Internet Explorer VS Firefox

Кој инетернет browser е подобар ?

  • Ineternet Explorer

    Гласови: 27 10,8%
  • Mozilla Firefox

    Гласови: 224 89,2%

  • Вкупно гласачи
    251
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Мозилата значи од верзија 3 го заебаја еве споредва , пример ист број отворени страни и колку зема од рам меморијата. А брзина на отварање на веб страните е иста.



Значи споредбата е на мозила 3.1 мислам со Експорер 7 ка . Истите страни се отворени на двата пребарувачи.
Грешка си, од верзија 2 течи како чешма (на кецот изгледа не се сеќаваше оти многу беа поглупи страните), ама ИЕ си има негови бисери и зато ќе користиме ФФ. Иако 8ката покажа мал напредок кај ИЕ сепак треба да се научат да почитуваат стандарди, секаде се исти страните кај нив наопаку, нека го средат ова можи и јас ќе се вратам на ИЕ како пред 10 години :).
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Грешка си, од верзија 2 течи како чешма (на кецот изгледа не се сеќаваше оти многу беа поглупи страните), ама ИЕ си има негови бисери и зато ќе користиме ФФ. Иако 8ката покажа мал напредок кај ИЕ сепак треба да се научат да почитуваат стандарди, секаде се исти страните кај нив наопаку, нека го средат ова можи и јас ќе се вратам на ИЕ како пред 10 години :).
Сакаш да ми кажиш дека 150 мегабајти од рамот е подобро , отколку 20 мегабајти :)
Инаку се знае дека имаше багови ептен до 6 та верзија ама 7 ма и осма се многу подобрени, мене лично повеќе ми се допаѓа сега од мозилата , оти вкрај ја заебаја мозилата последно време .
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Сакаш да ми кажиш дека 150 мегабајти од рамот е подобро , отколку 20 мегабајти :)
Инаку се знае дека имаше багови ептен до 6 та верзија ама 7 ма и осма се многу подобрени, мене лично повеќе ми се допаѓа сега од мозилата , оти вкрај ја заебаја мозилата последно време .
Далеку од то дека сакам да ми се полни рамот за џабе. Ама негативните страни на ИЕ ти ги кажав да не повторвам, плус ги знајш предностите на ФФ со неговите екстензии. Засега ќе го трпам, ама прашање е и мене кога ќе ми пукни филмот :). за ИЕ не вервам дека се врти околу 20 МБ туку сигурно фаќа некои 100, 20 е премалку за она шо треба да го сработи.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Далеку од то дека сакам да ми се полни рамот за џабе. Ама негативните страни на ИЕ ти ги кажав да не повторвам, плус ги знајш предностите на ФФ со неговите екстензии. Засега ќе го трпам, ама прашање е и мене кога ќе ми пукни филмот :). за ИЕ не вервам дека се врти околу 20 МБ туку сигурно фаќа некои 100, 20 е премалку за она шо треба да го сработи.
Да знам дека е пемалку ама и мене ме зачуди , што толку малку зема. Значи пример мозилата треба да ја оптимизират малку, и се ок ке си биди пак, а ако продолжат да ја комплицирата ќе почни со сигурност да губи корисници.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Да знам дека е пемалку ама и мене ме зачуди , што толку малку зема. Значи пример мозилата треба да ја оптимизират малку, и се ок ке си биди пак, а ако продолжат да ја комплицирата ќе почни со сигурност да губи корисници.
FLiX, ако ти се жалиш со 150.000 што да кажам јас со 210.000 и тоа со само 3 tabs отворено :/ Ипак ја користам Мозилата затоа што Интернет Експлорерот е невидено срање (зборувам за постарите верзии на ИЕ невклучувајки ја 8цата која сеуште ја немам пробано).
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Мозила дефинитивно,Експлолер го избришав.Мозила е побрзано но бара надградби.Како што се Јава,Адоб...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
FLiX, ако ти се жалиш со 150.000 што да кажам јас со 210.000 и тоа со само 3 tabs отворено :/ Ипак ја користам Мозилата затоа што Интернет Експлорерот е невидено срање (зборувам за постарите верзии на ИЕ невклучувајки ја 8цата која сеуште ја немам пробано).

Да бе знам , за нигде е онака експорерот , само мислев треба мозилата да ја оптимизират малку со тоа меморијата :toe:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.553
Поени од реакции
33.799
Оpera!

Инаку од гореспоменатите, Mozilla.
 

marTin*

мαјатιη™
Член од
10 октомври 2008
Мислења
287
Поени од реакции
12
Мозила дефинитивно !!
:toe:
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Јбт Мозила у последљо време најлоша. Само се гаси, некои ерори, од сега натаму Опера, па ке видиме, иначе од овие два ИЕ, гласав за него.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Столе инаку Опера е слична со Мозила сум ја користил.
Оууу колку грешиш. Прва разлика е брзината. Мозилата работи многу побрзо токолку Операта. Втора разлика е безбедноста, оние кои се разбираат велат дека Операта е многу побезбедна од Фаерофксот. Јас не сум експерт во таа област така да не коментирам. Понатаму, Операта има поубав и посреден Спид Дајл, а и визуелно некако ми е поубава. :)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.143
Поени од реакции
806
Definitivno posledniov Firefox 3.5 beta4,gi probav site od Opera do Chrome i zamislete beta verzijata na Firefox ispadna podobra od site niv.Mozebi zatoa sto ja koristi novata Java arhitektura "TraceMonkey"
Spored mene:
1.Firefox
2.IE 8
3.Chrome
4.Opera :helou::helou::helou:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom