Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.570
Поени од реакции
31.096
Иако секој си има право да се идентификува како сака и со што сака, мене навистина не ми е јасно каква врска има нашиот идентитет со симбол каде дури 12 од 16 краци на сонцето означуваат 12 старогрчки богови. :toe:
,,,spored tebe bi trebalo da ima 12 kraci,,,,a nema, tuku e so 16 kraci,,,
,,,malku neshto da poobjasneshe okolu elenskite 12 bogovi i 16 krakoto zname so sonce koe patem kazhano beshe i drzhaven simbol na Makedonija,,,
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.186
Поени од реакции
36.385
Треба да е Жарко Луковски , кумот на Орце, бивш директор на Т Мобиле
Мене не ми личи дека е тој, Жарко не беше директор на приватен оператор туку беше директор во Телеком, плус и него го бркаше СЈО за базните станици и аферите со Бетон.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.436
Поени од реакции
6.646
Следам како пука скандал по скандал и како заев континуирано испаѓа и континуирано раката на срце и изјава како он не е крив за ништо, како он е прв борец за правда, дека мора да има закон ред и сл.
Мислам дека многу смешно ќе биде кога ќе пукне бомба дали од веритас, дали боки тредичи ќе пропее или било што, кај што ќе се разоткрие најдиректно дека е впрочем главниот погон на се досега(иако и слепите го видоа тоа).
Проблемот во тој момент е што пак се ќе се сведе на форумски коментари, смешни мемиња, прес на вмро со некој незнаен лик и по 3 дена ќе се стиша се.
П.с. И Саше Политико ќе има текст BRAOS PREMIEJERE AMA SI IM GO ZACHUKAL!
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
357
Поени од реакции
450
Каква врска има нашиот идентитет со сонце со осум краци? Или со петокрака? Или со афион? Или каква врска има бугарскиот идентитет со лав? Да не е денешниот грчки идентитет поврзан со старогрчките богови?
Exactly, my point. Ајде петокраката како симбол на НОБ(ако и воопшто може да се смета за симбол на НОБ, а не за државнo уредување), ама и таа е веќе надвор од употреба веќе 10 години. Ама за ова мочано сонце од Вергина, стварно не ми е јасно што е финтата со тој фетиш.

,,,spored tebe bi trebalo da ima 12 kraci,,,,a nema, tuku e so 16 kraci,,,
,,,malku neshto da poobjasneshe okolu elenskite 12 bogovi i 16 krakoto zname so sonce koe patem kazhano beshe i drzhaven simbol na Makedonija,,,
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Нова епизода од серијата "Локални Шерифи".

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.035
Поени од реакции
26.737
Exactly, my point. Ајде петокраката како симбол на НОБ(ако и воопшто може да се смета за симбол на НОБ, а не за државнo уредување), ама и таа е веќе надвор од употреба веќе 10 години. Ама за ова мочано сонце од Вергина, стварно не ми е јасно што е финтата со тој фетиш.


:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Ти фалат уште 3 фејспалми за да не убедиш.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Exactly, my point. Ајде петокраката како симбол на НОБ(ако и воопшто може да се смета за симбол на НОБ, а не за државнo уредување), ама и таа е веќе надвор од употреба веќе 10 години. Ама за ова мочано сонце од Вергина, стварно не ми е јасно што е финтата со тој фетиш.


:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Виоди вака за да ти стани појасно.Земи шлајферица оди над сред Зајас и избруси му го двоглавиот орел шо го имаат поставено на метална плоча.Па ќе видиш каков фетиш имаат албанезите!
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.333
Поени од реакции
86.454
Иако секој си има право да се идентификува како сака и со што сака, мене навистина не ми е јасно каква врска има нашиот идентитет со симбол каде дури 12 од 16 краци на сонцето означуваат 12 старогрчки богови. :toe:

Exactly,
секој има право да се идентификува какошто сака, а во овој случај и под билокое знаме. А луѓето овде се индетификувале со тој симбол (сонцето од Кутлеш) уште одамна, а не од 1991 па навака гравирано на шахтите и мостовите...Го има и во цркви, икони, монети, фрески стари со векови.

Ете тоа ни беше и прво знаме од 1992 до 1995 година, и под притисок од Грците го сменивме (поточно го смениЈА, знаеме кои). И сега некој што му прднало на памет мене ќе ми забрани да го користам тоа знаме, и ќе хистериша наоколу ако некој го истакне тој симбол? Ма ајде ти се молам, и истите овие што сега го забрануваат сонцето од Кутлеш, сеуште ги влажнат гаќите на петокраката од прошлата држава... класични испрдоци.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ете тоа ни беше и прво знаме од 1992 до 1995 година, и под притисок од Грците го сменивме (поточно го смениЈА, знаеме кои). И сега некој што му прднало на памет мене ќе ми забрани да го користам тоа знаме, и ќе хистериша наоколу ако некој го истакне тој симбол? Ма ајде ти се молам, и истите овие што сега го забрануваат сонцето од Кутлеш, сеуште ги влажнат гаќите на петокраката од прошлата држава... класични испрдоци.
А знаме на друга држава законски се вее во половина Македонија...:tapp:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.035
Поени од реакции
26.737
Виоди вака за да ти стани појасно.Земи шлајферица оди над сред Зајас и избруси му го двоглавиот орел шо го имаат поставено на метална плоча.Па ќе видиш каков фетиш имаат албанезите!

Exactly,
секој има право да се идентификува какошто сака, а во овој случај и под билокое знаме. А луѓето овде се индетификувале со тој симбол (сонцето од Кутлеш) уште одамна, а не од 1991 па навака гравирано на шахтите и мостовите...Го има и во цркви, икони, монети, фрески стари со векови.

Ете тоа ни беше и прво знаме од 1992 до 1995 година, и под притисок од Грците го сменивме (поточно го смениЈА, знаеме кои). И сега некој што му прднало на памет мене ќе ми забрани да го користам тоа знаме, и ќе хистериша наоколу ако некој го истакне тој симбол? Ма ајде ти се молам, и истите овие што сега го забрануваат сонцето од Кутлеш, сеуште ги влажнат гаќите на петокраката од прошлата држава... класични испрдоци.
Дали сериозно мислите дека оној створ заслужува сериозен одговор....

Овој воздухот што го диши е зијан...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.188
Поени од реакции
15.237
Мене не ми личи дека е тој, Жарко не беше директор на приватен оператор туку беше директор во Телеком, плус и него го бркаше СЈО за базните станици и аферите со Бетон.
Незнам...можеби откако го сменија од Телеком заминал во некоја приватна фирма.....

ми личи дека е тој...поготово што се спомнува дека порано работел во Телеком
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
За сонцето од Кутлеш, Бонче, св. Димитрија Битола, имам слушнато вакво толкување, 12 племиња (фамилии кои владееле) - 12те краци, обединети под едно сонце, кругот на средина, на четирите страни на светот. Не сум историчар, не значи дека е точно.
Лавот не е ни лав, туку раса на куче, големо што можело да турне и коњаник.
Не е ни важно, зошто се користат, па Албанија користи византиски орел, симбол на православието.... И ај кажи ми еден албански деец од 17 век... Нема
Туку ај да видиме оличот што ќе договори со боки, денес му оди на посета
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.518
Поени од реакции
5.059
Exactly, секој има право да се идентификува какошто сака, а во овој случај и под билокое знаме.
Exept if you want to be identified with two headed eagle, in that case... ( ме мрзи да ставам слика со џокерот).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom