Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

B

Beck's

Гостин
Planiram da kupam Audi A4 2.0 TDI. Dali ako se odlucam za 3.0 gresam vo vrska so odrzuvanje na 3.0
(dali e poskapo odrzuvanjeto, motorite kako se pokazale)

I dali da idam od 2008 ili vredi da se ide malce poskapo na 2010-2011 god.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Здраво, ми треба помош. Братучед ми пред неполна година купи пежо 308 1.6 vti 120 кс. Колата е 2009 година и премногу троши улје. Ако се вози (без разлика отворено или градска) троши од 800 мл до 1 литар на 1000км. На колата нема траги на протечување на улје и на повисоки вртежи (над 4000) колата чади со бел чад (согорува улје). Дали е тоа нормално за тој тип на мотор и ако не е што би можело да биде.

Благодарам однапред
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Za nekoi koli kako mojata Alfa....ako staviš drugo radio mora da povrziš adapter.....inaku nema da.raboti.
Ova e za mojata kola....
Nemozam da najdam za xsara, nisto I onaka uste nekoj mesec ke ja prodadam
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Здраво, ми треба помош. Братучед ми пред неполна година купи пежо 308 1.6 vti 120 кс. Колата е 2009 година и премногу троши улје. Ако се вози (без разлика отворено или градска) троши од 800 мл до 1 литар на 1000км. На колата нема траги на протечување на улје и на повисоки вртежи (над 4000) колата чади со бел чад (согорува улје). Дали е тоа нормално за тој тип на мотор и ако не е што би можело да биде.

Благодарам однапред
Najgjubre motor so se vgraduval vo pezo. Motorot e ustvari od bmw sto e uste pogolema sramota. Ima cest problem so lanecot, produvuvanje na klipovite i karikite, slabo podmackuvanje itn.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Najgjubre motor so se vgraduval vo pezo. Motorot e ustvari od bmw sto e uste pogolema sramota. Ima cest problem so lanecot, produvuvanje na klipovite i karikite, slabo podmackuvanje itn.
Моторот е од заедничката соработка
Не е чист бмв
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.980
Поени од реакции
6.285
koga stigas na grcka ili bugarska granica, osven pasosite,sobrakajnata i zeleniot karton , dali treba da gi dades i vozackata i polnomosnoto ili toa se dava samo dokolku te sopre policija na nivna teritorija?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
koga stigas na grcka ili bugarska granica, osven pasosite,sobrakajnata i zeleniot karton , dali treba da gi dades i vozackata i polnomosnoto ili toa se dava samo dokolku te sopre policija na nivna teritorija?
Ако колата не е твоја, го даваш и полномошното, фала богу. Од каде те знаат, може ја крадеш колата.

Дозволата и меѓународната не ги даваш, освен ако не ги побараат, мада мене еднаш само ми се случи да ми ја побараат мојата на српско - хрватска граница, имаше засилена контрола.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Planiram da kupam Audi A4 2.0 TDI. Dali ako se odlucam za 3.0 gresam vo vrska so odrzuvanje na 3.0
(dali e poskapo odrzuvanjeto, motorite kako se pokazale)

I dali da idam od 2008 ili vredi da se ide malce poskapo na 2010-2011 god.
Двете мотори се добри од 2009 па нагоре подобро и поиспеглани мотори за разлика од тие под 2008 , одбирај кое било и нема да згрешиш , е сега за одржување 3.0 е малку поскапо бидејќи најчесто е со автоматски менувач додека со мануелен менувач кај 3.0 ретко да се најде подобро земај 2.0 со тотал фул опрема а не основен модел бидејќи таквите не вреди толку пари да се фрла .
Јас би земал 3.0 ако има мануелен менувач, а ако е со автоматик подобро таквото 3.0 со Quadro да земам


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.980
Поени од реакции
6.285
Ако колата не е твоја, го даваш и полномошното, фала богу. Од каде те знаат, може ја крадеш колата.

Дозволата и меѓународната не ги даваш, освен ако не ги побараат, мада мене еднаш само ми се случи да ми ја побараат мојата на српско - хрватска граница, имаше засилена контрола.
Sto podrazbiras pod megunarodnata (sobrakajna)?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.008
Поени од реакции
10.701
koga stigas na grcka ili bugarska granica, osven pasosite,sobrakajnata i zeleniot karton , dali treba da gi dades i vozackata i polnomosnoto ili toa se dava samo dokolku te sopre policija na nivna teritorija?
јас до сега сум давал само пасоши и ако ти се верува само еднаш ми побараа сообраќајна на наша граница и толку
колку што приметувам и многу други само пасоши подаваат ама ги има и такви што цела папка со документи даваат од чиста мира


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Najgjubre motor so se vgraduval vo pezo. Motorot e ustvari od bmw sto e uste pogolema sramota. Ima cest problem so lanecot, produvuvanje na klipovite i karikite, slabo podmackuvanje itn.
Kога ја зема немаше никаков проблем, ја зема декември. Осум месеци ја има, еднац се случи да промеша антифриз со улје, се санира на мајстор, потоа имаше проблем со термостатот, и тоа се среди, но тоа сега никако неможе да се санира. Одевме на неколку мајстори, сите тврдат различно....
 
Член од
17 март 2017
Мислења
316
Поени од реакции
513
При возење колата почна брзо да крева температура.Од 85 сте. за кратко време се искачи скоро до 110.Тоа беше на Валандовско брдо,нели споро вожња,угорнина и се тоа ама до сега така ми се нема десено.Ја изгасив и за 10- 15 мин. се врати на 80-85.На отворен пат нема таков проблем и на градска ретко мине над 90-95 сте.Во последно време ја приметив и кога работе во место брзо а крева температурата па дури и 95 мине за кратко време може ај нели летно време ама ова денес беше ептен.Се работе за пежо 306 1.6 бензинец.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Дечки здраво ајде малку помош. Во план за купување поволна кола од 2000 - 3000 еура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom