Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
2 октомври 2018
Мислења
40
Поени од реакции
16
Најнов бисер на финки, два колоквиуми закажани во ист ден и час, сега што?
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Најнов бисер на финки, два колоквиуми закажани во ист ден и час, сега што?
Се случува тоа редовно на ФИНКИ... ништо, пуштајте мејлови кај стигнете сега, информирајте ги. Знаат често кога ќе постават анкета за пријавување за полагање, да постават опција пример:
Ќе полагам; Нема да полагам; Во ист ден ќе полагам алгоритми.
На тој начин ќе направат посебен термин и некако да не се поклопува, ако има можност.
Иако понекогаш времето што е пишано на предлог распоредот си нема врска со реалното време кога ќе се полага. Во краен случај, пикнете се во друг термин да го полагате едниот предмет (ако има друг термин).
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.286
Поени од реакции
314
Најнов бисер на финки, два колоквиуми закажани во ист ден и час, сега што?
Далеку од најнов, секоја сесија се случуваат поклопувања.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
8
Поени од реакции
16
Se soglasuvam totalno deka auditoriski vezbi se daleku od dovolno za polozuvanje na predmetot, i normalno e deka doma mora da se vezba mnogu za da se postigni nesto. Ama ima golema vrska koj me ti predava i ke ti drzi vezbi bidejki golem broj od demonstratorite i asistentite nemozat da ti ja objasnat ni osnovata za ponatamu da mozis sam da vezbas, a predmetot e dosta tezok za neiskusen demonstrator da proba da ti objasni kako funkcioniraat oderedeni raboti, jas imav licno iskustvo kaj eden od demonstratorite na vezbi, i deckoto neznaese so imame uceno po oop i so po sp vo prva godina. Da, za sekoj e razlicno, na nekoj nema da mu godi nacinot na predavanje na odreden asistent, na nekoj ke mu godi ama forumot e napraen za da kazime svoe mislenje, i prasanjeto bese kaj koj asistent e dobro da se sledat vezbite, a ne dali doma treba da se vezba ili ne.
Тоа е во ред, мене поентата ми беше дека студентите се преокупирани да сменат некој веднаш, а не почнал семестарот, без да се потрудат да научат сами. Ништо не е магично, мора да се вежба и да се прашува. Имало и демонстратори кои многу добро објаснуваат пред некоја година, да не се генерализира.
Совет до помалите колеги: да пробаат да ги решаваат лабораториските сами и да бараат да им постават испитни задачи за вежбање.
 

GlaDOS

Surreal Fag
Член од
27 март 2012
Мислења
141
Поени од реакции
38
Здраво, ќе може некој да ми каже каде точно се наоѓа конференциската сала на ТМФ?
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Здраво, ќе може некој да ми каже каде точно се наоѓа конференциската сала на ТМФ?
Кога влагаш во ТМФ од страната на 138, после вторите скали имаш само една врата лево пред да влезеш во холот. Пишува на неа конференциска сала.
Автоматски споено мислење:

6 poeni od 10 na labarotiriski dali e krs i kje me jebe sega toa ili sum okej???
Рачунај дека тоа се 60% од сите поени или пак на ниво на колоквиум што има 100 поени, ти си освоил 60. Па донеси си одлука дали ти се доволни или се крш според тебе.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.462
Едно прашање , за решавање задачи по АПС , од што решававте задачи , лабораториските сам ги решавам сега за сега , ако знаете место за дополнителни задачи ако може пратете ми :D
Некој од постарите колеги?
 
Член од
23 септември 2018
Мислења
34
Поени од реакции
37
Дечки, да не знае некој каде се наоѓа просторијата "Институт КНИ" ?
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
25
Поени од реакции
61
Квотите ги диктира владата, а за условите никој не се замара. Ниту има вработувања, ниту простор за нстава. Демонстраторите немаат искуство, а имаат тешки предмети за држење.
Квотите не ги диктира владата, туку потекнуваат од самите универзитети. Владата може малку да ги зголеми плус над бараното, но тие се енормно високи уште од сам почеток.

Универзитетите имаат трошоци, кои треба да се покријат. Властите секогаш покривале премалку, а истовремено во последно време забрануваат да се покачат износите на школарините до реалните потреби. Индустријата не сака да финансира настава, наука и развој на универзитетите (а тие ретки што тоа го прават не се доволни и не даваат доволно многу).

Повеќето професори решението го гледаат само во зголемување на уписните квоти. Но, така се влегува во позитивна повратна спрега која постепено ги расте и квотите и трошоците, а не ги решава проблемите. Резултатот го чувствувате.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дали некој од вас знае кога имаат консултации демонстраторите по АПС?
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
40
Поени од реакции
16
Дали некој успеа да се пријави електронски за стипендија? Нешто не им функционира линкот...
 
Член од
18 април 2014
Мислења
75
Поени од реакции
12
Системи на знаење дозволено ли е една лабораториска да се пропушти?
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Знае ли некој кој демонстатор ги држи вежбите на Мобилни платформи и програмирање и како може да се контактира?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom