Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Затоа јас прашувам.

Конкретно сценарио: некој сака ја купи најдобрата 18ка од Грее, која да ја земи?

Затоа и прашувам како се споредува оваа круна со амберот и хансолот (сите 18ки) ама некако ги нема денес Стрелец и другарите :)
Флегшип си е флегшип! Како да споредуваш еС-класа со Е-класа(мерцедес),и двете се добри ама ес-класа си е ес-класа!
Амберот е нов модел и за него тешко ќе најдеш искуства,а Хансолот има многу контрадикторни корисници-некој ептен го фалат,некој се жалат.
Краунот од друга страна е подолго време на пазарот,беше популарна клима и за него имаш многу напишано како корисничко искуство.Јас би тргнал од тоа... на крај краева затоа и сме тука на овој форум.Оти хартија трпи се,ама статистички искуствата се сепак побитни(не може се да се намести,лошиот глас надалеку се слуша).
Еве според мене Краунот испред амберот и хансолот,јас така би играл независно што на хартија е “послаб”.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
GWH18UC-K3DNA4F.........59'990,00 ден
Има ли некаде податоци за перформасите на климава на температури под 0? Капацитет на греење и потрошувачка за разни температури. Не графици, измерени вредности.
@Strelec, @Gree info, anyone?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Има ли некаде податоци за перформасите на климава на температури под 0? Капацитет на греење и потрошувачка за разни температури. Не графици, измерени вредности.
@Strelec, @Gree info, anyone?
Imase sporedba objavena na forumot pomegu Ucrown12 ka so ururu sarara I Panasonik so kapaciteti I cop prebaraj
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Абе дечко и дедо ми ја утепа ладата од возење и по одмори и секаде и не ја продаде ама не гледам дека луѓево бараат нешто многу лади. сите сакаат јапонско германско француско итн... така да вие си знаете но 50 банкноти по 1000 ми се ептен too much за chinese brand
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Флегшип си е флегшип! Како да споредуваш еС-класа со Е-класа(мерцедес),и двете се добри ама ес-класа си е ес-класа!
Амберот е нов модел и за него тешко ќе најдеш искуства,а Хансолот има многу контрадикторни корисници-некој ептен го фалат,некој се жалат.
Краунот од друга страна е подолго време на пазарот,беше популарна клима и за него имаш многу напишано како корисничко искуство.Јас би тргнал од тоа... на крај краева затоа и сме тука на овој форум.Оти хартија трпи се,ама статистички искуствата се сепак побитни(не може се да се намести,лошиот глас надалеку се слуша).
Еве според мене Краунот испред амберот и хансолот,јас така би играл независно што на хартија е “послаб”.
Ако добро разбрав круната е во залез и најверојатно ќе биде заменета со нов модел.

Атер на постојаната аналогија со коли: дали новата Е класа е полоша од еС претходен модел?

Имам чувство дека вработените во Грее не сакаат да ни кажат како се споредува круната со амбер, што им дава право на сите кои пишуваат дека „најдобра клима од Грее е таа која е во моментот на промоција“.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
и како се споредва со амбер нордик 18 освен што има помал максимален капацитет на греење, помала просечна моќност, помал проток на воздух и што е полесна?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
А што е тоа просечна моќност дали знаеш ?
на која температура и како е добиен тој податок?
...тоа го читаш на клими.мк ама добро би било да знаеш и што значи тоа што го читаш и коментираш, ама дали знаеш ?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
А што е тоа просечна моќност дали знаеш ?
на која температура и како е добиен тој податок?
...тоа го читаш на клими.мк ама добро би било да знаеш и што значи, ама дали знаеш ?
од пред време се очекуваше или твое игнорирање (кога ти одговара да игрнорираш) или префрлување на топката на мојата/твојата клима.

кога прашувам за споредба меѓу ДВЕ клими кои ги продаваш ТИ во ГРЕЕ, очекувам одговор за ТИЕ ДВЕ клими за кои те прашувам.

во наредните 2/3 недели мои блиски треба да се подноват со 18ка клима.

сакаат да ја има најдолгата можна гаранција (без оглед на тие 800/900 денари годишно за проверка) и тука е само еден бренд ГРЕЕ.

од ГРЕЕ сакаат да им го предложам најдоброто. затоа и те прашувам.

тоа каква клима имам јас нема никаква врска со твојот интерес и интересот на грее да продадат што повеќе клими.

последен пат те прашувам како се споредуваат круната на промоција со амбер нордик 18.

твое е дали ќе сакаш да одговориш.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Момак Просечна мочност има Вивакс Аери 3,8kw , а од друга страна FH35 имаше просечна мочност 4кw и кошташе тродупло.
Просечната моќност е најчеста фора да те прелажат, и кога тоа не го разбираш што да ти објаснувам понатака?
ДАли да почнам од Тbiv за средна и ладна зона да ти објаснувам ?
Овие модели се со јака муда декларирани до -30....не заради тоа за да пар тука терате мајтап хехе колку ке грее на -30....него затоа што стартен Tbiv имаат од -15C па надоле а не како тие вашите што на -7C им е максимумот па им треба греалка или бекап грејач под -7.

Просечната мочност е добиена со тест во лабараторија, при овие услови....надворешна Темп од +7C, зададена 30C на даљинското и Фан на максимум. Сосема небитен податок за на +7 да мериш која е подобра na klimi.mk, на таа надворешна ниту некој задава +30 ниту Фанот му е на максимум.
Битното е до кој минус нетреба да догреваш, ама и тоа ти е очигледно најасно.
Зaтоа и на Еуровент сега тоа е сменето зашто Еуровент пресметува едно SCOP....а за SCOP им треба 35% од тоа на +7 а не максимумот со 30задаена.....
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Момак Просечна мочност има Вивакс Аери 3,8kw , а од друга страна FH35 имаше просечна мочност 4кw и кошташе тродупло.
Просечната моќност е најчеста фора да те прелажат, и кога тоа не го разбираш што да ти објаснувам понатака?
ДАли да почнам од Тbiv за средна и ладна зона да ти објаснувам ?
Овие модели се со јака муда декларирани до -30....не заради тоа за да пар тука терате мајтап хехе колку ке грее на -30....него затоа што стартен Tbiv имаат од -15C па надоле а не како тие вашите што на -7C им е максимумот па им треба греалка или бекап грејач под -7.

Просечната мочност е добиена со тест во лабараторија, при овие услови....надворешна Темп од +7C, зададена 30C на даљинското и Фан на максимум. Сосема небитен податок за на +7 да мериш која е подобра na klimi.mk, на таа надворешна ниту некој задава +30 ниту Фанот му е на максимум.
Битното е до кој минус нетреба да догреваш, ама и тоа ти е очигледно најасно.
Зaтоа и на Еуровент сега тоа е сменето зашто Еуровент пресметува едно SCOP....а за SCOP им треба 35% од тоа на +7 а не максимумот со 30задаена.....
супер, како се споредуваат круната 18 на промоција со амбер нордик 18?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Tie 18ki sto ti se motaat se oznaki za ladenje ili za greenje?
Greennje ako e, baras prosecna mokjnost ili na Tbiv?
I na koja Tbiv
Po koj kriterium baras sporedba, po boja kako LN ?
Eve ti moj kriterium, tvojata na Bitolska zima duva bar 10C poladno od Amberot kaj sestrati, samo se sramis da priznaes. A dvete se 18ki za tebe.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Tie 18ki sto ti se motaat se oznaki za ladenje ili za greenje?
Greennje ako e, baras prosecna mokjnost ili na Tbiv?
I na koja Tbiv
Po koj kriterium baras sporedba, po boja kako LN ?
Eve ti moj kriterium, tvojata na Bitolska zima duva bar 10C poladno od Amberot kaj sestrati, samo se sramis da priznaes. A dvete se 18ki za tebe.
овај е последен пост кој го пишувам со истото прашање.

не е важно каква клима имам јас.

мои блиски ќе купуваат во наредните 2/3 недели, сакаат клима со најдолга гаранции. затоа сакам да им препорачам Грее.

те прашувам како се споредуваат круната 18 и амбер нордик 18. ЗА ГРЕЕЊЕ

те прашувам за да знам што да им препорачам да си купат.

ако не добијам и овај (последен пат) одговор, ќе им препорачам друг бренд.

ако вие кои продавате Грее не знаете/ не сакате да ни кажете како се споредуваат вашите производи, другите сигурно ќе сакаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom