Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Знам дека можам сам, знам и дека не треба да купувам гејминг лаптоп пошто за тие пари ќе си земам подобар десктоп, знам и дека не треба да давам 150 денари за шишање кога можам сам со машинка, знам и дека со кола е подобро на одмор наместо да идам преку агенција, фала на советите.

Ај пак да прашам, каде може да исчистам лап топ и да ставам паста во Скопје?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
стварно ако моделот на лаптоп што го имаш лесно се отвара и компонентите се лесно достапни, зошто да не пробаш. којзнае колку земаат во СК за таа услуга, сигурно илјадарка ако не и повеќе. а за тие пари и штрафцигер и паста ќе купиш и уште пари ќе ти останат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Знам дека можам сам, знам и дека не треба да купувам гејминг лаптоп пошто за тие пари ќе си земам подобар десктоп, знам и дека не треба да давам 150 денари за шишање кога можам сам со машинка, знам и дека со кола е подобро на одмор наместо да идам преку агенција, фала на советите.

Ај пак да прашам, каде може да исчистам лап топ и да ставам паста во Скопје?
Тома Капиштец
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Освен во Анхоч. Каде можам да ја најдам ссд меморијава на друго место?

https://m.anhoch.com/product/45009/ssd-m2-2280-gigabyte-nvme-128gb-pcie-30-x2-1100500-mbs
Барај во DDStore.. Мада цените им се да не речам исти, 50-100 ден разлика. И ако зимаш ССД не гледај испод 250 гига, ипак 128 се малце и за секунда ќе го напуниш.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.017
До сега 3 пати ми се случува го уклучувам лаптопот работи све звук се слуша ама црн екран, во првиот сервис ми рекоа не се поправа купи си нов лаптоп, потоа на друго место графичката картица, сега кога го однесов на сервис исто ми кажаа графичката ама немале дел да сум чекала немав време си го земав, сега на друг сервис ми викаат нема врска од тоа матичната плоча е прегорена, стварно не знам што да мислам дали да го поправам дали да си купам друг, значи на 3 сервиси 3 различни мислења а не сум имала никогаш друг проблем освен овој лаптопот го имам 10 години сочуван ко вчера да е купен, мене ми е битно некако податоците да ми се зачуваат само дали ако матичната како што викаат дека е прегорена ке отидат и податоците тоа ме занима? кога ја менуваа графичката минатиот пат се си остана во лаптопот исто, ама овој пат....?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
До сега 3 пати ми се случува го уклучувам лаптопот работи све звук се слуша ама црн екран, во првиот сервис ми рекоа не се поправа купи си нов лаптоп, потоа на друго место графичката картица, сега кога го однесов на сервис исто ми кажаа графичката ама немале дел да сум чекала немав време си го земав, сега на друг сервис ми викаат нема врска од тоа матичната плоча е прегорена, стварно не знам што да мислам дали да го поправам дали да си купам друг, значи на 3 сервиси 3 различни мислења а не сум имала никогаш друг проблем освен овој лаптопот го имам 10 години сочуван ко вчера да е купен, мене ми е битно некако податоците да ми се зачуваат само дали ако матичната како што викаат дека е прегорена ке отидат и податоците тоа ме занима? кога ја менуваа графичката минатиот пат се си остана во лаптопот исто, ама овој пат....?
Матичната прегорено, абе графичкиот чип е на матичната. Проблемот е најверојатно до него. може да се издува со топол воздух ама колку ќе трае не се знае.
За риболинг не вреди за 10 години стар лаптоп.
а кога го мрдаш наклонот на екранот дали некогаш случајно добива слика? можно да е и до кабелот што оди во екранот.

а за податоците ќе го извадат хард дискот, една кутијка за хард диск (усб 3.0) и ќе си го користиш како надворешен.
се што е на него си останува.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Предлог куќиште (case) до 2-3 к. Не ми треба мн, основни работи шо се користат на денешницава :D
Шо мислите за ова


Матичната ми е micro atx
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Предлог куќиште (case) до 2-3 к. Не ми треба мн, основни работи шо се користат на денешницава :D
Шо мислите за ова


Матичната ми е micro atx
Ова , иако имаш микро атх матична , но универзална е ова за да понатака ако планираш стандардни атх матична и таман и истата куќиште ќе користиш инаку подржува и микро атх




Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Ова , иако имаш микро атх матична , но универзална е ова за да понатака ако планираш стандардни атх матична и таман и истата куќиште ќе користиш инаку подржува и микро атх




Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

А како би можел да ги поврзам кулерите од куќиштево? Пошто на матичнава имам само еден chassis_fan ,или fan header.
Или да купам fan controller?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Предлог куќиште (case) до 2-3 к. Не ми треба мн, основни работи шо се користат на денешницава :D
Шо мислите за ова


Матичната ми е micro atx
вака на хартија добро изгледа, дебел лим, тешко
стакло сега ако мора, ако не види дали има верзија без стакло
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
А како би можел да ги поврзам кулерите од куќиштево? Пошто на матичнава имам само еден chassis_fan ,или fan header.
Или да купам fan controller?
Па зависи каков модел матичната и дали подржува и за фан контролер бидејќи микро атх е со ограничен пристап


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom