Најекономично греење (затоплување)

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.962
Токму така. Сепак и да не се тие услови, пак ќе е најекономично. Зошто? Затоа што добиениот KW топлина е најефтин со инвертер. А самото тоа што цената на тој добиен KW од инвертер кај помало оптеретување ОПАЃА е уште поголемо поефтинување кај инвертерот.

Кога се прави споредбата на -7 или -10 тие две недели во Скопје муабетот со цената ќе е релативно блиска, и ќе фатат муабетите за „етееее џабе ви е клима, како е клима ефтина, глупости“. Меѓутоа реалноста е друга. Грејната сезона трае 6 месеци во Македонија. Тие 3 недели се занемарливи ценовно. Еве и да е иста цената со горење даб/гуми/ѓубре во тие 2 недели. Во останатите 5,5 месеци (со зборови пет ипол месеци) цената за греење со инвертер е стравотно мала. Сме ставале мерачи и свашта низ годиниве сме заклучиле. Мислам дека ми е 2000 денари климата за последниве 2 месеца, ќе видам точно ама тука некаде е. Тоа е 1000 денари месечно за од 20 Октомври до 20 Декември период. Кои дрва? Па и гуми да крадам од отпад или пак дрва од комшијата ќе треба да ги пренесам, да чистам, да потпалувам, да кречам, пумпата да врти, итн.

Тој „гратис“ греење што го добиваш тие 5 ипол месеци, ми дозволува што сакам да правам за тие 2 недели.
Mnogu pati imam kazano deka mnogu e bitno koj od kade pisuva, posebno koga se raboti za greenje kade nadvoresnata temperatura i toa kako vlijae na matematikata. Ke mi pisi nekoj tuka od Valandovo ili tamu nekade i ke procita nekoj od Berovo ke se zaebi za site pari.
Patem receno grejna sezona da trae 6 meseci no isto kako i klimata i site ostanati grejni tela razlicno trosat vo oktomvri i vo januari.
Cenata za poslednite meseci rece deka vo prosek ti e 2000 denari. Znaci za meseci so temperaturi nad nulata ti e skoro kolku 3/4 kubik drva. Onaka informativno kubik buka ti e okolu 2700 denari. Prosecno semejstvo trosi okolu 6 kubici drva so nikakva izolacija i dograma sto znaci so poceten vlog od nula denari go dobiva istoto sto i ti. I sto ostana uste, cepenje, redenje, potpaluvanje i farbanje? Cepenjeto i redenjeto ti e 1 den vo godinata( so zborovi eden den ), farbanjeto jas licno ne go stavam vo ovaa stavka posto sekako pusam doma taka da isto mi se fakja so taa razlika sto so klima toa luftiranjeto i ne odi taka kako so kaminot. So kaminot komotno mozam da go ostavam prozorot na kipanje i da ne ni setam deka sum go otovoril, so klimata treba hemrmeticki da se zatvoris. Da se tresi coek da prdni doma, skraja da e da pufni posto ako izluftira svrsi rabota :).
Suma sumarum imaat prednosti i mani i dvata nacini na greenje no deka e najekonomicno ne bi rekol, naprotiv ako se zemevo predvid pocetnata investicija za da ja pocustvuvas taa ekonomicnostse idi mnooogu mnoogu daleku od toa ili kako sto napisaja prethodno kolku za 20-30 godini obezbedeni drva za ogrev. Ako se prasuvam jas, vprocem i jas otidov na taa varijanta najdobra kombinacija so se prednosti i mani na dvata nacini na greenje e kombinirano greenje. Duri nadvor i ne e tolku ladno klima, a zaladi drva.
p.s site zedovte ceni za izolacija od 5 cm stiropor posto najevtino pa kao argument nekoj se koristi. Koj stava be sega 5 cm stiropor za izolacija. Da si racunate od 10 pa nagore
 
Член од
9 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24
Убај ви се на сите математиките. Економија и рационални размислувања. До кога? Се додека некој од семејството не заболи и си замини пред време од овој свет.
Горењето на тврди горива треба да се забрани со Закон! да се прекини таа навика еднаш засекогаш, државата што поскоро да почни со распределба на инвертери по цели населби низ градовите и погусто населените места и интензивно да се зафати со топлификација и централно греење на другите каде има можност.

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
У никој случај климата не е поскапа од дрва
Зависи каде. Не е исто Скопје, каде дрвата се поскапи во однос на Крива Паланка или Берово (Тетово не го бројам, таму се најефтини, но таму и струјата е ефтина).
Сметките ќе ги правам на крај на сезоната, макаршто и тие нема да бидат реални. Неполна сезона се греев на дрва, а и не знам колку точно сум потрошил. Можам само грубо да сметам према потрошувачката на комшивката која купува дрва спремни за во шпорет.
p.s site zedovte ceni za izolacija od 5 cm stiropor posto najevtino pa kao argument nekoj se koristi. Koj stava be sega 5 cm stiropor za izolacija. Da si racunate od 10 pa nagore
Не ќе е голема разликата во цената помеѓу 5 и 10 центиметри. 2-3€.
Убај ви се на сите математиките. Економија и рационални размислувања. До кога? Се додека некој од семејството не заболи и си замини пред време од овој свет.
Горењето на тврди горива треба да се забрани со Закон! да се прекини таа навика еднаш засекогаш, државата што поскоро да почни со распределба на инвертери по цели населби низ градовите и погусто населените места и интензивно да се зафати со топлификација и централно греење на другите каде има можност.

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Да, ама државата треба да обезбеди и стабилно напојување со електрична енергија. Ако сите преминат на инвертери, системот веднаш ќе се распадне.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Pred daja isklucis klimata stavija na 20° i taka na 20 isklucija Off,potoa pocekaj bar edno 5min,isklucija i od 220v.potoa vklucija 220v, pocekaj da dojde off displejot i na kraj ja vklucuvas On,i na brzina stegas 3x +/- na display kese menuva 20/21 i posle tretiot pat treba dase pojavi na panel 0.ako se pojavi 0 procedurata e uspesna.!
Фала на инфо. Пробував вчера и јас така ама нешто не идеше и оставив. Ќе пробам денес пак, па ќе пишам што сум направил. На u crown температурата се мести на пола степени пр. 20°/20.5°, не би требало тоа да е проблем при иницијализација на кодот? Нормално ја стартам со 20° зададени, па го стегам кодот одма.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
Не.Со изолација од стиропор не дишат зидовите и постои можност да се појави влага која не се суши
Ne samo stiropol....so toa sto zameniv obicen alumin prozori 2001god.postaveni,zameneti so 6komoren profil i 4sez.staklo ,prethodno po aluminot imaae kapki voda i kondenz,a sega nema po prozorite ama.ima po kjosovi kon tavanot kade ato se spoevite na itongot so nosaci/stubovi itn...E sega sum vo plan 5ili8 sm so fasadata nadvor...ali sum siguren deka togas vnatre so kofa ke teci voda ...a sega toa nese manifestira tolku poradi konstantnoto duvajne na klimata....
Btw.kaj moi prijateli se sluci toa im muvlosa cela kujka za edna sezona(smenija drvo vo pvc,napravija fasada,parno i za 1 mesec vnatre uzas)
Pa kazwtemi koja e ovaa energetska efikasnost...koga dises muvla....
Автоматски споено мислење:

Фала на инфо. Пробував вчера и јас така ама нешто не идеше и оставив. Ќе пробам денес пак, па ќе пишам што сум направил. На u crown температурата се мести на пола степени пр. 20°/20.5°, не би требало тоа да е проблем при иницијализација на кодот? Нормално ја стартам со 20° зададени, па го стегам кодот одма.
Izgleda pogresno ja pravis postapkata
Pisimu na @Strelec
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
65
Зависи каде. Не е исто Скопје, каде дрвата се поскапи во однос на Крива Паланка или Берово (Тетово не го бројам, таму се најефтини, но таму и струјата е ефтина).
Сметките ќе ги правам на крај на сезоната, макаршто и тие нема да бидат реални. Неполна сезона се греев на дрва, а и не знам колку точно сум потрошил. Можам само грубо да сметам према потрошувачката на комшивката која купува дрва спремни за во шпорет.

Не ќе е голема разликата во цената помеѓу 5 и 10 центиметри. 2-3€.
ne e bitna samo debelinata nego i gustinata na stiroporot,za taa cena stavaat 20 kg stiropor,jas vo 2008 godina staviv 5sm debelina ama 40 kg,e sega toa mnogu vlijae na cenata i plakjav po 18 evra kvadrat negde okolu 180 kvadrati

Да, ама државата треба да обезбеди и стабилно напојување со електрична енергија. Ако сите преминат на инвертери, системот веднаш ќе се распадне.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
За температурна компезација

Нешто не фаќа постапкава на u crown. Некој да ја направил на овој модел на клима или? @Strelec инфо некое за овој модел имаш или?
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Колку ли разочарани луѓе уште сега има. На волку топла зима.
Очекувам, евентуално, уште наредната година сите кои имаат план да наместат клими а потоа некаде 2021 масовно враќање на дрва. (пелетите се безобразно скапи)
Ако ништо друго тогаш дефинитивно декември/јануари нема да може да се излезе надвор.

Луѓето не чмаат по форуми. Економската моќ им наложила да наместат слаба клима во неизолирана куќа со надеж дека ќе намалат на дрва (ако се грееле на струја секако ќе намалат)

Не треба да се биде Ајнштајн за да се сфати дека цената на струјата која ќе се потроши за климата (особено ако се повеќе) е еднаква или поголема од цената на кубик дрва.
Кубик до два ослободуваат неспоредливо поголема енергија од современиве калорифери.

Уосталом дрвата може да ти ги испорачаат цепени и наредени на палета. Напорот е само во сместувањето (пола ден работа)


Освен ако не се случи чудо па да фрчат грантови од ЕУ за фасади и дограма.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Stevce ti ja mestese ? Ubo coece, nemas maka so nego, povekjeto monteri tuka voda mozat da mu nosat
Од еуроклима го пуштија Гоце се викаше со пикапче дојде, немам збор за чоечето и брзо дојде за монтажа, за понатаму ке видиме
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Колку ли разочарани луѓе уште сега има. На волку топла зима.
Очекувам, евентуално, уште наредната година сите кои имаат план да наместат клими а потоа некаде 2021 масовно враќање на дрва. (пелетите се безобразно скапи)
Ако ништо друго тогаш дефинитивно декември/јануари нема да може да се излезе надвор.

Луѓето не чмаат по форуми. Економската моќ им наложила да наместат слаба клима во неизолирана куќа со надеж дека ќе намалат на дрва (ако се грееле на струја секако ќе намалат)

Не треба да се биде Ајнштајн за да се сфати дека цената на струјата која ќе се потроши за климата (особено ако се повеќе) е еднаква или поголема од цената на кубик дрва.
Кубик до два ослободуваат неспоредливо поголема енергија од современиве калорифери.

Уосталом дрвата може да ти ги испорачаат цепени и наредени на палета. Напорот е само во сместувањето (пола ден работа)


Освен ако не се случи чудо па да фрчат грантови од ЕУ за фасади и дограма.
Има разочарани луѓе поради неспособни продавачи и газди зинати за профит.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Уосталом дрвата може да ти ги испорачаат цепени и наредени на палета. Напорот е само во сместувањето (пола ден работа)
Цепени и наредени на палета метар кубен дрва, уствари се негде 0,6 до 0,65 м3! Па удри му математика! Уствари и на струјата крадат, така да не знаеш кој поголем арамија е :toe:
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Mnogu pati imam kazano deka mnogu e bitno koj od kade pisuva, posebno koga se raboti za greenje kade nadvoresnata temperatura i toa kako vlijae na matematikata. Ke mi pisi nekoj tuka od Valandovo ili tamu nekade i ke procita nekoj od Berovo ke se zaebi za site pari.
Patem receno grejna sezona da trae 6 meseci no isto kako i klimata i site ostanati grejni tela razlicno trosat vo oktomvri i vo januari.
Cenata za poslednite meseci rece deka vo prosek ti e 2000 denari. Znaci za meseci so temperaturi nad nulata ti e skoro kolku 3/4 kubik drva. Onaka informativno kubik buka ti e okolu 2700 denari. Prosecno semejstvo trosi okolu 6 kubici drva so nikakva izolacija i dograma sto znaci so poceten vlog od nula denari go dobiva istoto sto i ti. I sto ostana uste, cepenje, redenje, potpaluvanje i farbanje? Cepenjeto i redenjeto ti e 1 den vo godinata( so zborovi eden den ), farbanjeto jas licno ne go stavam vo ovaa stavka posto sekako pusam doma taka da isto mi se fakja so taa razlika sto so klima toa luftiranjeto i ne odi taka kako so kaminot. So kaminot komotno mozam da go ostavam prozorot na kipanje i da ne ni setam deka sum go otovoril, so klimata treba hemrmeticki da se zatvoris. Da se tresi coek da prdni doma, skraja da e da pufni posto ako izluftira svrsi rabota :).
Suma sumarum imaat prednosti i mani i dvata nacini na greenje no deka e najekonomicno ne bi rekol, naprotiv ako se zemevo predvid pocetnata investicija za da ja pocustvuvas taa ekonomicnostse idi mnooogu mnoogu daleku od toa ili kako sto napisaja prethodno kolku za 20-30 godini obezbedeni drva za ogrev. Ako se prasuvam jas, vprocem i jas otidov na taa varijanta najdobra kombinacija so se prednosti i mani na dvata nacini na greenje e kombinirano greenje. Duri nadvor i ne e tolku ladno klima, a zaladi drva.
p.s site zedovte ceni za izolacija od 5 cm stiropor posto najevtino pa kao argument nekoj se koristi. Koj stava be sega 5 cm stiropor za izolacija. Da si racunate od 10 pa nagore
Апсолутно можам да кажам дека не си во право, еве јас живеам во зграда која е изградена пред 25 години и нема никаква фасада (обичен малтер), прозорите секако сменети пред 3 години (кој нормален денес нема добра дограма) и најбитното: НЕМАМ КОМШИИ ОД НИТУ ЕДНА СТРАНА околу мојот стан, вклучително ни ПОД ни НАД мене. Загревам стан од 72м2 со две клими и инвестиција од околу 63.000 денари. Цела сезона на греење не трошам повеќе од 12.000 денара (можам и сметки да сликам). Секој ден се луфтира, имам клими кои не се врв во понудата и лоша фасада па 200 евра ми е повеќе од супер. Не губам простор за складирање дрва, немам пепел за фрлање, немам чад во станот, немам ќунци чистење, немам мака за качување дрва на 2ри.... Греењето дрва да го фалиш во 21век е веројатно дека не си го видел благодетот на климите. Јас 25 години се греев на дрва кај моите кога живеев, ама сега...многу е подобро.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Цела сезона на греење не трошам повеќе од 12.000 денара (можам и сметки да сликам). Секој ден се луфтира, имам клими кои не се врв во понудата и лоша фасада па 200 евра ми е повеќе од супер.
тоа сосе бањање, бојлери, машини за перење, миење садови, правосмукалки, пеглање, готвење и други електрични уреди...? Добро луѓе на што живеете вие по 2-3000 што трошите за сево ова во толкав простор зимно време, без изолација. Кажете ја формулата
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
тоа сосе бањање, бојлери, машини за перење, миење садови, правосмукалки, пеглање, готвење и други електрични уреди...? Добро луѓе на што живеете вие по 2-3000 што трошите за сево ова во толкав простор зимно време, без изолација. Кажете ја формулата
Еве вака, сметка без греење ми е 1.000 денари. (лед осветлување, електрична плотна + фурна, машинки за кафе секогаш, плус сушара за алишта). Соларно имам, ама на вакви денови секако догревам плус на струја. Плин и плински уреди немам дома. Сметката од 20 октомври до 20ти ноември ми е 1980 денари. (значи за греење помалку од 1000 денари), за овој месец ќе видам за некој ден. Најголема сметка декември, јануари имам платено 4500-5000 денари. Пред 2-3 години имаше јака зима и големи минуси тогаш платив 6.000. Климата 12ка Грее Cozy (веројатно една од најефтините на пазарот) константно наместена на 19ц (греам спална + купатило + ходник), во дневната Грее Ломо 18ка, константно на 24ц (греам салон, плус кујна плус ходник). Климите не се гасат скоро никогаш. Патем имам околу 18м должина надворешни зидови (станот е на ќоше од зградата). Кој не верува слободно нека помине на кафе и да се увери во истото. Верувам со фасада и подобри клими би платил и помалку, а доколку имам и комшии многу, многу помалку.
П.С. Оваа е трета зима, во станот, со климите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom