Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.091
Поени од реакции
4.830
Zdarvo drustvo, nadvoresnata edenica gubi freeon, ednas dopolnuvano no za 2 nedeli pak izgubi.nekoj da spodeli iskustvo ili da se nafati da go resi problemot model na klimat e ovoj Прегледај го приврзокот 229850
Ovaa vivax GEYI e proizvedena vo GREE taka da servisot e vo GREE za ovoj model iako ne ti e pod garancija prasaj vo servisot vo Pakom kade da se obratis za rezerven del ( servis proverka na klimata )
Vakva li ti e vnatresnata edinica

ILI VAKVA
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2018
Мислења
718
Поени од реакции
1.247
Ova e prviot model na Hansol:)
Iskreno ne znam, ako moze da se bi bilo ok zs se greeat dve mali deca p.s. moze da dedete brojce vo inbox
Автоматски споено мислење:

Ovaa vivax GEYI e proizvedena vo GREE taka da servisot e vo GREE za ovoj model iako ne ti e pod garancija prasaj vo servisot vo Pakom kade da se obratis za rezerven del ( servis proverka na klimata )
Vakva li ti e vnatresnata edinica

ILI VAKVA
Kako taa sto e sama slikana so displeot vo sredina
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.528
Поени од реакции
7.253
Iskreno ne znam, ako moze da se bi bilo ok zs se greeat dve mali deca p.s. moze da dedete brojce vo inbox
Автоматски споено мислење:


Kako taa sto e sama slikana so displeot vo sredina
У Паком врти за сервис, Вивакс клима е секако, башка што не е твоја
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Ovie mrsni fleki okolu ventilite indiciraat na ,,izdishuvanje" na gas,sto mislite,pred sekako da povikam majstor,ama da ne mi zima dzabe pari.Inaku ne mi se dopagja greenjeto vo ovie maglivi denovi,temperaturata doma mi e odvaj 20 stepeni,nikako da stane potoplo.Kao ni vozduhot sho duva od vnatresnata edinica da ne mi e topol.Nitu na 25 nitu na 30 ne sum zadovolen.AUX triipolka e invertorot,si pravi redovno na sekoj saat defrost po ramno deset minuti,si polni po edna kofa od polikolor voda na den i taka.Ama greenjeto ic ne me bendisuva.Treba da se proveri eventualno dopolni sistemot ili ne?
99% шанси дека немаш губење на фреон.

Губење на фреон, на долги стази, изгледа вака. (Нормално, ако пушта на она место)
screenshot.png
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Во блиска далечна иднина кога Северна ке биде влезена и ќе стои гордо исправена рамо до рамо со Алб БиХ ЦГ и КС во остатокот од ЕУ и кога цела планета ке "инвертира", зимите ке бидат станати саде м'глишта а Јануар ке се вика Дефростар

Да се надоврзам за магливото време кое е најтешко за климите..она што би ви порачал на сите вас што ви смета честото дефростирање на инвертерите е да им помогнете малце со некоја мала греалка или панелка со околу 1kw топлина и да видите така помогнати колку често ке дефростираат..
Ви го зборам ова од лично искуство на вакви денови во однос на темп и влага порано кога 40м2 дневна&кујна и преку спунт уште 15м2 спална ги греев само со GV 18ката и сега кога во спалната пичи Тојотоми 9ката и тоа со зададени само 20-21ц. Порано имаше повеќе дефрости ако памтам убаво на 3-4 саата додека сега за цел ден не приметив ни еден единствен.. Според вчерашниов графикон ноќта стеганала по еден дефрост околу 02.30ч и околу 05ч..
Ценам дека е многу глупо да се напаѓаат одредени модели заради правење чести дефрости особено овде каде што кај повеќето (што пријавено што непријавено) гледаме дека има слаба или никаква изолација или поголеми загуби кои деновиве до пред магливиов период поплаките беа за голема потрошувачка а сега аналогно и очекувано се за чести дефрости...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.447
Поени од реакции
9.839
Гледам,вртам на тоа Ракутен... у п.м. ми се вика! Кај живееме ние,со 300€ плата и уште што избор имаме!
И во право е @Strelec нашиве "јапанци" Ј немаат допирна точка со нивните модели!
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Razgledaj go ubavo katalogot sto go postiral, toplinskite pumpi VERSATI vozduh-voda se so Eurovent, STO E TOCNO.
Ajde sega i ti izvini se, kako majstorceto, mentorot tvoj.
Jas mnogu ubo vidov sho pishit na katalogot i katalogot e taka pederski napraen da eurovent sertifikatot stoi na listot pod klimite. Klasichna marketinshka, nesovesna mamka. Krajno pederski. Znam jas deka toplotnata pumpa ima Eurovent i se odnesuva na nea, ama ochigledna e namerata da se iskoristi renometo na Eurovent programot za forsiranje na klimite, mozeshe Eurovent logoto da stoi ete bash pod pumpata, a go stavile bash pod klimite i bash posle zborot "inverter". Jas da sum na tvoe mesto, tolkav profesionalec pa ushte i shef, bi reagiral na ova i bi gi iskontaktiral na firmata za da go redizajniraat katalogot.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Jas mnogu ubo vidov sho pishit na katalogot i katalogot e taka pederski napraen da eurovent sertifikatot stoi na listot pod klimite. Klasichna marketinshka, nesovesna mamka. Krajno pederski. Znam jas deka toplotnata pumpa ima Eurovent i se odnesuva na nea, ama ochigledna e namerata da se iskoristi renometo na Eurovent programot za forsiranje na klimite, mozeshe Eurovent logoto da stoi ete bash pod pumpata, a go stavile bash pod klimite i bash posle zborot "inverter". Jas da sum na tvoe mesto, tolkav profesionalec pa ushte i shef, bi reagiral na ova i bi gi iskontaktiral na firmata za da go redizajniraat katalogot.
Daj be ne zae*avaj ti ko u svedska da zivees..kakvi prevari se praat u drzavava na sekoj cekor za sve i svasta se fati ti sea za nekoja firmicka u tetovo sto ev logoto go postavila vaka ili onaka.. i sto mislis ova lugjevo nasi mnozinstvoto znaat sto e eurovent?? I sea sto treba strelec ili sefot da im gi istegnat usite?
Ako si tolku zasegnat od situacijata pisi im mail na jevrovent i prijavi gi tetovci pa neka.gi razbiraat oni..

P.S Ja im pisav pred 3 godini eden kulturen mail vo vrska so edni podatoci nivni i eve mi odgovorija...Nikad!
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.673
Поени од реакции
3.962
Sekako kje povikam majstor,a deka vnatresnata e losho montirana znam,i ima losa pozicija i vo prostorijata,a i nadvoresnata mi e na strog sever,taka sto za do godina kje razmislam voopsto na koj nacin kje se gream,ako e so klima,kje stavam 5,5 ka na sprotiven kraj od prostorijata,odnosno kje mu dojde vo dnevna,i na jug,a,so ogled deka vekje imam radijatori niz site prostorii,eventualno cevkite kje gi smenam,oti se zelezni,i kje razmislam kako izvor na greenje sto kje koristam.Investicijata kje bide solena,nemam ni izolacija na kukjata,taka sto mozebi kje si ostanam so poeftinata varijanta kako invertor,samo pogolem.
Ova so pozicijata na vn. edinica relativno lesno se rešava, mnogu pološa varijanta e koga bi bila so svojata DESNA strana do zid bidejći desno e termistorot koj ja meri ambientalnata T.
Kaj mnogu korisnici na klimi se pojavuva ovoj problem kako tvojot, mnogu lesno se rešava ako si spremen samiot da čačkaš ili možeš da povikaš serviser.....
I jas go imav tvojot problem, za razlika od tebe kaj mene MORAŠE da bide baš taka montirano. I koga počna da raboti klimata, se slućuvaše da brzo podiga temperatura i da isgasi na 800W, a vo prostorijata e postignato 22C na zadadeni 24C, pa ne vklucuva 30 min dodeka T ne padne za 2 C i taka vo krug. Ova se zaradi previsoko postavenata edinica i zadržuvanje na topliot vozduh vo ćošot koj go zbunuva senzorot i toj pobudaluva. Ušte ako e ventot na pomala brzina će bide ušte poizrazeno.
Što napraviv? Bidejći elektronikata mi e hobi i tuka sum na svoj teren ( a može sekoj od vas ne e ništo strašno), go izvlekov senzorot koj e na dosta dolg kabel (dobro trebaše da go oslobodam do otvaranje na kutijata od matičnata-ništo strašno, a kaj nekoi klimi i ne mora) od svoeto ležište i go staviv (zalepiv so pištol za tečna plastika) za 4-5 cm polevo i 7-8 cm podole vo strujata na vozduhot od ventilatorot. a odalečen od saćeto ( može i na nego preku nekoja plastika-kaj mnogu klimi i tuka stoi, na saćeto).
Problemot se reši sovršeno. sega imam na zadadeni 23C toćno 23C vo prostorijata....Dobro mi trebaše nekolku dena eksperimentiranje za da ja pronajdam vistinskata mestopoložba na senzorot, no vo sekoj slučaj se isplati zar ne? Klimata počna da si modulira kako što bog zapoveda i kako što stoi vo upastvoto, a toa se 400W na minimum, makar što toa za mene e na granica na prijatnost, ama e nekoj optimum.
Ne se palite na minimumi od 150W, toa se gluposti za pogolemi prostorii ili prevedeno znaći deka ili će vi duva ladno vo vrat ako sakate da se zgreete (pogolema brzina na duvanje) ili prostorijata će počne da se ladi (najmala brzina na duvanje) .
Niskite modulacii se za mali prostori i debeli izolacii.
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
221
Поени од реакции
192

Kajgana Shop

На врв Bottom