Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Колку пари е казна за не а-тестиран плин? Онака ме интересира. Слушнав цени од 2000 денари...
 

Biker_boy89

Driver
Член од
17 јануари 2009
Мислења
105
Поени од реакции
0
Колку пари е казна за не а-тестиран плин? Онака ме интересира. Слушнав цени од 2000 денари...
300 евра е казната.Пред 2 недели со еден другар со неговата кола не застанаа која имаше не а-тестиран плин и му кажаа 300 евра или во рок од 1 недела да ја плати на пола.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
абе сакам да прашам со што да ја заштитам колата од корозија во долниот дел ако знае некој нека пише позз и фала однапред
Битумен?
кај мене е одамна премачкано цело подвозје(освен ауспух)и нема ни К од корозија...
 

mr.cornelius1

И ОНДАК ТО..
Член од
1 ноември 2009
Мислења
773
Поени од реакции
14
Битумен?
кај мене е одамна премачкано цело подвозје(освен ауспух)и нема ни К од корозија...

абе и јас тоа мислам
мојот вујко е експерт за тие работи
битумен и една мрежа мислам дека има
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Пазете низ Чаир ако возите,преполно е со џандари еднаш од битпазар накај Чаир кога поминував на Јаја Паша до фурната имаше 3 патроли и нонстоп сопираа и последната беше кај Верото значи четвртата.Речиси нонстоп има спроти Арсени Јовков и накај топанско особено кај трговскиот поради банките што ги ограбуваат.Сега зачестија и кај стадионот на Слога,стојат спроти Пенко во дрвата(од памет ме извади во 4 саат наутро срека се најде некој будала како мене пред мене па него го сопреа), се кријат позади камиони и мали улички.Незнам какви проверки прават ама сум гледал и да претресуваат коли,бараат целосна документација за таксистите,предупредуваат за појас(ако не им се свигаш и пишуваат казна :) ). Во ваков случај кој ги знае малите улички можда и ке ги помине патролите ама што ептен зачестија,зачестија.

Чисто како совет бидејки темата за тоа и е.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
300 евра е казната.Пред 2 недели со еден другар со неговата кола не застанаа која имаше не а-тестиран плин и му кажаа 300 евра или во рок од 1 недела да ја плати на пола.
Пример некој вози фиќо на плин и го сопира полиција, немаш а-тест ајде 300 евра казна?

ИЛИ

За фиќо а-тест да плаќаш 300 евра кога самата кола не вреди толку?!
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Речиму еве ти го фичото немам пари да платам и ке те пушти :pos2:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
зелен картон. дали ќе падне цената НЕКОГАШ? ај ваљда со визнава либерализација, не?
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
Ми се поеба стариот акумулатор :uvo: па каде да купам акумулатор Bosch во Скопје?
Стариот беше таков 55 ah и со него шибав 8 години. Или предложете нешто друго...
ке си купиш блек хорс или топла, најевтини и најдобри!
блек хорс ти се српски и според цената, кај нас нема болје.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Imam Renault Megane od 2007 god. doaga vreme da se napravi redoven servis zamena na maslo filter za maslo polen i za nafta vo servisot mi baraat 150 evra za zamena garancijata pomina taka da tie raboti mozam i sam da si gi smenam ama ima eden mal problem kolata ima bord kompjuter so pokazuva koga treba da se odnese na servis koga ke se napravi potrebniot servis treba kompjuterot da se resetira no vo upatstvoto ne pisuva a lugjeto od servis ne kazuvaat dali nekoj znae kako se resetira bord kompjuterot na Megane :toe:
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Уф Маме им ебам само пари да зимаат а во сервис колку ти бараат само да го ресетираат или нејкат. За да се ресетира мислам дека треба на компјутер да се уклучи. Мене за сеат леон ми земаа 1500 да го ресетираат во сервис.
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Imam Renault Megane od 2007 god. doaga vreme da se napravi redoven servis zamena na maslo filter za maslo polen i za nafta vo servisot mi baraat 150 evra za zamena garancijata pomina taka da tie raboti mozam i sam da si gi smenam ama ima eden mal problem kolata ima bord kompjuter so pokazuva koga treba da se odnese na servis koga ke se napravi potrebniot servis treba kompjuterot da se resetira no vo upatstvoto ne pisuva a lugjeto od servis ne kazuvaat dali nekoj znae kako se resetira bord kompjuterot na Megane :toe:

Кај рачката од десната страна каде ги пуштиш светлата имаш едно дугме,притисни ја и држи го така едно 5 секунди и на таблата ке ти свети км.жата па подеси ја на 10 000 или 15 000 (зависи од маслото) .
 

ScArFaCe_K4

Кретенски username, знам.
Член од
29 јануари 2007
Мислења
344
Поени од реакции
16
Imam Renault Megane od 2007 god. doaga vreme da se napravi redoven servis zamena na maslo filter za maslo polen i za nafta vo servisot mi baraat 150 evra za zamena garancijata pomina taka da tie raboti mozam i sam da si gi smenam ama ima eden mal problem kolata ima bord kompjuter so pokazuva koga treba da se odnese na servis koga ke se napravi potrebniot servis treba kompjuterot da se resetira no vo upatstvoto ne pisuva a lugjeto od servis ne kazuvaat dali nekoj znae kako se resetira bord kompjuterot na Megane :toe:
Мене на 307-цата, дугмето за ресетирање на километража го држам чим ми се појави тоа за сервис и автоматски ми се ресетира.

Кај рачката од десната страна каде ги пуштиш светлата имаш едно дугме,притисни ја и држи го така едно 5 секунди и на таблата ке ти свети км.жата па подеси ја на 10 000 или 15 000 (зависи од маслото) .
Има таква можност на меганот? Знам на 307-цата неможеш да наместиш, автоматски ти дава за 10.000 сервис. Може некоја таква "превара" на патниот компјутер да се напраи?
 

mr.cornelius1

И ОНДАК ТО..
Член од
1 ноември 2009
Мислења
773
Поени од реакции
14
абе нешто ми ја троши струјата и морам нонстоп да го полнам акумулаторот
можете ли да ми кажете што може да биде тоа?
го носев акумулаторот оти беше под гаранција и рекоа дека е во ред
нешто пред некоја недела како нешто да чукаше покрај бравата мислам
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
абе нешто ми ја троши струјата и морам нонстоп да го полнам акумулаторот
можете ли да ми кажете што може да биде тоа?
го носев акумулаторот оти беше под гаранција и рекоа дека е во ред
нешто пред некоја недела како нешто да чукаше покрај бравата мислам
Заебано е тоа... пробај исклучен контакт извади ја клемата. На брзина пробај да ја ставиш/извадиш и ако фрла искра (варничи) имаш потрошувач некаде.

За да го најдеш треба осигурач по осигурач да ги вадиш и да го повторуваш процесот додека не дојдеш до решението.

Ако ти изгледа сложено, носи го на електричар ќе ти ја средат.

Патем провери дали алтернаторот ти полни (најлесно извади ја клемата додека колата работи ако изгасне алтернаторот не полни), мене ми се имаше случено алтернаторот да не полни, а сијаличката да не свети и акумулаторот се празнеше. Па излезе дека вода влегла во алтернаторот и менував тоа реглерот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom