Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 12196

Гостин
Site ve pozdravuvam i vi posakuvam klimite sto podolgo vreme dobro da ve toplat.
Pred nekoj den bev kaj dedomi (ne sum domazet)i onaka uz ponekoja rakiicka praevme muabet za greenjevo i resivme da si kupi klima.
28 kvadrati so visina 2.6 ima pvc vrati i prozori bez nadvoresna fasada.
Dosega trosel okolu 6 kubici drva za 23-24 sobna t. budjet 800-900e
Pa bi ve zamolil ako moze predlog za dobra klima.
Posebno ako mozi @Strelec a i @Sv B bidejci on ima najmnogu zborovi so zborot strucen.Odnapred im blagodaram.
Da ne zaboravam!
Gi procitav pravilata na forumot i ce se pridrzuvam do niv se nadevam deka i drugite ce se pridrzuvaat do istite.
Мој предлог:
Пред да земеш нешто, добро распрашај се за сите услови. Ако не сакаш после со тебе да се изигруваат. Ако има проблеми ти си виновен.
Особено не ти ги препорачувам Gree. Гледаш како се однесуваат само да заработат некое евро. потоа си последна дупка на кавалот.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Мој предлог:
Пред да земеш нешто, добро распрашај се за сите услови. Ако не сакаш после со тебе да се изигруваат. Ако има проблеми ти си виновен.
Особено не ти ги препорачувам Gree. Гледаш како се однесуваат само да заработат некое евро. потоа си последна дупка на кавалот.
добар совет и ова треба да се однесува не само со гри туку со било кој трговец,

ама барем тебе не требаше да те наседнат така лесно а скапо,

член си на форумов над 10 год. зар не виде кој и каков е односот нивни (се однесуваат како со употребен кондом) кон тие што купиле а не се задоволни или имаат проблем.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Фала на објаснувањето. Само за потврда дека убаво сум разбрал. Значи поновите клими работат цело време на пример на 600 вата, а старите работат на 1500 па исклучуваат, и кога ќе се вклучи пак работи на повеќе (бројкиве се од ракав)? Мојата е 10 година. Значи дека е од постарите ваљда?
Не мора да значи ако е стара 10 години дека не е инвертер! Јас имам 8+ години стар Панасоник, па модулира подобро од овие сегашниве ќумбиња, чии дилери господарат со форумов :sramezliv:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
ама барем тебе не требаше да те наседнат така лесно а скапо,
Многу чудно што тој и се распрашуваше на форумов, што како и зошто! Мислам дека многу од нас му напишаа свои мненија и дадоа совет! Искрено ме изненади со изборот! Ама тоа беше негов избор, како и последиците од изборот:confused:
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Не мора да значи ако е стара 10 години дека не е инвертер! Јас имам 8+ години стар Панасоник, па модулира подобро од овие сегашниве ќумбиња, чии дилери господарат со форумов :sramezliv:
Kolku go zema Panasonic-ot pred 8 godini i dali e inverter ? 3.5kw ili 5.5kw.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Kolku go zema Panasonic-ot pred 8 godini i dali e inverter ? 3.5kw ili 5.5kw.
Убав на чичо он! Па чати троа баго мајката! Инаку 54 000 беше, мене со сите попусти 48-49000 ме фати+ монтажа! 3,5 ка, не знам точно кој модел ама ќе видам утре, ако немам многу работа и ако не заборавам :D Сетики стар човек, се бидува;)
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Многу чудно што тој и се распрашуваше на форумов, што како и зошто! Мислам дека многу од нас му напишаа свои мненија и дадоа совет! Искрено ме изненади со изборот! Ама тоа беше негов избор, како и последиците од изборот:confused:
Epa toa e forata na jak marketing a evtina roba.
Kupuvacot misli deka ke dobie poveke za malce pari (utvari reskira I ne ide na skupo I provereno)
Potoa stanuva pacient I go isprakjaat da se banja.
Автоматски споено мислење:

@Паланчански ustvari I neznam sho se palish na niska modulacija.
Eve hansolov na greenje ide I ispod 200w ali toa ne e nishto drugo osven laden vetar doma.
On off ne e nishto strashno, imam edno staro Neo on-off shto go jade Gree lomo mirror za dorucek u snaga na greenje.
Ednostavno pomiri se I pamet za drug pat.
Pozdrav.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Убав на чичо он! Па чати троа баго мајката! Инаку 54 000 беше, мене со сите попусти 48-49000 ме фати+ монтажа! 3,5 ка, не знам точно кој модел ама ќе видам утре, ако немам многу работа и ако не заборавам :D Сетики стар човек, се бидува;)
Bidejki e 49.000den znaci e inverter super da sluzi uste 10 godini pa zdravje da mu slavime 20 godisen rodenden na Panasonic-ot. (y)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Тоа е другари. Навистина срамно со односот на грее групацијата, особено со телетабисот СВ.
Подобро човек да земе проверена ентри клима од познат производител барем сервисот би им бил ок.
Онаа нивната топ краун клима од 1000 евра излезе климиче со вредност од 30.000 а они нафукале маржа од 500-600 евра. И од горе ќе те подјебаваат кога ќе имате проблем.
Јас на време ги намирисав што џукели се па си земав даикин од ИЦС груп.
Три четири години ја палам во ноември а ја гасам во март. Еднаш годишно знам и филтри да и исчистам и тоа е. Барем немам нервози.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
добар совет и ова треба да се однесува не само со гри туку со било кој трговец,

ама барем тебе не требаше да те наседнат така лесно а скапо,

член си на форумов над 10 год. зар не виде кој и каков е односот нивни (се однесуваат како со употребен кондом) кон тие што купиле а не се задоволни или имаат проблем.
Не очекував дека малтерџии (до вчера тоа беа) ќе ја монтираат. Мислев дека имаат мајстори. Исто, не очекував дека нова клима ќе има проблем.
Многу чудно што тој и се распрашуваше на форумов, што како и зошто! Мислам дека многу од нас му напишаа свои мненија и дадоа совет! Искрено ме изненади со изборот! Ама тоа беше негов избор, како и последиците од изборот:confused:
Мојот избор беше Haier Tundra, ама имаше проблеми со нејзините карктеристики. Никој не можеше да потврди дека навистина е таа што ја декларираат. Имаат некоја BEFFRA, MEEFRA, и којзнае уште колку други ознаки. Затоа одлучив да земам U Crown.
@Паланчански ustvari I neznam sho se palish na niska modulacija.
Eve hansolov na greenje ide I ispod 200w ali toa ne e nishto drugo osven laden vetar doma.
On off ne e nishto strashno, imam edno staro Neo on-off shto go jade Gree lomo mirror za dorucek u snaga na greenje.
Ednostavno pomiri se I pamet za drug pat.
Pozdrav.
Веќе напишав: Не сакам постојано да вклучува и исклучува. Тоа повлекува постојано крцкање кога се лади и загрева. Впрочем, декларирана е дека треба да модулира, па ако е декларирана така, така и треба да се однесува.
Инаку нема да се помирам. Ќе чекам да помине гаранцијата (една година, а декларирана десет), па ќе најдам вистински мајстор.
А овде што некој си зема за право да ги навредува корисниците брзо ќе слушне за некои работи. Има толку многу неправилности, па ќе имаат мака да ги потплатат инспекторите (ако успеат).
Автоматски споено мислење:

@tzlatko
Има ли лесен пристап U Crown до сензорот за температура на внатрешната или треба половина клима да се демонтира? Воедно сакам да видам и дали дупката е добро затворена (се наоѓа веднаш зад климата).
Мислам дека покрај тоа што изигрувам „стручњак“ (според некои недоветни), ќе морам да изигрувам и сервисер.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Инаку нема да се помирам. Ќе чекам да помине гаранцијата (една година, а декларирана десет), па ќе најдам вистински мајстор.
А овде што некој си зема за право да ги навредува корисниците брзо ќе слушне за некои работи. Има толку многу неправилности, па ќе имаат мака да ги потплатат инспекторите (ако успеат).
Мој совет, немој овде на форумов да се пресметуваш со нив!
Јас двапати паднав во искушение да ги критикувам и да им ја кажам вистината во лице, на двапати ме банираа! На форумов се заштитени како бели мечки. Затоа ги ставив на игнор, оној алкохоличарот и неговото алтерего и раат сум! Однос од типот, кучињата лаат-караванот си врви!
Ако имаш време и живци, можеш преку испекции да ги потренираш, а можеш и едноставно тие 1000 и кусур евра да ги толкуваш како школо за во иднина и да си заштедиш нерви!
Голем си, сам си знаеш!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Мој совет, немој овде на форумов да се пресметуваш со нив!
Јас двапати паднав во искушение да ги критикувам и да им ја кажам вистината во лице, на двапати ме банираа! На форумов се заштитени како бели мечки. Затоа ги ставив на игнор, оној алкохоличарот и неговото алтерего и раат сум! Однос од типот, кучињата лаат-караванот си врви!
Ако имаш време и живци, можеш преку испекции да ги потренираш, а можеш и едноставно тие 1000 и кусур евра да ги толкуваш како школо за во иднина и да си заштедиш нерви!
Голем си, сам си знаеш!
A i sto ima tuka na forumot da si gi bara pravata. Ne e forumot prodazen salon na gree ili servisen centar. Tuka sovet, poplaki, iskustva takvi raboti i ako ne go mrzi da mu ebava mater na reklamiranjeto sto go pravat prodavacite na klimi. Vprocem ne e ovaa tema online prodavnica za klimi tuku imeto na temata e najekonomicno greenje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom