Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Значи мислиш дека не се криви осудените и/или дека не се албанции, терористите од Смилковско?
Не и не. Земи прочитај уште еднаш повнимателно што и како имам напишано.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако не постои македонски народ, ако ние сме всушност Бугари, како тоа ние самите не го знаеме? Никој во Македонија не се чувствува како Бугарин. Ако македонскиот народ е измислен, како што велите, од Тито, таму 1940 и некоја, значи дотогаш сиот народ кој што овде живеел бил, и се осеќал како Бугар, така? И како тоа одеднаш успеаа целиот овој народ да го убедат дека е Македонец, а не Бугарин, и сите тие Бугари до еден тоа да го прифатат и наеднаш да заборават дека се Бугари? Зарем немаше да има голем дел од народот кој ќе беше против ова, и ќе останеше да се чувствува како Бугарин, и ќе го пренесеше тоа и на своите поколенија?

Еве сега да земеме дека вас бугарите власта ќе сака да ве убеди дека сте нешто сосем друго, Софијци да кажеме. Зарем сите досега Бугари ќе го прифатат тоа, ќе заборават дека биле Бугари и никогаш нема да го споменуваат тоа, туку одеднаш ќе станат најголемите Софијци?

Воопшто нема логика ова.
Каде е разликава за да се сфати подобво - jaс сум бугарин, а ти македонец. Ти не можеш да бидеш бугарин ,но jaс можам да бидам македонец.
Еве тоа e отговорот на целата приказна. Целата ни парадигма е различна. Затоа и не можеш да разбереш за што станува прашане.
 
Последно уредено:

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Каде е разликава за да се сфати подобво - jaс сум бугарин, а ти македонец. Ти не можеш да бидеш бугарин ,но jaс можам да бидам македонец.
Еве тоа e отговорот на целата приказна. Целата ни парадигма е различна. Затоа и не можеш да разбереш за што станува прашане.
Образложи како можеш ти бидеш македонец, ако немаш македонска крв во тебе? Што си поразличен од грците во егејскиот дел коишто беа населени од турскиот дел и сега се декларираат за грчки македонци? Еве јас не можам да бидам србин или хрват, ниту пак кој било друг, зато што, не си роден србин или хрват (зборувам за по крв не некој што се доселил таму). Јас можам да научам српски или хрватски јазик, јас можам да емигрирам или во едната или во другата земја, да го научам јазикот, таму да се оженам и да добијам државјанство. Сепак тоа нема да ме направи србин или хрват бидејќи се разликувам физички од нив, по менталитетот и по крв. Така и ти не можеш да бидеш македонец, исто како што јас не можам да бидам бугарин, србин, французин, шпанец и т.н.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Каде е разликава за да се сфати подобво - jaс сум бугарин, а ти македонец. Ти не можеш да бидеш бугарин ,но jaс можам да бидам македонец.
Еве тоа e отговорот на целата приказна. Целата ни парадигма е различна. Затоа и не можеш да разбереш за што станува прашане.
fmi,

какво чудо треба да се случи за да станеш Македонец од Бугарин?...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Брача Срби ве дресираа да мрзите се што е бугарско, брача комунисти ве научија да бидете добри Југословени и Македонци.
Тебе изгледа побратимите од Златна Зора добро те издресирале и од Влав си станал добар Грк кој мрази се што е македонско.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Образложи како можеш ти бидеш македонец, ако немаш македонска крв во тебе? Што си поразличен од грците во егејскиот дел коишто беа населени од турскиот дел и сега се декларираат за грчки македонци? Еве јас не можам да бидам србин или хрват, ниту пак кој било друг, зато што, не си роден србин или хрват (зборувам за по крв не некој што се доселил таму). Јас можам да научам српски или хрватски јазик, јас можам да емигрирам или во едната или во другата земја, да го научам јазикот, таму да се оженам и да добијам државјанство. Сепак тоа нема да ме направи србин или хрват бидејќи се разликувам физички од нив, по менталитетот и по крв. Така и ти не можеш да бидеш македонец, исто како што јас не можам да бидам бугарин, србин, французин, шпанец и т.н.
Бре, како убаво ме разбра този пат. :)
Кажав ти jaс дека станува прашане за целостна разбична парадигма, што ти не ja разбираш.
Биди така фин да не ни кажуваш што можеме да бидеме.
[DOUBLEPOST=1560427096][/DOUBLEPOST]
fmi,

какво чудо треба да се случи за да станеш Македонец од Бугарин?...
Нема потреба от чуда.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Па бидејќи менува став на секои 5 мин како 6 годишно дете веќе не ни читам што изјавува.
Сега ќе биде ќе почекаме до септември па после до октоври и ќе дојдат редовни. Реконструкција слабо, лето е, бај д веј во Охрид пак го избраа истиот претседател на општински што беше разрешен. Така да не вреди да се коментираат ставовиве негови веќе, лаже суши.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Бре, како убаво ме разбра този пат. :)
Кажав ти jaс дека станува прашане за целостна разбична парадигма, што ти не ja разбираш.
Биди така фин да не ни кажуваш што можеме да бидеме.
Епа најверојатно не можам да ти ја разберам парадигмата или пак не можам да те разберам што сакаш кажеш.

Не ти реков што можеш да бидеш, туку што не можеш. Звучиш го ЛГБТ "не можеш да одлучиш што сум јас и што можам да бидам". Ако сакаш ти биди си неутрален, небинарен, Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B. Колку што си ти македонец, толку сум јас норвежанец.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Епа најверојатно не можам да ти ја разберам парадигмата или пак не можам да те разберам што сакаш кажеш.

Не ти реков што можеш да бидеш, туку што не можеш. Звучиш го ЛГБТ "не можеш да одлучиш што сум јас и што можам да бидам". Ако сакаш ти биди си неутрален, небинарен, Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B. Колку што си ти македонец, толку сум јас норвежанец.
Тој сеуште може да си се нарекува Македонец, нему никој не му прави проблем. Исто ко новонаселените Грци во Егејска, дојдени од којзнае каде на времето. Исто ко нашите таму што си седнале на брашното и денес се ем најголеми Грци ем најголеми Македонци на свет.
Единствено ние не смееме да се нарекуваме Македонци туку граѓани на РСМ. Што било порано и во историјата не се важи повеќе, последниве 30на години сето тоа отиде у курац и се продаде. Така е кога на племиња што до вчера биле неписмени и заглавени во 8ми век ќе им дадеш држава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom