Најекономично греење и ладење

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Prednosti i nedostatoci za panasonicot rezime nikoj ne dade, a i za premium konkurentite vo taa cena :( bi zamolil koj e poupaten da spodeli za tie sto pomalku znaat da imaat nekoj smernici koj model nakade odi za da bi mozele polesno da odlucat dokolku zimaat nesto od toj segment. Fala u nivno ime :)
Јас имам многу постар претходник на овој! Со као послаби карактеристики, ама сум задоволен за сите пари :D
Иако таа 2012 истурив 49000 при редовна цена од 54000 денари. Двапати го селев, во дуќан ми е сега, во 8 се вклучува во 16 исклучува, 20 м2 ги одржува на која температура сакаш!
Кога би требало да купувам клима од тој ранг, за мене нема дилема! А дома сум со Даикин и Мицу, не дека не сум задоволен од нив, ама Панасоникот највеќе ми прави ќејф!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Секој со своето, некој задоволен некој незадоволен
Еве друго искуство, изваден Panasonik


А на негово место иде Aмбер :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Секој со своето, некој задоволен некој незадоволен
Еве друго искуство, изваден Panasonik


А на негово место иде Aмбер :)
А може луѓето се селат па си го зимаат Панасоникот со нив? Новите сопственици кој ги е.. битно клима им оставиле.
:pos::pos::pos:

П.С.извињавај ама морав да ја направам зафрканцијава,нешто така сум расположен.
 
Член од
19 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
9
Zdravo na site. Nov sum na forumov. Od skoro se kanam da napisam za Panasonic cs cu z35 tke modelot ama nekako sega dobiv zelba sledejki ja predhodnata diskusija okolu ovoj model.
Da bidam kratok, stanot mi e 70m2, juzna ekspozicija, tret sprat potkrovje, tavan izolacija so 2 x 10 cm tervol, zidovi sendvic so izmegju tervol, prozori pvc. Pod mene stanot ne se gree.
Gream prostorija od 35m2 dnevna so kujna spoeno, odma posle e spalnata soba so hodnice spoeno 15m2 koi gi dogrevam so istata klima.
Klimata ja zemav lani od tehnomarket za 52k. Ova mi e vtora sezona. Za klimata mozam da kazam do sega samo pofalni zborovi. Pred se e mnogu tivka nadvoresnata edinica. Vo proces sum na nabavka na merac za potrosena struja, za da prikazam podetalni brojki. Od smetki za struja sum zadovolen i lani i godinava.
Garant sum zaboravil nesto da dopisam i ako ima prasanja slobodno pisete.
 

Attachments

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Ne e taa razLikat ama e nekoe kilce polesen. Ist scop ima ama poslab pdesign, ama ne znam sto e smeneto u tehnikata
Автоматски споено мислење:

I za kvalitet na greenje sto vika? Kako mu raboti?
naprajv permutacija na brojkite mesto 34 kg napisav 43 greska.Solidno mu topli,go zedovme meracot od kaj mene kreva do 1600w,a nsko moduliravme na 300w.Mozamda napravam sprema mojata suzumi 16 sporedba ,deka vnatresnata e tuka nekade po bucnost duri i negovata malce potivka,a dodeka nadvoresata e pobucna od mojata,ama toj e zadovolen o klimata,i go zadovoluvala za Bitolski uslovi,lani imase i do -20 temperatyri zadovoli vo 30 m2.
Eve kaj mene momentalno e okolu 370 w potosuvacka ,a preku denot se spusta i do 250,ja namaliv i na 22 stepeni doma ,a hadvoresnata sega 8c a preku denot bese i 15 c,vo 40m2 Suzumi 16 ,a sega izgleda nema da ima poveke pa ke ja prekrstat vo TOSHIBA SORAI 16.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Zdravo na site. Nov sum na forumov. Od skoro se kanam da napisam za Panasonic cs cu z35 tke modelot ama nekako sega dobiv zelba sledejki ja predhodnata diskusija okolu ovoj model.
Da bidam kratok, stanot mi e 70m2, juzna ekspozicija, tret sprat potkrovje, tavan izolacija so 2 x 10 cm tervol, zidovi sendvic so izmegju tervol, prozori pvc. Pod mene stanot ne se gree.
Gream prostorija od 35m2 dnevna so kujna spoeno, odma posle e spalnata soba so hodnice spoeno 15m2 koi gi dogrevam so istata klima.
Klimata ja zemav lani od tehnomarket za 52k. Ova mi e vtora sezona. Za klimata mozam da kazam do sega samo pofalni zborovi. Pred se e mnogu tivka nadvoresnata edinica. Vo proces sum na nabavka na merac za potrosena struja, za da prikazam podetalni brojki. Od smetki za struja sum zadovolen i lani i godinava.
Garant sum zaboravil nesto da dopisam i ako ima prasanja slobodno pisete.
A Termalnava kamera za sto ja zema, sto meris so nea ?
da si bil zadovolen ic ne ti trebalo da zimas termalna kamera :)
Sinovo znaci ladno ? :)
Shukjur lusterot e toplol :)
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Strucnjakot se potrudi na razgovoren razbirliv za site jazik da objasni nekoi raboti za funkcioniranjeto na kompresorite i inverterite..
Ti koj ako pamtam ubavo ednas se zalese deka ne se pisuvalo kirilica na temava so copy paste na engleski arogantno go napagjas...
Pacient ne si ama nakaj tamu teras druze..
Ликот е ограничен како тераса ама не ми се впушта во дискусија со него. Земи и пребарај ги темите да му го видиш нивото и големината кога некој не се согласува со него.
Ванаби ЦНЦ стручњакот кој дискутира а раобти кои не ги разбира. Трчни на Гугл, напиши овде..
Не е начин тоа.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
@Acinjo na kolku ti e podesena fan i temp, kolku odrzava i modulira nisko ili pravi mnogu pali gasi? Izduv mozebi si merel? Fala
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Секој со своето, некој задоволен некој незадоволен
Еве друго искуство, изваден Panasonik


А на негово место иде Aмбер :)
Ме збунува монтажата. Дали е добро вака во агол? Колку се спазени прописите за минимално растојание?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Smetka - podesuvanje na klimite denski 23 stepeni navecer 20-21stepen non stop pusteni
Maglata ja nakrena malce smetkata
20200205_071714.jpg
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
9
A Termalnava kamera za sto ja zema, sto meris so nea ?
da si bil zadovolen ic ne ti trebalo da zimas termalna kamera :)
Sinovo znaci ladno ? :)
Shukjur lusterot e toplol :)
Ocekuvav deka ke me prasas. Termalnata e pozajmena od moj drugar, pravev obikolka niz stanot da vidam kako drzi izolacijata i da napravam nekoi korekcii vo idnina.
@Acinjo na kolku ti e podesena fan i temp, kolku odrzava i modulira nisko ili pravi mnogu pali gasi? Izduv mozebi si merel? Fala
Vo momentov e podesena na 22c. auto brzina, so econavi opcija. Nadvoresna t. e 4c. Vnatresna temperatura e 20c. termometarot e 5m oddalecenost, dijagonalno na 1m visina. Kako sto gledam duva vo treta brzina fan. I izduvot e 30c. Pali gasi pravese samo predhodnive denovi koga bese mnogu toplo.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Zdravo, da ve prasam klimata e postavena na 23 c i fen 1 i denes koga stanavme sobnata temperatura postignata e 30c, ja namalivam pak ne isklucuva ili namaluva

vo pocetokot na januari koga bese ladno klimata ne se odnesuvase vaka, zatoa se obrativ da ve prasam dali ova e normalno
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Zdravo, da ve prasam klimata e postavena na 23 c i fen 1 i denes koga stanavme sobnata temperatura postignata e 30c, ja namalivam pak ne isklucuva ili namaluva

vo pocetokot na januari koga bese ladno klimata ne se odnesuvase vaka, zatoa se obrativ da ve prasam dali ova e normalno
Moze daljinskoto da go sliknete da vidam kako e podeseno?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom