Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2012
Мислења
8.518
Поени од реакции
5.059
За сонцето од Кутлеш, Бонче, св. Димитрија Битола, имам слушнато вакво толкување, 12 племиња (фамилии кои владееле) - 12те краци, обединети под едно сонце, кругот на средина, на четирите страни на светот. Не сум историчар, не значи дека е точно.
Лавот не е ни лав, туку раса на куче, големо што можело да турне и коњаник.
Не е ни важно, зошто се користат, па Албанија користи византиски орел, симбол на православието.... И ај кажи ми еден албански деец од 17 век... Нема
Туку ај да видиме оличот што ќе договори со боки, денес му оди на посета
Двоглавиот орел се користил и пред византија, за православието да не збориме.
Петар Богдани е албански деец од 17 век.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.236
Поени од реакции
8.875
Exept if you want to be identified with two headed eagle, in that case... ( ме мрзи да ставам слика со џокерот).
Имаш право да истакнуваш знаме на странска држава на државни институции во Македонија, и пак не си задоволен?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
642
Поени од реакции
2.076
Со оваа анкета потешко е да се детектира изметот од државава.Прошлата беше боље:)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.755
Поени од реакции
82.734
Двоглавиот орел се користил и пред византија, за православието да не збориме.
Петар Богдани е албански деец од 17 век.
Moжеби се користел и на Марс, независно од Византија. Сепак, ако збориме за двоглавиот орел кај балканските народи (Срби, Грци, Романци, Црногорци, Албанци) тој двоглав орел е по потекло од грбовите на благородниците кои битисувале на просторите кои ги населуваат денес овие народи. Благородниците пак, го преземале од византискиот царски грб. Тука нема дилема.
Значи, албанскиот двоглав орел нема врска со Византија, туку има врска со орлите кои живеат во Албанија, исто толку отприлика, колку што Македонија е лулка на белата раса.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Двоглавиот орел се користил и пред византија, за православието да не збориме.
Петар Богдани е албански деец од 17 век.
Да на римските легии? Оние што се бореа со Теута?
Подкрепи го излагањето со факти
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
642
Поени од реакции
2.076
@puno Сакам да ми објасниш зашто се лутите кога ве нарекуваме ‘ши.тари’,како црнцине што се нарекуваат меѓусебно ‘nigga’,а ти чим им спомнеш тоа е одма навреда за нив.
Е сега,или влечете некој црнечки ген,или со сила се праите црнци.Трето нема.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.333
Поени од реакции
86.454
Exept if you want to be identified with two headed eagle, in that case... ( ме мрзи да ставам слика со џокерот).
Пуно да бидеме реални, моментално вие тоа двоглавото орле можете да го закачите и на претседателската вила на Водно, никој нема да ве чепне, а и знамето да ви го тргне

Jaс сум северџан, а ти си антички љепотан !
Ај барем сум лепотан...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.518
Поени од реакции
5.059
Пуно да бидеме реални, моментално вие тоа двоглавото орле можете да го закачите и на претседателската вила на Водно, никој нема да ве чепне, а и знамето да ви го тргне



Ај барем сум лепотан...
Не викам дека не можат албанците денеска да го употребат. Не ми е и не ми беше јасно зошто ви пречеше, паднаа човечки животи заради тоа, и денеска би требало банално да ви изгледа тоа.
Аргументиравте со тоа што законски не било дозволено, тогаш законите беа свети. Денеска не чинат.
Знам дека не е ист случај, ама се слични.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.188
Поени од реакции
15.237
Лавот не е ни лав, туку раса на куче, големо што можело да турне и коњаник.
Не е ни важно, зошто се користат, па Албанија користи византиски орел, симбол на православието.... И ај кажи ми еден албански деец од 17 век... Нема
Туку ај да видиме оличот што ќе договори со боки, денес му оди на посета
Lavot e od sortata na mački...ne kučinja... :vozbud:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.236
Поени од реакции
8.875
Не викам дека не можат албанците денеска да го употребат. Не ми е и не ми беше јасно зошто ви пречеше, паднаа човечки животи заради тоа, и денеска би требало банално да ви изгледа тоа.
Аргументиравте со тоа што законски не било дозволено, тогаш законите беа свети. Денеска не чинат.
Знам дека не е ист случај, ама се слични.
Зошто им пречи на Американците да биде поставено знамето на Мексико на државни институции во САД?
Или во Албанија зошто на албанските државни институции не се вее знамето на Република Грција? Или на државните институции на Косово, што ти пречи да се вее знаме на Република Србија?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Не викам дека не можат албанците денеска да го употребат. Не ми е и не ми беше јасно зошто ви пречеше, паднаа човечки животи заради тоа, и денеска би требало банално да ви изгледа тоа.
Аргументиравте со тоа што законски не било дозволено, тогаш законите беа свети. Денеска не чинат.
Знам дека не е ист случај, ама се слични.


puno,

кога во одредена земја се вее туѓо знаме, тоа има одредено значење/значења.

Кое/кои?...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom