno tuku samo go upotrebuva zborot strucen
Pa mislev ce mi dade nekoj strucen sovet ama kako gledam on e tuka da gi blamira lugjeto i da gi pravi pacienti.
Vistinski mi se dopadna predlogot sto mi go dade @najubav
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Zdravo ke moze li sovet za najdobrata klima 12btu (3.5kw) za soba 20m²
Cenata moze da bide maximum do 35.000Denari
Да имаше барем уште 5.000, па да си земеш U Crown. После заедно ќе си плачеме.
Автоматски споено мислење:

Ne znam dali si primetil @Sv B ima najmnogu postovi so zborot strucen
znaci ne kazuva nisto strucno tuku samo go upotrebuva zborot strucen
Pa mislev ce mi dade nekoj strucen sovet ama kako gledam on e tuka da gi blamira lugjeto i da gi pravi pacienti.
Vistinski mi se dopadna predlogot sto mi go dade @najubav
Тој е тука само да навредува и омаловажува ако некој се пожали на неговиот фаворит или пофали некој друг бренд.
А за стручен, „стручен“ е.

Заборавив. Постојано се смее цинично hahaaa, ама тоа негово смеење е многу жалосно...
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
21
Мој совет, немој овде на форумов да се пресметуваш со нив!
Јас двапати паднав во искушение да ги критикувам и да им ја кажам вистината во лице, на двапати ме банираа! На форумов се заштитени како бели мечки.
Tocno e ova sto go kazuvas.Postot kade strelec me narekuva drvo ne e izbrisan
a postot kade mu odgovoriv 'Ne sum drvo ne pijam a ti pies?
A toj mi odgovori 'Ti si letal" A jas:'Ne e tema toa,ama ne sum doma zet!"
A moive postovi se izbrisani.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Site ve pozdravuvam i vi posakuvam klimite sto podolgo vreme dobro da ve toplat.
Pred nekoj den bev kaj dedomi (ne sum domazet)i onaka uz ponekoja rakiicka praevme muabet za greenjevo i resivme da si kupi klima.
Vistinski mi se dopadna predlogot sto mi go dade @najubav
Читај горе прво што сам си напишал, со ракиичката до климата
А што сте си решиле ваша работа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom