Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Не познавам некој во мојот град со овој модел, ама од плац немој да земаш јас скоро положив исто и сакав голф 5 или 6 отидовме со моиве у Паланка една 5ка ми се допадна ја пробав по што сум почетник се океј ми изгледа татко ми ја проба и вика тешко иде менувачот, моторот и интериорот фабрика, си признаа го испрале, така да те советувам барај од некој што го познаваш распрашај се, и татко ми бара од некој приватен сега што ја чувал домакински
Па и да не признаат знаеш дека ги чистат, средуваат пред продажба. :Д

Голф 6 можеш да најдеш и купен од салон и со малку изминати км, ама поскапо.
Голф 5 како ќе се погоди како и секоја половна, а најчесто македончето има пари само за 15 години стара кола, а сака да му е како нова.

Па кога веќе имаш идено до Крива Паланка зошто не и до БГ? И него му е од таму. :Д
Почетник не може сам да избере кола и сите ќе ти се убави, ти треба некој поискусен што навистина знае да препознае дали е се во ред.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Кое е најверодостојно масло или пак од кое масло низ државава? Треба да менувам, цело време возам Елф 5w40, али ме убедува еден другар дека подобра опција било да земам тоа 5w40 од лукоил или макпетрол, отколку вака од по продавници марка масло.
Сте возеле некој тоа што се продава на бензиска и како се покажало?
Јас од бензинска само на стари коли сум ставал, си беше ок! Најверојатно они не земаат од тие 2-3 места околу Скопје, кои од иста цистерна полнат и шел и елф;).
А на нова само во овластениот сервис, нема да ризикувам 15к еври за 20 евра разлика!
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Прегледај го приврзокот 213956

Може некој да ми објасни што светло е тоа заокруженото, сите дугмиња ги пробав не се пали, се работи за ауди а5
И ако не проработи како паркинг светло, можно е да е оставено за магленки, на мазда имав слично искуство пробав да го пуштам тоа светло и на крајот го отворив фарот се имаше инсталација и dummy сијаличе беше. Тоа го оставиле сигурно како опција за во поскапиот модел уште да ти вградат прекидач на таблата доколку си платиш за магленки.
Автоматски споено мислење:

Здраво кајгањџии.
Ја сум возач-почетник и ете, дојде време да се размислува за автомобил.

Ме интересира што мислење имате за Мерцедес Б 180/200 CDI 2006/2007 год. општо како кола?
Какви се вашите искуства, или искуствата на вашите познаници со овој модел?
Колку се здрави генерално овие коли по плацевите. Колку кошта одржавање, делови и тн?

Дали вие што повеќе се разбирате од автомобиле би купиле некоја од овие коли(според тоа што го гледате)?

Лошо е што врска неам од автомобили и хиените познати како големи шминкери (плукни-залепи) што продаваат може да ме видат ко "лесен плен". Имам неколку дилери на половни автомобили кои ми се дамнешни познаници, и мислам дека куче не би им доверил да чуваат, а не пак кола да купам од нив, што го праи процесот на размислување и одлука уште потежок.

Читав доста позитивни коментари онлајн за моделов и мислам дека ова е колата која што мене највеќе ми фаќа око.

Не дека сум дефинитивен во одлуката дека овој модел ќе го купам, и секое мислење од секаков калибар е добредојдено бидејќи едноставно не сакам да правам грешки при купување.

Доколку сте фини и дадете некој генерален совет за купување половен автомобил, би бил екстремно благодарен.

Искрено фала за одвоеното време.
Исто информирај се локално очи во очи со некој што веќе има/имал б класа, зошто по странски форуми најчесто се возила стари макс 5 години, а на нашиве форуми има и такви што пишуваат искуства за мерцедеси а никогаш не поседувале, го возеле од перална до паркинг или од автомеханичарска гаража до сендвичара.
Исто внимавај на цената на деловите за тие коли и спореди сервисот колку би чинел со друг бренд од иста класа.
Автоматски споено мислење:

Не познавам некој во мојот град со овој модел, ама од плац немој да земаш јас скоро положив исто и сакав голф 5 или 6 отидовме со моиве у Паланка една 5ка ми се допадна ја пробав по што сум почетник се океј ми изгледа татко ми ја проба и вика тешко иде менувачот, моторот и интериорот фабрика, си признаа го испрале, така да те советувам барај од некој што го познаваш распрашај се, и татко ми бара од некој приватен сега што ја чувал домакински
И збор два за плацовите, нема да најдиш совршено возило (голем сервис пред 1000км... аха) таму сигурно има некој скриен недостаток, најбитно е да не му го купуваш ѓубрето на некој друг. Не значи да не земаш од плац и мојата е од плац само гледај да направиш зделка да ја земиш многу поефтино споредбено со приватен сопственик така што после ќе ги направиш сите сервиси и ќе го поправиш дефектот пр. од 500е што ќе се појави по 2.5 месеци.
 
Последно уредено:
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Па и да не признаат знаеш дека ги чистат, средуваат пред продажба. :Д

Голф 6 можеш да најдеш и купен од салон и со малку изминати км, ама поскапо.
Голф 5 како ќе се погоди како и секоја половна, а најчесто македончето има пари само за 15 години стара кола, а сака да му е како нова.

Па кога веќе имаш идено до Крива Паланка зошто не и до БГ? И него му е од таму. :Д
Почетник не може сам да избере кола и сите ќе ти се убави, ти треба некој поискусен што навистина знае да препознае дали е се во ред.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Исто срање се и во бг овие од Паланка викаат од Италија се нема врска, ако не најдеме до март или април ќе одиме во Германија од таму ќе најдам барем реални километри, иначе се премислив за пасат Б6 сум голфот ми е мал некако и брзо ќе ми здосади секој трет голф вози
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.296
Поени од реакции
40.082
Па тоа бе брат еве ти си ме разбрал , сакам да активирам електронско склопување на ретровизори , отидов у ауди официјалниве што се , ми вика дечкото треба да имаш копче за да ја имаш таа опција , после читам немало врска тоа , битно било само во ретровизорот да имаш моторче , али фората е што не знам како да проверам дали има моторче у ретровизирот , да знам дека има па тогаш да активирам да не биде вака на слепо
како ќе има моторче кога немаш дугме?
 
Член од
4 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pozdrav,
Imam corsa 1.2 esence 16v, od 2003 god. Tece benzin koga go polnam poln rezervoar, go imav na eden majstor, no ne bese poln rezervoarot. Mu kazav i mestoto kade tece. Gledal on, i vika nema nisto, toa sto e previse benzin go tece. Ne mozam da razbiram, kako toa previse benzin. Nekoj da mi odgovara?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.952
Поени од реакции
1.412
Pozdrav,
Imam corsa 1.2 esence 16v, od 2003 god. Tece benzin koga go polnam poln rezervoar, go imav na eden majstor, no ne bese poln rezervoarot. Mu kazav i mestoto kade tece. Gledal on, i vika nema nisto, toa sto e previse benzin go tece. Ne mozam da razbiram, kako toa previse benzin. Nekoj da mi odgovara?
Ima povratno crevo i koga ke se prepolni odnego teci. I kajmene teci na vektrata koga e polna 60litri nafta. Sekogas 10litri turaj pomalku.
 
Член од
18 декември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
8
Здраво, имам Астра 1.4 класик 2009г на плин и скоро секогаш на ладен старт пали на второ верглање, а ако е уште топла пали на прва. Сега кога затопли некаде јуни месец почна многу лошо да пали, верглам по 5/6 пати и повеќе, и многу често се случува првите минути да паднат вртезите и да не прима гас, а понекогаш има и детонација. Ја проверив бензинската пумпа и таа е во ред. Дали е до некој сензор на пр. на радилица
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Здраво, имам Астра 1.4 класик 2009г на плин и скоро секогаш на ладен старт пали на второ верглање, а ако е уште топла пали на прва. Сега кога затопли некаде јуни месец почна многу лошо да пали, верглам по 5/6 пати и повеќе, и многу често се случува првите минути да паднат вртезите и да не прима гас, а понекогаш има и детонација. Ја проверив бензинската пумпа и таа е во ред. Дали е до некој сензор на пр. на радилица
Пумпа за бензин што е сместено во резервоарот таа е расипана бидејќи најчесто користиш на плин ,а на бензин ИЧ па затоа пумпата се мачи и врти врти и пуф расипан е толку му дојде крајот. Ете затоа, а на сите што возат на плин им кажувам дека повремено да се вози и на бензин барем два пати неделно,а не само на плин и еве ви проблемот и плус згора на тоа бензинот да се точи над црвено од стрелката колку да го покрие пумпа за бензин ,а не на црвено да терате.


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
937
Епаа ми дојдоа годините и време да почнам да возам. Се мислам за Fiat 500 класата, ама нешто како 500L, кола која што е микс измеѓу градска и возење за подалеку, а повеќе второто.
На сајтот на Fiat MK гледам два модела, Fiat 500L и 500L Cross. Дали има некоја голема разлика измеѓу двете? Гледам обете ги имаат скоро истите функционалности.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.296
Поени од реакции
40.082
Епаа ми дојдоа годините и време да почнам да возам. Се мислам за Fiat 500 класата, ама нешто како 500L, кола која што е микс измеѓу градска и возење за подалеку, а повеќе второто.
На сајтот на Fiat MK гледам два модела, Fiat 500L и 500L Cross. Дали има некоја голема разлика измеѓу двете? Гледам обете ги имаат скоро истите функционалности.
Боље мини купер
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Епаа ми дојдоа годините и време да почнам да возам. Се мислам за Fiat 500 класата, ама нешто како 500L, кола која што е микс измеѓу градска и возење за подалеку, а повеќе второто.
На сајтот на Fiat MK гледам два модела, Fiat 500L и 500L Cross. Дали има некоја голема разлика измеѓу двете? Гледам обете ги имаат скоро истите функционалности.
Одбери нешто друго ... 500Л е прогласена за најрасипливата кола и се произведува во крагујевац

Види киа стоник даваат мн попуст или по салониве прошетај нудат мн попусти никој скоро не купува ново возило
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, сакм да ве прашам дали некој има информации која е постапката за преведување на возило од македонски регистарски табли на бугарски регистарки табли? Ви благодарам однапред.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
937
Одбери нешто друго ... 500Л е прогласена за најрасипливата кола и се произведува во крагујевац
Од Германија ке земам. Од овде не ни се замарам лол, знам дека крш коли даваат.
Него, која е разликата измеѓу 500L и 500L Cross?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom