Патување во Египет

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Во право е Кано,
Јас имам работено во арапска земја, така да во Хургада ми беше Ок. Ако сакаш да ги откачиш, десна рака на гради лесно поклон, типа фала и не те дираат.
Важно да не изгледаш како збунет германец, ама таков и овдешниве наши таксисти би те ошишале.
Возењето се се решава со испружена рака и свирка, никој не гледа жмигавци. Не е страшно толку.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
За неколку дена ќе одам Хургада, па имам неколку прашања... ми одговорија во агенцијата но сепак подобро е да слушнеш од некој што бил таму:

1. Дали е подобро да носам американски долари или евра? Што е поисплатливо?
2. Освен пирамидите, што друго е вредно да се види/доживее? Кои факултативни тури да ги правам?
3. Дали вреди да се ценкам за турите? Колку би била цената за пр. пирамидите и уште 1-2 факултативни туриз за двајца?

Другото горе-долу го знам, ама ако има некој нешто да сподели, секоја информација е добредојдена.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Najdobro ti e da nosis, dolari, zosto cenite gi kazuvaat isto dali evra dali dolari, on ti vika 50, pa ti resavas so 50, dali evra dali dolari. i podobro rasitni si uste odovde kolku positini dolari imas tolku, podobro. za piramidite nema da se cenkas, ke si odis preku aurora, isto i vo luksor, imas vodac koj sto e dosta spremen, i toa e mnogu bitno za vo egipet, oti mora nekoj da te pazi dodeka setas tamu, i da te uci...inaku ke ostanes izreketiran.
drugite turi voglavno gi organiziravme preku ruska agencija, nie bevme vo akvariumot, ama bev so decata pa niv im bese interesno, ako ste bez deca, neznam dali bi ti bilo dozivuvanje, bevme i so podmornica, dosta interesno, izleguva nurkac, i gi rani ribite, site ribi od moreto :) ke bidat na dzamot i ke gi gledas, isto i safarite e interesno iskustvo, ako si ljubitel na adrenalin, kacuvaat i do 160 km/h vo pustina, ako udri kamen, letna trkaloto :) drugo neznam sto da te upatam
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Јас уште не можам да се опоравам од ланскиот шок кој го доживеав од нивниот примитивизам. Никад више! :)
 
Ф

Флеш

Гостин
За неколку дена ќе одам Хургада, па имам неколку прашања... ми одговорија во агенцијата но сепак подобро е да слушнеш од некој што бил таму:

1. Дали е подобро да носам американски долари или евра? Што е поисплатливо?
2. Освен пирамидите, што друго е вредно да се види/доживее? Кои факултативни тури да ги правам?
3. Дали вреди да се ценкам за турите? Колку би била цената за пр. пирамидите и уште 1-2 факултативни туриз за двајца?

Другото горе-долу го знам, ама ако има некој нешто да сподели, секоја информација е добредојдена.
Колку те кошта се комплет патување и која агенција?!
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
10... фактички 9 ноќи 10 дена
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
За неколку дена ќе одам Хургада, па имам неколку прашања... ми одговорија во агенцијата но сепак подобро е да слушнеш од некој што бил таму:

1. Дали е подобро да носам американски долари или евра? Што е поисплатливо?
2. Освен пирамидите, што друго е вредно да се види/доживее? Кои факултативни тури да ги правам?
3. Дали вреди да се ценкам за турите? Колку би била цената за пр. пирамидите и уште 1-2 факултативни туриз за двајца?

Другото горе-долу го знам, ама ако има некој нешто да сподели, секоја информација е добредојдена.
1. Долари, они баш и не дружат со евра!
2. Луксор, долината на фараоните, тоа иде во пакет, уште ќе имате и тура во пустината со посета на фингирано село, квадроцикли, камили, змии и разни глупости.
Е сега таму си викаш глупости ама нема да идеш 10 пати во Хургада, така да вреди таа тура.
3. Оди со турите што се предлог на агенцијата или хотелот, све останато е мачка во вреќа.
Ние во Луксор имавме водач, што да ти причам он беше повеќе настан отколку Карнак и долината :D.
Ако си градител или слично отидете до Ел Гуна, интересен проект.
И најважно, пазете се од труења, не купувајте настрана ништо, пиење само флаширано и бренд.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
што се деси?
Не ги почитуваат туристите, што да биди повеќе од тоа.
Ај мештаните ќе ги разберам, ама властите како можат да си дозволат онакви работи тоа не разбирам...

Крадат, не почитуваат ништо, насилни се и вознемируваат. Буквално на секој чекор треба со раце да ги туркаш за да се тргнат од тебе. Телефонот од раце ми го украдоа и ми бараа 50 евра, а за возврат неколку слики од нивна страна...
Ни обезбедување, ни полиција...


Појден сум на одмор да се релаксирам или да се борам со нивната нападност и да избегавам секој еден да не го погледнам во очи... пошо ако го погледеш одма мисли дека ќе му купиш сѐ што продава и ти се обесува на врат.

Девојчето го запросив таму, а за време на чинот ми се обесија двајца на клепки да сум им купел некои шарпи...
Ми обесуваа околу врат и ми велеа дека ми ги подаруваат, за кое отпосле ќе те присилуваат да им дадеш пари...

Одмор, или survival-horror-action-adventure game? :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.576
za tie sto ste so deca ili ne sakate poveke bezbednost dobra opcija vi e i sahl hasheesh... malo mestence odma do hurgada, dobro snabdeno celosno ogradeno i dosta pomirno
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Не ги почитуваат туристите, што да биди повеќе од тоа.
Ај мештаните ќе ги разберам, ама властите како можат да си дозволат онакви работи тоа не разбирам...

Крадат, не почитуваат ништо, насилни се и вознемируваат. Буквално на секој чекор треба со раце да ги туркаш за да се тргнат од тебе. Телефонот од раце ми го украдоа и ми бараа 50 евра, а за возврат неколку слики од нивна страна...
Ни обезбедување, ни полиција...


Појден сум на одмор да се релаксирам или да се борам со нивната нападност и да избегавам секој еден да не го погледнам во очи... пошо ако го погледеш одма мисли дека ќе му купиш сѐ што продава и ти се обесува на врат.

Девојчето го запросив таму, а за време на чинот ми се обесија двајца на клепки да сум им купел некои шарпи...
Ми обесуваа околу врат и ми велеа дека ми ги подаруваат, за кое отпосле ќе те присилуваат да им дадеш пари...

Одмор, или survival-horror-action-adventure game? :D
Потпишувам, никад више...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Нема посебна тема на форумов, па оваа ми е најблиска, кажете некој да бил во Тунис, гледам, има понуди од летово со чартер лет од Скопје, има ли некој искуство да бил во тунис, хотели, сместување, како е со месното население, диви се како овие од Египет или попитоми, скапо евтино? Храната???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom