Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
А како би можел да ги поврзам кулерите од куќиштево? Пошто на матичнава имам само еден chassis_fan ,или fan header.
Или да купам fan controller?
а што пак мора да ги поврзуваш кулерите ако нема потреба. ако температурите ти се ок.
колку и да се тивки вентилатирите при работа, сепак се потивки кога не се уклучени.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Па зависи каков модел матичната и дали подржува и за фан контролер бидејќи микро атх е со ограничен пристап


Sent from my iPad using Tapatalk
Пошто нов сум во овие работи, се информирам пред да купам нешто и да се заебам.
Каде се поврзува тој фан контролер?
Матична е bugdet верзија и има само еден 4 pin fan header.
И се одлучив за малце помало куќиште. Поточно за ова

https://m.anhoch.com/product/45048/atx-micro-itx-case-sharkoon-s1000-window-w2xusb-30-2xfans

Ајде малце совет :D

Еве шо кабли има напојувањево 600w.


Матичната ми е H310m-D
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Пошто нов сум во овие работи, се информирам пред да купам нешто и да се заебам.
Каде се поврзува тој фан контролер?
Матична е bugdet верзија и има само еден 4 pin fan header.
И се одлучив за малце помало куќиште. Поточно за ова

https://m.anhoch.com/product/45048/atx-micro-itx-case-sharkoon-s1000-window-w2xusb-30-2xfans

Ајде малце совет :D

Еве шо кабли има напојувањево 600w.


Матичната ми е H310m-D
Или предложете ми кабел да купам со кој во еден fan header одат до 2-3 PWM кулери.
Извините за дупли пост
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Предлог куќиште (case) до 2-3 к. Не ми треба мн, основни работи шо се користат на денешницава :D
Шо мислите за ова


Матичната ми е micro atx
Ја го имам ова куќиште и можам да кажам дека е огромно, одличен проток на воздух има, 5 вентилатора имаш у него така да не треба ништо отпосле да додаваш, пространо унутра, имаш место за кабел менаџмент како и посебно одделено место за напојување,ссд и хард дискови од задната страна така шо нема да ти се гледаат

 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Имам проблем со лаптопо скршија ми се држачите и екрано остана да ми висе и од тогај нема слика кога го уклучам кога светам со блиц у екрано познава се дека има слика ама светлина нема ич е сеа чаре да кажете
 

Attachments

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Имам проблем со лаптопо скршија ми се држачите и екрано остана да ми висе и од тогај нема слика кога го уклучам кога светам со блиц у екрано познава се дека има слика ама светлина нема ич е сеа чаре да кажете
pozadinskoto osvetluvanje e rasipano, osteteno. prasanje e dali vredi da popravas a i nov ekran da baras.
ako se drugo raboti ukluci go na tv ako ima hdmi ili nekoja druga kombinacija.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
pozadinskoto osvetluvanje e rasipano, osteteno. prasanje e dali vredi da popravas a i nov ekran da baras.
ako se drugo raboti ukluci go na tv ako ima hdmi ili nekoja druga kombinacija.
Така и го користам приклучен на тв него дека да бркам за да пробам да направам дали у екрано или у лаптопо
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
1
Луѓенца ми треба ваш совет, не знам зошто ми се појавува ова кога ќе го уклучам лаптопот и што да направам да се среди?
 

Attachments

Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Така и го користам приклучен на тв него дека да бркам за да пробам да направам дали у екрано или у лаптопо
Сакам да кажам дали е можно да е скинана некоја жичка од позадинското осветлување и лесно да се залеме
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Луѓенца ми треба ваш совет, не знам зошто ми се појавува ова кога ќе го уклучам лаптопот и што да направам да се среди?
Остави го да работи (не стискај ништо додека не одброи), 99,9% ќе се среди самото, доколку нема некаков проблем со дискот. Убаво ти пишува дека е препорачливо да не го прескокнуваш тестот.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Сакам да кажам дали е можно да е скинана некоја жичка од позадинското осветлување и лесно да се залеме
многу веројатно е и само до тоа да е, кога се скршиле држачите и некоја жица да се скинала, ама додека не се провери не може да се знае.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Луѓенца ми треба ваш совет, не знам зошто ми се појавува ова кога ќе го уклучам лаптопот и што да направам да се среди?
Можно е хардот ви е пред крај


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
146
Поени од реакции
63
Зедов нов лаптоп од Нептун пред 4 дена (https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ASUS-FX505GE-AL388-i5-8300H-8GB-1TB-GTX-1050Ti-4GB) и чудно ми е батеријата да трај само 1h и 30-40 минути. Разбарав на нет ама го нема конкретно моделов за да видам моделот на батеријата, пишува дека е или со 3 ќелии или со 4, 2526 mAh 48Wh.
Исто така кога ќе уклучам игра и пример да играш 2-3h со полначот поврзан, батеријата ако била 100% пред да ја пуштиш, по исклучување батеријата е под 90% (се празни).
Мислење?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Зедов нов лаптоп од Нептун пред 4 дена (https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ASUS-FX505GE-AL388-i5-8300H-8GB-1TB-GTX-1050Ti-4GB) и чудно ми е батеријата да трај само 1h и 30-40 минути. Разбарав на нет ама го нема конкретно моделов за да видам моделот на батеријата, пишува дека е или со 3 ќелии или со 4, 2526 mAh 48Wh.
Исто така кога ќе уклучам игра и пример да играш 2-3h со полначот поврзан, батеријата ако била 100% пред да ја пуштиш, по исклучување батеријата е под 90% (се празни).
Мислење?
Толку е батеријата, не е ништо фалично со неа. Графичка релативно јака, процесор 4 јадрен...
Ќе бараш на Гугл што можеш да наместиш во оперативниот систем или евентуално во биос ако сакаш да трае повеќе.
Кога гејмаш треба да ја вадиш батеријата.
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
146
Поени од реакции
63
Толку е батеријата, не е ништо фалично со неа. Графичка релативно јака, процесор 4 јадрен...
Ќе бараш на Гугл што можеш да наместиш во оперативниот систем или евентуално во биос ако сакаш да трае повеќе.
Кога гејмаш треба да ја вадиш батеријата.
Мхм ќе разбарам, иначе не се вади батеријата за жал..
Фала


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom