Најекономично греење и ладење

Член од
16 април 2019
Мислења
376
Поени од реакции
527
Zdravo... sakam da prasam za inverter klima marka INVENTOR do -22 ima li nekoj iskustvo so niv da spodeli?imam salon 35m2 planiram da stavam 5.5 kw (18ka) i vo spalna imam 16m2 da stavam 3.5kw (12ka) na kukjata imam smeneto pvc prozori i vrati samo nemam stiropor izolacija.....

Prezadovolen sum od Invertor Nemesis 7kw gream okolu 80 kvadrata , kujna trapezarija i dnevna vo edna celina okolu 55 kvadrata plus hodnik i dve spalni edna spalna i kupatiloto ne go grejam ladam vkupna kvadratura spratot e 120 kvadrata. Potrosuvacka e okolu 1000w -1100w na saat konstantno i i sega za ladenjeto e 700w-1050w Podesena temperatura na dalinsko 23 stepena vo dnevnata zagreva 24 a vo spalnite 21 stepen, nemam poplaki od klimava Plazma jonizatorot e perfekten ja procistuva dimta od cigarive i od gotvenjeto vo kujna. Mislam deka i da kupev 5.5 kw ke mi vrsese rabota no dobra e i ovaa podobro vaka otkolku zimovo da dogrevam. zimoto ne sum e videl da zamrzne nadvoresniot del ni pak da pobele kapka voda ne kapnuva defrost ne znam sto e toa starata klima si pravese defrost na 1 cas ovaa ne.
Za tvoja kvadratura 5.5kw ke ti vrse rabota a i moze i poveke da grees.
Jas sum zadovolen jaka masina e proizvedena vo Gree samo za grcki pazar pod imeto Inventor Nemesis e mojava a ima i inventor Live taa e bes greaci na tacna i kompresor i bes jonizator i e poeftina. Kaj mene na profil ke vides sliki modulacija toa sto sum prikacuval ovde.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
4
ima ovde eden chlen 24ka i veli deka e lrezadovolen. Momentalno sum Grcija i ovde vriet od Invertor klimi. Kako i da e, mi se dopagja sho ja pogagash gore-dolu raborava so dimenzioniranjevo. 3,5ka za vo spalna, 5,5ka za vo salonot. Samo salonot kaov ti e, da ne e prwterano neizoliran i so ogromni toplotni zagubi?
Imam samo pola salon vnatre staveno 2 cm stiropor poradi vlaga na edno mesto drugo cigla malter spric od nadvor toa e
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Gree Multi edinica 21.000btu so prikluceni 3 vnatresni po 2.5kw minimum potrosnja 750w so 23C zadadena.
Za 3 sobi ispagja 250w po soba sto mislam e poveke od Ok.
Cena okolu 1500eu....i najbitno smetkite na minimala. Stisnes kopce 3 sobi banja, nit drva da cepis nit nisto.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Zdravo.
Bi gi zamolil poiskusnite za nepristrasen sovet.
Treba da gream soba 37m2 bez termoizolacija so 3 nadvoresni sida.
Zasega se dvoumam pomegu slednive 5,5ki:
-Haier tundra green
-Gree fairy lclh
-Vivax aeri
Haireot nemal greaci i r32, drugive imale.
Dali voopsto e ok da se ima greaci i dali tie koga ke se uklucat ke trosi klimata poveke od prosecnite 1.5kwh. (Da ne pravi dolgi defrosti i ne zatopluva dovolno)
Ako ja isfrlime haier, pomegu vivaxot i greeto koja e po ok.
Mene mi odi umot kon gree ama dali vredi 10000 den poveke.
Koja bi ja odbrale vie, mozebi nekoja druga do toj cenoven rang.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Zdravo.
Bi gi zamolil poiskusnite za nepristrasen sovet.
Treba da gream soba 37m2 bez termoizolacija so 3 nadvoresni sida.
Zasega se dvoumam pomegu slednive 5,5ki:
-Haier tundra green
-Gree fairy lclh
-Vivax aeri
Haireot nemal greaci i r32, drugive imale.
Dali voopsto e ok da se ima greaci i dali tie koga ke se uklucat ke trosi klimata poveke od prosecnite 1.5kwh. (Da ne pravi dolgi defrosti i ne zatopluva dovolno)
Ako ja isfrlime haier, pomegu vivaxot i greeto koja e po ok.
Mene mi odi umot kon gree ama dali vredi 10000 den poveke.
Koja bi ja odbrale vie, mozebi nekoja druga do toj cenoven rang.
Ги погледна ти спецификациите на климите или нагаѓаш само која е со стариот фреон R410, која со R32, koja e so a koja bez....eve pa pogledni sporedi brojki vidi rab temperatura freon
1569482089752.png
spored mene ne vredi da dades 10.000 poveke za Fairy imajki predvid deka site tri se tuka nekade so kvalitetot.... no za tvojot prostor 37 nadvoresni zidovi pretpostavuvam bez izolacija... vredi da dades (10.000+ od cenata na Fairy) i da odis na Daikin Sensira 18 ka (FTXF mi se cini bese modelot!?)... top klima veke nekolku clenovi na forumot ja imaat i se zadovolni.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Zdravo.
Bi gi zamolil poiskusnite za nepristrasen sovet.
Treba da gream soba 37m2 bez termoizolacija so 3 nadvoresni sida.
Zasega se dvoumam pomegu slednive 5,5ki:
-Haier tundra green
-Gree fairy lclh
-Vivax aeri
Haireot nemal greaci i r32, drugive imale.
Dali voopsto e ok da se ima greaci i dali tie koga ke se uklucat ke trosi klimata poveke od prosecnite 1.5kwh. (Da ne pravi dolgi defrosti i ne zatopluva dovolno)
Ako ja isfrlime haier, pomegu vivaxot i greeto koja e po ok.
Mene mi odi umot kon gree ama dali vredi 10000 den poveke.
Koja bi ja odbrale vie, mozebi nekoja druga do toj cenoven rang.
Ako vekje ne mozes da zgolemuvash dopolnitelno budzet, za da zemes nekoja pokvalitetna 5,5ka od pojak brend kako shto ti predlozi @Dr Zmigo, togash spored mene bi bilo najdobro da ja zemis Haier Tundrata. Cisto deka e mokjna klima, jas go imam nejziniot prethodnik, dodusha seushte ne sum ja koristel za greenje, ama od toa shto go vidov za kratko vreme e deka e toa mokjna klima, napravena da zavrshi rabota, da te stopli, da te izladi i toa e toa. Finesi nema tamu, nedostatoci ima vo sekoj slucaj, ama da znaes deka site 5,5ki ispod 60000 denari shto se, se so nedostatoci i nikoj neka ne te laze poinaku.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
@Dark Nebula
Тебе ти треба модел на клима која, ајде така да кажам, е малку по-сурова на издув отколку некоја префинета "балетанска" клима која ќе се труди да одржува температура со мала снага и по пат ќе дува млак воздух дури да укапира дека треба да ја засили снагата.
Ова ќе се случува затоа што имаш загуби на топлина.
Значи, тебе ти треба 5,5-ка.

Затоа што имаш буџет од 40.000 денари изборот ти се сведува на Gree, Vivax и Haier.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.196
Поени од реакции
5.108
Zdravo.
Bi gi zamolil poiskusnite za nepristrasen sovet.
Treba da gream soba 37m2 bez termoizolacija so 3 nadvoresni sida.
Zasega se dvoumam pomegu slednive 5,5ki:
-Haier tundra green
-Gree fairy lclh
-Vivax aeri
Haireot nemal greaci i r32, drugive imale.
Dali voopsto e ok da se ima greaci i dali tie koga ke se uklucat ke trosi klimata poveke
Normalno klima so greaci deka trosi poveke zatoa najdobro za tvojot budzet e da ja zemes Haier Tundra Green odlicen model go imaat mnogu korisnici na forunov i se prezadovolni odlicna mokna inverter klima
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Normalno klima so greaci deka trosi poveke zatoa najdobro za tvojot budzet e da ja zemes Haier Tundra Green odlicen model go imaat mnogu korisnici na forunov i se prezadovolni odlicna mokna inverter klima
А лошо ли е ако климата има греачи ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.196
Поени од реакции
5.108
А лошо ли е ако климата има греачи ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Loso e od edna pricina sto nepotrebno se vklucuvaat tie greaci i koga nema potreba drugo e da ima opcija na dalinskoto i po potreba korisnikot sam da si gi vklucuva i isklucuva a takva opcija za zal nema a vaka kako sto se programirani se isklucat i koga realno nema potreba
Zatoa jas licno i ne kupiv inverter klima so greaci podobro Haier Tundra ili Hisense sto se odlicni inverter klimi nego li klima so graci marketing trik i bezpotrebno trosenje struja.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Loso e od edna pricina sto nepotrebno se vklucuvaat tie greaci i koga nema potreba drugo e da ima opcija na dalinskoto i po potreba korisnikot sam da si gi vklucuva i isklucuva a takva opcija za zal nema a vaka kako sto se programirani se isklucat i koga realno nema potreba
Zatoa jas licno i ne kupiv inverter klima so greaci podobro Haier Tundra ili Hisense sto se odlicni inverter klimi nego li klima so graci marketing trik i bezpotrebno trosenje struja.
Треба да направи разлика некој што користел клима и со греачи и без греачи, па да каже потрошувачка, предности, дефрости и сл. работи.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom