Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Tvojata Tundra e 34k a Orce ja platil 43....moze se isti ama cenava 150eu za tvojava poeftina ne bi rekol deka se isti....
Автоматски споено мислење:

za FH50 na primer, ima i na - 15 merenje
A Scopot e do koja temp?
-10 neli
Podatok ima da, ama platen da se objavi na Eurovent, a meren e vo Fabricki lab i nevleguva vo presmetkata za SCOP za Average
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Eve sto kazuva Mitsubishi pa tolkuvajte kako sakate i do -50

For the heating mode, it was not possible to create a single temperature profile for the whole of Europe.

For this reason, three climatic zones were defined in the EU (northern Europe, central Europe and southern Europe) for which different load profiles were defined. The measurement points are all homogeneous with an external temperature of 12°C, 7°C, 2°C and -7°C.

Test na najniska temp od -7c se pravi za Average, nema test na -15!!!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Eve sto kazuva Mitsubishi pa tolkuvajte kako sakate i do -50

For the heating mode, it was not possible to create a single temperature profile for the whole of Europe.

For this reason, three climatic zones were defined in the EU (northern Europe, central Europe and southern Europe) for which different load profiles were defined. The measurement points are all homogeneous with an external temperature of 12°C, 7°C, 2°C and -7°C.

Test na najniska temp od -7c se pravi za Average, nema test na -15!!!
А како тогаш на стариот еуровент мереа TOL на -15 ако е декларирана до толку?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
А како тогаш на стариот еуровент мереа TOL на -15 ако е декларирана до толку?
Nikogas i nemerele na -15 i nepostoi test na -15 za klima deklarirana za Umerena klimatska zona koja vazi do -10c.
Ti kako proizvoditel ako sakas da ti presmetaat SCOP za Umerena zona treba tie 4 testa da gi platis na +12, +7, +2 i -7 za da dobies SCOP od Eurovent za Umerena zona vo koja zona se bara greenje do -10c, nepostoi klimatsks zona so -15nadvoresna.
Ama mozes da platis da ti objavat podatok za tvoe merenjena -15....za koe Eurovent nestava potpis, a nestava zasto ti predmetal SCOP za klimatska zona vo kojs se bara greenje do -10c !!!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Ima merenje od Mitsu na -15c ama u traenje od 15min....za razlika od testot na Eurovent na -7c koj e 3saati i go dava prosekot moknost od vreme 3casa....da naucime sto citame ednas za sekogas....vremeto e mnogu bitno....mokjnost u sekunda izmereno ili 15min ne sum videl ama na cas e biten pidatok.
Автоматски споено мислење:

@Strelec Ne razbieam brat od kade ovaa lichna vendeta peotiv Haierov. Ne znam zoshto ne ti e milo koga nekoj ke e zadovolen od odredena klima. Eve go Orce, pojma nema vo sporedba so tebe, za nishto, a zadovolen, niski smetki, stoplen. Istoto i za baba mi i dedo mi. Krajno nefer od tvoja strana
Vendetata sledi zaradi ova....koa jadevte trici za oznaki u 5ta decimala za Lomo vs Lomo LCLH oznaki ....sea ke go jadete za Tundrite



Ova se dve enretkski za 2 verzii na TundraGREEN koi setaat po svetov... glup da si ke vidis deka bas i ne se isti....ednata e ECO :D
TundraEL-1.jpg TundraEL-2.jpg

a kaj nas Tundra ja ima vo treta verzija koja nigde ne se prodava i energetska nema...@Fikshe1989 ke vi ja resi dilemata koja od trite ima Eurvovet i toa Oridski
Vaa bratu nasava tretav nesto somnitelni oznaki ima...proveri kqj lokalniot sitkac koja ja nosi da ne bide zabuna posle :)
....ili ...troa Lomo TST muabeto...za govnovo so nepoznati oznaki na Ejronet i bez WiFi nedavam 28k koa go iam i za 18k u TST
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.180
Поени од реакции
5.056
Novata Haier Tundra Green ima fabricki vgraden WI-FI modulot na sajtot na klimi mk ne pisuva ( ima pecatna greska ) javete se vo Енергија i ke vi kazat deka novite modeli na Haier Tide Green i Tundra Green se so fabricki vgradeno WI-FI.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.344
Поени од реакции
3.713
Novata Haier Tundra Green ima fabricki vgraden WI-FI modulot na sajtot na klimi mk ne pisuva ( ima pecatna greska ) javete se vo Енергија i ke vi kazat deka novite modeli na Haier Tide Green i Tundra Green se so fabricki vgradeno WI-FI.
E dobro de i da ima arno im tekna dwka za 3meseci sme 2020god. za 18k na t.s.t.(lomo eco) ima i mn.povejke....
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Strelec Toa shto kruzat razni verzii od klimite, si imaat razlichni oznaki. Na nas e malku da se informirame i da gi vidime oznakite dali se tie tie. Kaj baba mi, i od tatko mi klimite imaat kompletno isti oznaki kako tie na Eurovent. Ako ima vo svetot drugi verzii od klimite, toa ne me interesira.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Sakam da ve zamolam site koi sto imaat iskustvo:
Pumpa vozduh - voda dali e efikasna za aluminski radiatori?
Blagodaram
Efikasna za kolku za 70C polazna voda??, ako radijatorite si gi proektiral na 70c..kako mislis so pumpata da ti bide efikasno a koja nemoze da izvadi pojse od 60C...nema ni da te zgree ne pa da bide efikasna.
Автоматски споено мислење:

@Strelec Toa shto kruzat razni verzii od klimite, si imaat razlichni oznaki. Na nas e malku da se informirame i da gi vidime oznakite dali se tie tie. Kaj baba mi, i od tatko mi klimite imaat kompletno isti oznaki kako tie na Eurovent. Ako ima vo svetot drugi verzii od klimite, toa ne me interesira.
Koj te vrti pa tebe so ti mislis za babati i dedoti bajkli oridski ne ni se slusaat..na kraj kraeva preku takvo si ni sto ti misli mozoceto ako oznakite im se razlivcni i dali displey ima ili nema sto nemoze da e ista sifra...i site imale Eurovent za tebe ...na babati ti toj muabet
Tri Tundri ima...koja ima Euovent ? Aj da te vidime
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Efikasna za kolku za 70C polazna voda??, ako radijatorite si gi proektiral na 70c..kako mislis so pumpata da ti bide efikasno a koja nemoze da izvadi pojse od 60C...nema ni da te zgree ne pa da bide efikasna.
Автоматски споено мислење:


Koj te vrti pa tebe so ti mislis za babati i dedtoi..na kraj kraeva preku takvo si ni
Spored vase mislenje, da ne vlagam vo takva investicija nema da uspeam da se stoplam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom