Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Nemas pojma ni o DA092MJB pa nam prodajes price...
Neznas ni ko proizvodi taj kompresor al si ga pohvalio, nemas pojma ni dal je singl ili twin, ali je za tebe dobar.

Usput da te potsetim da Fujitsu 14tice nisu bas dobro prosli na Elite, mozda si ti zaboravio sta sam pisao o modelu 14LUCA, model sa najslabijomm Tbiv na Euroventu od samo -4C koja je sa isto tako istim kompresorom kao u 12tici trazila bekap heater od 1400W.

http://www.elitemadzone.org/p3831682
http://www.elitemadzone.org/p3831207
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ajde napisi sta znas - mala zapremina ,single -- twin -- two-stage .....LG ......licenca.....itd.[DOUBLEPOST=1559855950][/DOUBLEPOST]Da cujem tvoju teoriju ili Kineski podaci na papiru.[DOUBLEPOST=1559856362][/DOUBLEPOST]To se ti obrazujes na forumu ? Koristis za svoj marketing i prodaju.Mogu da zamislim kada kupcu ispricas sta si sve procitao na papiru ili internetu , kako kupac gleda i misli da si vrstan strucnjak i poznavaoc klima uredjaja.
Dobar si trgovac jer je marza sigurno velika.Ima cenovnik na ALIBABA sajtu o cenama za klime Gree.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Decki, pri montaza na 5,5ka, po default mora 5m cevki? I dali vakumiranjeto treba da trae podolgo nego na 3,5ka? Utre cekame da vidime ubava cena dali ke ni dadat za Hair Tundra 5,5kata od Setec, starata so R410 freon, pa ako im odgovara na moite, ke ja zemat. Go ubediv nekako tatko mi za klima.
Ja zema?
Eden drugar saka da ja zeme istata?
Pisete ako ima druga opcija za tie pari(36k) ili Definitivno tundata 5.5kw?
Ili vredi da se doplati za inverter Nemesis(40k)?
Ili gree hansol 3.5kw za 36k?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Eve na stranata od setec


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
P desing 4.8kw na -10


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Sporedi ja tundrava 5.5 so hansol 3.5
Koj ima plus a koj minus karakteristiki isto cena sporedba?


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Hansol12 SCOP=4,6 A++
Tundra18 SCOP=4.0 A+

Tundra Pdesign 4,8 ama do 4,8 ke stigne so grealka od 900w
mokjnosta na klimata e 3,9kw a ne 4,8
Razlika vo mokjnost e samo 400W, no vo SCOP e golema razlika
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Za Kolku moze hansolot da se zeme najnisko? Cena moze I vo pp
Izduv kaj tundrata e 900,kaj hansolot Kolku e?
Maksimalna potrosuvacka koja moze da ja povlece kolku e kaj hansolot?
minimalna potrosuvacka?




Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Za Kolku moze hansolot da se zeme najnisko? Cena moze I vo pp
Izduv kaj tundrata e 900,kaj hansolot Kolku e?
Maksimalna potrosuvacka koja moze da ja povlece kolku e kaj hansolot?
minimalna potrosuvacka?
Po ona sto kazuvaat Hansolot do 1900W moze da povlece, a minimalno imase video ovde ama go izbrisal, do 110W spustase odlicna modulacija imase na videoto
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1131#post-8320401
Za Tundrata slucajno ili namerno nikoj nepokaza minimum
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Sta sam ja poceo , pa to svi znaju.Gree je klasa sa Midea,Haier i ostalim Kineskim proizvodjacima.Malo gore,malo dole,zavisi koji model .
Ja pisem ozbiljno i korisno.Trudim se da budem koristan a ti krenuo u trgovinu i marketing klima uredjaja Kineskog Gree.
Totalno si neozbiljan i pristrasan.To sto Gree NAPISE na PAPIRU da ima two--stage kompresor, meni to nista nije vazno i nije znacajno.
Kada Fujitsu i ostali renomirani proizvodjaci napisu oznaku kompresora, to ima znacaj i vrednost.

Потполно се слагам, @Strelec и остали гт1 свБ ботови од грее, земаат јаки маржи за секоја клима и никако верување на форумов. 1000 пати напишав отвори си бе дечко форум грее и прај си се јак колку си. има простор тука за рекламирање на кајгана ќе си платиш банерче и тоа е тоа. а ти тука да манипулираш со години да ми величаш некој кинез дека е space shuttler иди бре освежи се на чешма. и никао не сваќам сериозно ништо што ќе промовираат ваков компресор ваков опсег на работа. исто ко лада да ми пишува хибрид модел дека извадиле. соземи се и престани да манипулираш маржата земи ја на друг начин не со манипулации. и не скокај многу на секоја добра вест од сериозни производители (секако не мислам на грее). потполно се согласувам со @zzoranpetrovic .
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Потполно се слагам, @Strelec и остали гт1 свБ ботови од грее, земаат јаки маржи за секоја клима и никако верување на форумов. 1000 пати напишав отвори си бе дечко форум грее и прај си се јак колку си. има простор тука за рекламирање на кајгана ќе си платиш банерче и тоа е тоа. а ти тука да манипулираш со години да ми величаш некој кинез дека е space shuttler иди бре освежи се на чешма. и никао не сваќам сериозно ништо што ќе промовираат ваков компресор ваков опсег на работа. исто ко лада да ми пишува хибрид модел дека извадиле. соземи се и престани да манипулираш маржата земи ја на друг начин не со манипулации. и не скокај многу на секоја добра вест од сериозни производители (секако не мислам на грее). потполно се согласувам со @zzoranpetrovic .
Baterija, nisto ne ti ostanuva osven da places....te razbiram.
Tvoite komentari se prazni muabeti, prodolzi taka i ponataka.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Hansol12 SCOP=4,6 A++
Tundra18 SCOP=4.0 A+

Tundra Pdesign 4,8 ama do 4,8 ke stigne so grealka od 900w
mokjnosta na klimata e 3,9kw a ne 4,8
Razlika vo mokjnost e samo 400W, no vo SCOP e golema razlika
3,9kW е на -15 степени кај тундрата. Колку дава хансолот на -15?
Исто ве прашав и за краунот и амберот, како се перформансите на минусни температури, за жал не добив одговор.

Инаку моментално тундрата е на акција во сетек за 33250, уште утре трае попустот.
Прашање до сите, има ли подобра понуда за тие пари на нашиов пазар?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom