Помош, проблеми, прашања, совети...

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Ај да прашам за мислење:
Барам 6 јадра за ладење. Тоа е дел од стар пентиум компјутер, предпоставувам дека се направени од никел.
Како на сликава :
Можно е да се најдат некаде ?
 

Attachments

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Kaj e најбоље да се однесе компјутер да ми направат формат-це и да ми уградат Виндоус?
АMC?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Kaj e најбоље да се однесе компјутер да ми направат формат-це и да ми уградат Виндоус?
АMC?
било кој најди приватен на реклама5 пазар3... какво црно амц, затворено е одамна плус кај ќе ти стават пиратски виндоус фирмиве, шотие
 
Член од
3 октомври 2007
Мислења
46
Поени од реакции
5
Ме интересира колку треба просечно време да се испразни батерија на Acer лаптоп? .. Мојата во последно време трае околу еден час... Малку е знам ама и брзо се полни... Дали е при крај? Ја тестирав со некои софтвери и покажува дека е добра.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ме интересира колку треба просечно време да се испразни батерија на Acer лаптоп? .. Мојата во последно време трае околу еден час... Малку е знам ама и брзо се полни... Дали е при крај? Ја тестирав со некои софтвери и покажува дека е добра.
Nema prosecno vreme, zavisi sto rabotis na laptop i kolku go opteretuvas procesorot. Imas program ko aida64 koj ke ti pokaze battery wear level. Mene primer rabotniot laptop mi pola den mi trae baterijata, ali samo outlook,work,excel rabotat i ponekogas malku browsing. Ali dokolku pustis nekoj program primer za video obrabotka ili slicno baterijata ke se trose pobrzo. Kolku povekje go opetertuvas procesorot tolku pobrzo ke ti trosi baterija.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.036
Поени од реакции
34.447
Ај помош, купив едни слушали со микрофон од Нептун, некои турски Rampage, ништо посебно. Имаат два џека, еден за слушалките еден за микрофонот, и плус USB кабелче.

Кога ги поврзувам со било кој од џековите, ми појавува на виндовсот што сакам да поврзам, дали Headphones, Headset или само микрофон, а кога ги поврзувам со USB-то, воопшто не ги чита, т.е не ми покажува дека сум ги поврзал, а слушалките светат т.е покажуваат дека се поврзани со компјутер. И не можам да префрлам звукот да ми иде преку слушалки и микрофонот да ми работи.
Ако знае некој како може да го средам ова нека пише. Фала
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки го отворив лаптопот со цел да го исчистам кулерот ама заебав работа, едно од џекчињата ми се откорна...
Ако може некој да види од поискусните се прај не се прај па и да препорачате сервис ако се прави.
Иначе се работи за hp pavilion dv6 а отварањето го следев од овој
youtube link:View: https://youtu.be/EwfRXrxBzS0


Слики од тоа што го заебав: Imgur: The magic of the Internet
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дечки го отворив лаптопот со цел да го исчистам кулерот ама заебав работа, едно од џекчињата ми се откорна...
Ако може некој да види од поискусните се прај не се прај па и да препорачате сервис ако се прави.
Иначе се работи за hp pavilion dv6 а отварањето го следев од овој
youtube link:View: https://youtu.be/EwfRXrxBzS0


Слики од тоа што го заебав: Imgur: The magic of the Internet
Се прави. Како што гледам на слики конекторот што е на плоча (црниот -машко) ти е искорнат. И сега ти остануваат споени машко+женско (црн и бел). Во било кој сервис ова се стандардни конектори оди нека ти залемат еден на плоча. Препорака за сервис Се за лаптоп, К2 види каде има подобра цена (5 мин работа е, не би требало да е скапо). Следен пат многу внимателно со овие конектори (јас користам пинцета за вакви работи) :)
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
vredi li ova 780е?

Konfiguracija:
Procesor I7 8700,Performance
Cores 6
Threads 12
Processor Base Frequency
3.20 GHz
Max Turbo Frequency
4.60 GHz
Cache
12 MB SmartCache
Bus Speed
8 GT/s DMI3
TDP
65 W
16GB ram,
250 ssd,
chieftec 650 w modularno napojuvanje,
kukiste so 4 led kuleri,
Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC...


i veruvam deka ne ....
dajte nekoja opcija do 850e gejmerska sto moze +plus da se pojaca ekstra..sto da se kupi? od kade ,,citam po forum gledam po web sajtovive ama vrska nemam...vamo ne cini graficka tamo slab procesor vamo ova tamo ona.. koj ima jako iskustvo neka pise bar u inbox :D tapa dzonson sum za gejming konfiguracii
btw toa za poklon a i ja kje se grebam da izigram itd itd
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
vredi li ova 780е?

Konfiguracija:
Procesor I7 8700,Performance
Cores 6
Threads 12
Processor Base Frequency
3.20 GHz
Max Turbo Frequency
4.60 GHz
Cache
12 MB SmartCache
Bus Speed
8 GT/s DMI3
TDP
65 W
16GB ram,
250 ssd,
chieftec 650 w modularno napojuvanje,
kukiste so 4 led kuleri,
Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC...


i veruvam deka ne ....
dajte nekoja opcija do 850e gejmerska sto moze +plus da se pojaca ekstra..sto da se kupi? od kade ,,citam po forum gledam po web sajtovive ama vrska nemam...vamo ne cini graficka tamo slab procesor vamo ova tamo ona.. koj ima jako iskustvo neka pise bar u inbox :D tapa dzonson sum za gejming konfiguracii
btw toa za poklon a i ja kje se grebam da izigram itd itd
ryzen 2600
maticna b450
gtx 2060
2x8gb ram 3200 mhz
deep cool napajanje 550w
256 ssd + hard
kukjare
idi sklopi si na stranata na anhoch
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
60
Поени од реакции
44
Сакам да купам РАМ меморија 2133 Mhz 8GB DDR4 SODIMM CL15, е сега ваква најдов само во сетек и е 3500 од crucial. Истава од crucial ја гледам на aliexpress за 2300 со се шипинг па се мислам така да ја земам ама дали ќе имам проблем со царини?
Дали можеби знаете каде можам поевтино да најдам ваков тип на меморија, стриктно 8 гига бидејќи толку максимум ми подржава лаптопов а 4 ми се малку, исто на 2133 mhz гледам дека исто максимум подржава. Фала ви.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Сакам да купам РАМ меморија 2133 Mhz 8GB DDR4 SODIMM CL15, е сега ваква најдов само во сетек и е 3500 од crucial. Истава од crucial ја гледам на aliexpress за 2300 со се шипинг па се мислам така да ја земам ама дали ќе имам проблем со царини?
Дали можеби знаете каде можам поевтино да најдам ваков тип на меморија, стриктно 8 гига бидејќи толку максимум ми подржава лаптопов а 4 ми се малку, исто на 2133 mhz гледам дека исто максимум подржава. Фала ви.
Напиши модел на лаптоп за да можеме да ти помогнеме.

Sent from my Redmi
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Здраво,

Како да се поврзе ТВ со лаптоп? Значи екранот од ТВ да го гледам на лаптоп.
(не барам екранот од лаптоп на ТВ)

Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom