Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.087
Поени од реакции
15.014
Нормален човек неможи да го издржи овој притисок ......народот си тера мајтап . Незнаеме што планира ,,типов,,.....но најпаметно е да ја препушти позицијата за да не ги влечи останатите коо сидро(не дека ти заслужуваат нешто подобро...но ај....)

 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.335
Поени од реакции
886
Цел Балкан губи население не сме ние специјален случај, Албанија е под 3мил, Србија под 7мил, пад има во Босна, Хрватска, Грција... Иронично, позитива од тоа што не сме во ЕУ е што не губиме народ колку Бугарија и остато опкружување.

А за Албанците во иднина, цел полуостров ги хејта плус не сме веќе 90ти па вујко Сем да си игра курташак со сите. Од друга страна не знам како се поднесуваат со Турците.
Секаде така во посткомнустички држави gledam livebirths после 1990 на пола од ко ни дојде демоократијава се се испусти. нема движеча сила .
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.864
го славиме Георги Димитров
За Бугарите ми е јасно зошто се забегани антикомунисти и многу го “сакат“ Георги Димитров, ама за Македонците никако не ми е јасно зошто се антикомунисти, а можеби тие антикомунисти-атлантисти само лажно се претставуваат како Македонци а се всушност Северџани.
Или не знаат што е комунизам или пак не знаат како е возобновена денешната (мислам до пред една година) македонска држава Македонија.

Еве нешто за Георги Димитров.
Георги Димитров
Македонците крем на бугарското општество
Писмо од Георги Димитров до Централниот комитет на Македонскиот народен сојуз
ајде некој линк за нашите во Бугаристан.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.735
Поени од реакции
21.745
Почнаа и странците за пишуваат, каков резил јадеме човече ц ц ц. Ако ништо друго западњациве пренесуваат во смисла дека сме нападнати поради тоа што сме прозападно ориентирани додека на РТ цел разговор е дисекциран, зини земјо голтни ме.

Секаде така во посткомнустички држави gledam livebirths после 1990 на пола од ко ни дојде демоократијава се се испусти. нема движеча сила .
Вистина, вистина. Зошто да аргатат дома кога се што треба да направат за супер среден живот е само да поминат граница и да не се замараат со малограѓанптина, корупција и непотизам особено оние кои се во ЕУ. Баш кога работев минатото лето во Германија на 100км до чешка граница, имав 3 чешки колешки кои живеаа во Чешка и си патуваа на работа со автомобил. Живеат во Чешка а лапаат германска плата и че зимаат германска пензија, едната отиде да работи во хотел. Е сеа да си Полјак или Чех, да живееш во својата матична земја каде што плаќаш тамошни даноци а да работиш во Германија некоја посериозна работа како што ти знам, доктор или архитект...

Бугарија
Србија
Естонија
Латвија
Албанија

Кај нас има пад на населението на сите народности, не само на Македонците. Ако земеш од '94та наваму, бројот на новородени Македонци е опаднат за 5к, Албанци за 5к, Турци за 900, Роми за 100 и остали. Овие податоци ако ги претвориме проценти тогаш пак Македонците се мнозинство (51%) а севкупната бројка на новородени од 1994 до 2017 е опадната од 33к на 21к или 12.000~ луѓе помалку.

Едино Чешка и Полска се држави од Источна Европа кои бележат раст, другите се сите надоле. Океј може да каже дека и Русија одржава некое океј ниво но моментално е во епицентар на демографска криза.
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.335
Поени од реакции
886
За Бугарите ми е јасно зошто се забегани антикомунисти и многу го “сакат“ Георги Димитров, ама за Македонците никако не ми е јасно зошто се антикомунисти, а можеби тие антикомунисти-атлантисти само лажно се претставуваат како Македонци а се всушност Северџани.
Или не знаат што е комунизам или пак не знаат како е возобновена денешната (мислам до пред една година) македонска држава Македонија.

Еве нешто за Георги Димитров.
Георги Димитров
Македонците крем на бугарското општество
Писмо од Георги Димитров до Централниот комитет на Македонскиот народен сојуз
ајде некој линк за нашите во Бугаристан.
На Георги Димитров му го рушија мавзолејо 1999 ,Цар Борис помина подобро во Рилскиот манастир можи да го посетват туристи ,
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.795
Поени од реакции
18.425
За Бугарите ми е јасно зошто се забегани антикомунисти и многу го “сакат“ Георги Димитров, ама за Македонците никако не ми е јасно зошто се антикомунисти, а можеби тие антикомунисти-атлантисти само лажно се претставуваат како Македонци а се всушност Северџани.
Или не знаат што е комунизам или пак не знаат како е возобновена денешната (мислам до пред една година) македонска држава Македонија.

Еве нешто за Георги Димитров.
Георги Димитров
Македонците крем на бугарското општество
Писмо од Георги Димитров до Централниот комитет на Македонскиот народен сојуз
ајде некој линк за нашите во Бугаристан.
И мене искрено ова не ми е јасно, особено кога тоа излегува од устата на луѓе членови на ДПМНЕ. Цела нивна ориентација/идеологија е производ на Југославија, единствената разлика меѓу ДПМНЕ и СДС на Бранко е што првиве се со антички привкус. Зоки си е Блгарин, не многу бистар, само уште не сум сигурен дали е Блгарин ко што е Антонио Милошовски, кариерист и опортунист. За остатокот од партијата му и не сум сигурен, го поддржуваат пошто ЕУ го поддржува. Тоа е најчеста карактерна особина на Фиромјаните, освен кога пишуваат патриотски постови по фејсбуци и слично, не му е битно што е, битно само да се ухлеби негде по можност кај што дува ветрот, па ако треба ќе лиже и таму кај што кењал.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
939
ауу бе овој елчека многу опасен типац...

иначе,убаво русите го плеснаа заев
 
B

Beginner

Гостин
После оваа брука на Заев јас да сум Путин би тестирал некоја бомба во Македонија

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.087
Поени од реакции
15.014
После оваа брука на Заев јас да сум Путин би тестирал некоја бомба во Македонија

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Со големата мечка можи да се закачува Трамп, Клинтон...Америка....Германија евентуално....неможи копито Муртинско.... во секоја втора изјава да го провоцира Путин за руското влијание во северџан
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.856
Душко Млекарот Детонира Бомби! Кирацовски Направил Ршум Низ Битола?

Ме интересира истрагата за Кики и Цуци до кај е за мајмунлокот од линкот погоре? Или на одмор се сите институции едно 20+ години?

Некој да се огласи, да демантираат, потврдат, да кажат како во најдобрите времиња на rezimod дека се е во рамките на законите...само ете ние сме сега шерифчиња?!

Плус Кики и Цуци да си врзат загарите да не биде касно после за сите...
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.841
Поени од реакции
10.209
Дали излегоа некаде титлувани снимкиве или во тескт?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.735
Поени од реакции
21.745
(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕВРЈУ НА ФУРКАН СО РУСКИТЕ ШЕГАЏИИ: Можевме уште да играме мajтап со Заев но ни здocaди, правеше и работи кои не ги баравме од него

Дали излегоа некаде титлувани снимкиве или во тескт?
Иди на инфомк во тема Македонија на 3/4 страна, таму имаш делови од поцивите на македонски јазик преведено.

Тука исто постирав два дела.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.087
Поени од реакции
15.014
Da ima barem IQ33 ke si podnesi ostavka za da ja spasi kolku tolku partijata od raspagjanje....

No nema.ni tolku IQ...pa pretpostavuvam.deka denovive ke trgni vo odmaznička presmetka....so apsenje normalno
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom