Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Автоматски споено мислење:


Многу општ симптом. Треба да се исчита какви грешки има на дијагностика.
[/QUOTE]
Znaci kompjuterski da se koregira, a moze da e do MAF sensorot?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.054
Кои се постари аутоматици без електроника,а кои се понови со електроника?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.101
Автоматски споено мислење:


Многу општ симптом. Треба да се исчита какви грешки има на дијагностика.
Znaci kompjuterski da se koregira, a moze da e do MAF sensorot?
[/QUOTE]

Не може да се корегира компјутерски за тоа што гаси. Само грешки да се прочитаат. И може до маф сензорот да е.
Автоматски споено мислење:

Кои се постари аутоматици без електроника,а кои се понови со електроника?

Старите мерцедеси 300 д на пример никој мењач нема електроника. Од 90-тите ретко која компакт кола има аутоматик со електроника...барем не комплицирана како денешниве.

Е сега ко почнаа да излегуваат типтроник и слични на нив мењачи нема шанси тоа како да се изведе без електроника и конекција со компјутерот од моторот.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.624
Поени од реакции
2.736
Go napisav vo temata za delovi na Peugeot pa ke go napisam i tuka.Imam Peugeot 207 1.6 benzin automatic.Nekoj ako znae da mi kaze mi se javuva ponekad gearbox faulty pri promena na brzina od vtora kon treba so 70kmh.Ne se javuvase cesto no zadnji period pocna prilicno da se javuva.Koga ke ja izgasam kolata i ja upalam ova isceznuva. Dali ima resenie za ova posto na skoro site automatici na Peugeot 207ci se javuva ova. Ne e nekoj kvar Ali sepak kolata ja pravi po tromava.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Znaci kompjuterski da se koregira, a moze da e do MAF sensorot?
Не може да се корегира компјутерски за тоа што гаси. Само грешки да се прочитаат. И може до маф сензорот да е.
Автоматски споено мислење:


[/QUOTE]
Druze ako e do MAF senzorot dali moze istoto da se trgne i voziloto bez toa da raboti? Bidejki nekoi velat ne se isplati da se pravelo / kupuva novo bidejki za nekoj period pak ke se rasipelo + voziloto dobivalo na snaga ?!
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Во класичен аутоматик нема Е од електроника туку се е хидраулика и механика.

Ова погоре е цело електроника и тоа смд технологија за која ти треба микроскоп да ги видиш деловите. И не е само да ги видиш туку треба огромно знаење и искуство како и скапа опрема за да се поправи.

Тоа мајстор во МК да го направи...мало сутра.



Многу општ симптом. Треба да се исчита какви грешки има на дијагностика.
Генерално менуваат цели модули, не сум сигурен дека и овластените сервиси тука ја поправаат електрониката. DSG менувачите механички се многу поедноставни ( и слични со обични рачни )од „обичните“ автоматици со планетарни сетови. Планетарните менувачи, особено тие со повеќе од 4 брзини се со прилично комплицирана градба и бараат добро обучен мајстор за поправање, а кај нив освен електроника и худраулика/пневматика страдаат и спојките и кочниците за активирање на различни степени од планетарците. Колку и дали има способни мајстори кај нас да ги сменат не знам.
Автоматски споено мислење:

Не може да се корегира компјутерски за тоа што гаси. Само грешки да се прочитаат. И може до маф сензорот да е.
Автоматски споено мислење:

Druze ako e do MAF senzorot dali moze istoto da se trgne i voziloto bez toa da raboti? Bidejki nekoi velat ne se isplati da se pravelo / kupuva novo bidejki za nekoj period pak ke se rasipelo + voziloto dobivalo na snaga ?!
EGR е тоа, не MAF. Стави ја на компјутер и види дали има регистрирано проблем со MAF сензорот, ако има смени го. Пробај и со чистење на сензорот, се продаваат спрејови за MAF.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Задните светла работат, ама кога стискам кочница десниот штоп свети појако (како што треба), но левиот се гаси. Отпуштам кочница , двете светат нормално. Што може да е? Инаку вчера ја перев..
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Задните светла работат, ама кога стискам кочница десниот штоп свети појако (како што треба), но левиот се гаси. Отпуштам кочница , двете светат нормално. Што може да е? Инаку вчера ја перев..
Отвори го конекторот да не е изгорен пинот на масата.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Каде менувате гуми? треба зимските да ги ставам на истите фелни.. до колку пари би ме чинело и каде би препорачале? каснам малце со законот, морам да ги сменам
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Отвори го конекторот да не е изгорен пинот на масата.
Фала ти. Ги проверив сијаличките и двете работеа.
Ги заменив местата на конекторите, па сега десната се гасеше а левата сијаличка работеше. Значи едниот конектор не работи.
Нов конектор од кај да купам?
1575290552119.png
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Ауди А4 2013 2.0 дизел, кога ја возам 100+кмч светнува ламба што ми изгледа како греач, и колата губи сила односно се префрла на Сејф Моуд. Кога ќе ја изгасам пак функционира ок одредено време. Ми ставаа адитив, ми чистеа ѓубре од резервар, ми сменија и регулатор на притисок, и ми ги чистеле инјекторите и пак не е ок.

Помош?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.924
Поени од реакции
39.426
Ауди А4 2013 2.0 дизел, кога ја возам 100+кмч светнува ламба што ми изгледа како греач, и колата губи сила односно се префрла на Сејф Моуд. Кога ќе ја изгасам пак функционира ок одредено време. Ми ставаа адитив, ми чистеа ѓубре од резервар, ми сменија и регулатор на притисок, и ми ги чистеле инјекторите и пак не е ок.

Помош?
стави го на компјутер ќе каже точно што грешки дава, ти можеш и цела кола да ја смениш ако го слушаш секој мајстор што ќе ти рече али џабе ќе ти биде.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
316
Поени од реакции
513
Имам проблеми со парното и со работна температура на моторот пак не сака да работе.Од пред некое време беше слабо а сега ич не работе.Лани зимно време исто го имав овој проблем,само од себе почна да дува после некое време.Имал ли некој сличен проблем со парното,дали е до казанчето или има нешто затнато пред да ја носам на мајстор и колку отприлика би ме чинела поправката?Се работе за Пежо 306 1.6 бензин.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Каде менувате гуми? треба зимските да ги ставам на истите фелни.. до колку пари би ме чинело и каде би препорачале? каснам малце со законот, морам да ги сменам
Од кој дел на ск си?
Јас тука и има гратис чување
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.015
Поени од реакции
14.864
Имам проблеми со парното и со работна температура на моторот пак не сака да работе.Од пред некое време беше слабо а сега ич не работе.Лани зимно време исто го имав овој проблем,само од себе почна да дува после некое време.Имал ли некој сличен проблем со парното,дали е до казанчето или има нешто затнато пред да ја носам на мајстор и колку отприлика би ме чинела поправката?Се работе за Пежо 306 1.6 бензин.
ми личи дека е затнато казанчето....на мајстор лесно би се открило тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom