Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Jas ne moj rodnina saka da aplicira za subvencii i ako mu odobrat subvencii saka LG-to da ja zeme ama ako mu odobrat subvencii ako ne nisto
Inaku jas imam 2 klimi Haier i TST mene ne mi treba se obezbediv na vreme jas so klimi.
Ako ne mu treba greacot na tacna (ako go ima) neka go izvaj ,jas ke go kupam,ke se pazarime
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ne e ladna zimava, bitni ke se Januarskite i Fevruarskite smetki za struja ama jas eve da spodelam.... Za period 23.10-24.11 smetka za struja 4814 denari. Za period 24.11-25.12 smetkata e 5247 denari. 3 klimi 3,5ki, 81m2, kukja, bez izolacija. Lani vo razlichni intervali merev ama kako shto gledam za Noemvri i Dekemvri godinava nekade 3000 denari pomalku ke platam struja nego lani za ovoj period, predpostavuvam potopol e periodov nego istiov lani.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Uopste ne e treto. Rezime e. Ne sekoj so razbiranje gi cita potehnickite odgovori, pa na kraj ostanuva bez konkreten odgovor. Ne gledam sto loso napraviv? ;)
Ustvari ni ja ne skontav dali vo spomenatiot slucaj dve poefikasni ke trosat poveke od pogolema so pomal scop
Druze ja pokusav laicki da ti odgivoram so koli motori zasto gledam deka sakas da naucus ama nejkes da ne se zamaras iako e toa spored fizika nevozmozno..
Se nadovrzaa kolegite postrucno ili potehnicki ko sto vikas ti da objasnuvaat ti pak ne razbiras.. znaci moras da se potrudis malce da rascitas da istrazis i razberes prvo sto e COP pa posle sto e SCOP i ostalo.. i togas odgovorite na tvoite prasanje ke ti bidat jasni ko den..
Ova sve dobronamerno ti go kazuvam zasto i Jas na temava dojdov ko dzivana ama se trudev da naucam istrazam i pridonesam kolku mozam poveke so respekt za vlozeniot trud i vreme od renomiranite clenovi ovde..
Baska da imase ednostaven odgovor za prasanjava na tematikava nemase da ima milion stranici do sega zasto ima mnogu varijabli mnogu razlicni klimi uslovi prostori rasporedi toplotni zagubi i najgolemiot faktor vkusovi za da bi mozelo za nesto da se dade finalen i apsoluten odgovor..
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Drugar znam i scop i cop sto e. Iljadnici stranici iam procitano na temava. Ama ne znaci deka ako sum gi procital deka se znam. Zatoa prasav. Za nekoj sto ima iskustvo da kaze. Znaes kako vikaat... matematikata doma i na pazar nikad ne e ista :) spored moja logika dve treba da se poefikasni, ama poise ke mi znaci ako nekoj od praksa go spodeli toa iskustvo.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Две клими ќе се генерално поефикасни. Но само генерално, затоа што само во поглед на потрошувачка на струја. Ама се две. Треба да се чистат две (1500 денари), може да се расипат две, ќе се абат две. Инт, две се две. Две монтажи, две дренажи...

А ќе се поефикасни затоа што:
Да речеме дека треба да се испорачаат 2кв топлина, 3кв топлина, и 4кв топлина. 5кв топлина.

2кв, едната 5,5 ќе е на минимум и ќе работи со највисока ефикасност. Ако може да се симне до 2кв да испорачува. Ама ќе е океј.
3кв, едната 5,5 ќе е на средно оптеретување, и ќе вади добра ефикасност. 1,5кв за двете не е проблем и ќе е најефикасна.
4кв, едната 5,5 веќе е на максимум. Ќе биде ефикасна но ќе дува силно, ќе е гласна, и ќе е ос опаднат ЦОП. 2кв за 3,5клима е океј и може да ги испорача со океј ЦОП повисок од оној на 5,5ката
5кв, едната 5,5 веќе неможе да испорача 5кв, температурата ќе опаѓа (5кв е ЕКСТРЕМНА БРОЈКА за објект и треба да се преиспита објектот, ама кај нас со промаја прозорите и трска неизолирани тавани е сосем можно). Двете ќе испорачуваат по 2.5KW без поголеми проблеми, но со опаднат COP.

6kv, ednata 5,5kv веќе е далеку над своите можности. И треба 2KW панелка да и помага. двете 3,5ки ќе даваат по 3KW секоја. Ќе се помачат, и поретко кои 3.5ки можат да дадат 3KW, Ама тоа е веќе максимумот што може да го испорачаат.

7кв. една 5.5кв веќе и требаат две панелки по 1.5KW за да и помагаат. Двете 3.5ки ако се некои моќници како FH35VE, или LN35VE или FTXZ35 или VE35SKE ќе успеат да испорачаат 7KW без проблеми и со многу висок COP.

Сепак за кај нас јас би одел на помалку единици, ако просторот дозволува. Некоја како FTXF50 наместо две FTXF35ki. Бидејќи кај нас ладното трае највеќе 2 недели, за кои не вреди да се мрцвариш со повеќе од минималниот број на единици за тој простор.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Има некој Форумџија што користи Mitsubishi SF 25/35VE ?? сакам да го прашам некои работи.
 
Член од
9 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24
Да замолам некој сопственик на Gree U-Crown да сподели искуство, сметка за струја, задоволни/незадоволни од инвертерот? Фала

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom