Најекономично греење и ладење

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Изгледа мислиш на првата во потписот. Како и да е, мислам дека не е многу со оглед на тоа што во сметката се вклучени шпорет, фен, болјер..

Мене ми пристигна идентична сметка за 3 клими (две Vivax AERI и една FH50) + останато (шпорети, болјери...)
24/7 работат
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Изгледа мислиш на првата во потписот. Како и да е, мислам дека не е многу со оглед на тоа што во сметката се вклучени шпорет, фен, болјер..

Мене ми пристигна идентична сметка за 3 клими (две Vivax AERI и една VH50) + останато (шпорети, болјери...)
24/7 работат
Maglata ja krena smetkata - podobro vo tie momenti covek panelce Da si zapali.
 
Член од
19 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
9
@Acinjo si probal 24 da odrzava? Moze da postigne?
Da da sum probal. Glavnata prostorija kaj sto e klimata, vo tie 35m2 moze da oddrzi 24 c. bez problem. Samo mene toa mi e pretoplo. Licno 21-22 c. preferiram sobna temperatura. Vo momentov mi e otvoreno predsobjeto so spalnata, vo dnevna mi e 21c. imam zadadeno 24c. na auto fan, si duva 3 ta brzina so izduv 33c. i nadvoresna tempetatura 3 c.
 
Член од
11 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
7
Zdravo , dali nekoj ima iskustvo so ovaa klima na hisense https://klimi.mk/product.php?id=344 , ili kako vi izgleda spored specifikacii ? Gledam 19db vnatresnata bi trebalo da e tivka, koristam gree 3.5 LCLH i fairy imam ama ne se bas tivki vnatresnite inace zadovolen sum, sega treba da zemam dve 3.5 ki ama neznam koj,budzet za dvete do kaj 1000 evra .
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
@Acinjo si probal 24 da odrzava? Moze da postigne?
Ако земеме податок од еуровент дека на плус 2 степени надворешна при 1.76 кw климава има цоп 5.17 и ги земеме под претпоставка дека се точни податоциве што ти ги даде Acinjo
дека климава 21 степен собна одржува со 30 степени на издув во трета брзина
(отприлика ќе земеме 500)може @Acinjo и без мерач отприлика да знае колку му
троши климата.Математиката мислам вака одеше
1.2x500x7=4200
4200:3600=1.16kw
1.16:5.17=224w потрошувачка +-30w
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Ако земеме податок од еуровент дека на плус 2 степени надворешна при 1.76 кw климава има цоп 5.17 и ги земеме под претпоставка дека се точни податоциве што ти ги даде Acinjo
дека климава 21 степен собна одржува со 30 степени на издув во трета брзина
(отприлика ќе земеме 500)може @Acinjo и без мерач отприлика да знае колку му
троши климата.Математиката мислам вака одеше
1.2x500x7=4200
4200:3600=1.16kw
1.16:5.17=224w потрошувачка +-30w
Vrska nema ova sto si go napisal.
Klimata na +2c nadvoresna na test trosi sigurno negde megju 800 i 1500w na 30c zadadena i konstanten usis od 20c.
Trgni od tvojata koja na testot na +7 trosi 800w ;)
Analiziras podatoci od Test so domasna upotreba, a toa e mesanje babi i zabi.
Klimata na test neodrzuva nisto, sve sto duva izlaga nadvor niz kanal nadvor od prostorijata kade e vnatresnata...a tamu se sekogas 20C konstantni.
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Da ne ne vi e zatvorena dupkata niz koja iskacaat bakarite, pa od vetrov da ja ladi sondata deka ne e postignata temperaturata.
Hmm, mozebi mozebi
Dupkata e pozadi klima a od nadvor mn ni e visoko za da ja zatvorime so akrilen silikon, togas na monterite im rekov dodeka ne bese mestena vnatresnata da stavat silikon mi rekoa deka mnogu tesno bilo dupkata so zor gi vadild kablite nadvor i nema sansa da pravi nekoj problem
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Hmm, mozebi mozebi
Dupkata e pozadi vnaa od nadvor mn ni e visoko za da ja zatvorime so akrilen silikon, togas na monterite im rekov dodeka ne bese mestena vnatresnata da stavat silikon mi rekoa deka mnogu tesno bilo dupkata so zor gi vadild kablite nadvor i nema sansa da pravi nekoj problem
Tokmu takava situacija visoko i nepristapno mesto najcesto zavsuva so nezatvorena dupka. Na balkon e lesno da se zatvori, no za vasata situacija treba cela plastika da ja izvadat od vnatresnata za da se vidi dupkata i se zatvori, a posle cela plastika da se zastrafi i vrati na svoe mesto, a oni sekogas se brzaat na sledna montaza, posebno vo sezona.
Vikajte gi pobrzo da ja zatvorat dupkata, zasto smetkata za struja ke vi bide sigurno edno 30% povisoka bezpotrebno.
Vie ste zadale 23primer, no ladniot vetar sto vlaga niz dupkata ja ladi i laze sondata deka postignata temperaturata e primer 16C ili 20C zasto ja duva ladniot vetar i klimata vi raboti na maximum, nakratko brka temperatura sto nikkogas nemoze da ja stigne vo vakva situacija koga nadvor bez prestan 24casa duva silen veter.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom