Eurovision Song Contest (официјална тема)

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ова беше најлошото ESC полуфинале што сум го гледал:

Кипар - вокално ужасно, изгледот - ко да и истурил некој кофа вода врз глава, и многу статична. Ова ќе биде изненадување ако се квалификува

Црна Гора - среќа не почнаа да ми крварат ушите, за малку.

Финска - ептен просечно или подпросечно, во секој поглед

Словенија - ова е еден од моите фаворити, но настапот беше предосаден и Гашпер правеше некои чудни движења со главата. Убила ме туѓа срамота!

Полска - еден од најдобрите настапи, ама песната е ептен мех

Чешка - најпријатното изненадување вечерва. Одличен настап. Ова е топ 3 во полуфиналево, 100%

Унгарија - досадно, ама ќе помине. Многу на на на во рефренот

Белорусија - уште едно пријатно изненадување, ама позадината беше ужасна

Србија - вокално и визуелно совршенство. Најдобри вечерва.

Белгија - исто, еден од моите фаворити, ја масакрираше песната. Страшно!

Грузија - топ!

Австралија - страшно! Вештерка

Исланд - 2 место вечерва, и најоригинално севкупно

Португалија - катастрофа и песна и настап

Естонија - лош вокално, ама ќе помине

Грција - лош staging, ама песната е ок, ќе помине

Сан Марино - bottom 3
Горе долу се согласувам само за Словенија не баш. Настапот мене ми беше ептем соодветен со песната, автентично. Добро функционираат како пар. Гашпер како што викаш на моменти чудно изгледа али би рекол се опушта тотално па нема потреба од туѓа срам. Со оглед на тоа што публиката беше многу штедлива со аплаус мислев нема да поминат но сепак поминаа. Одлична пезна еднаш ако ти влезе во уши тешко да се одтргнеш барем мене така ми е али мислам не е за масовна публика, ќе видиме во финалето.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Горе долу се согласувам само за Словенија не баш. Настапот мене ми беше ептем соодветен со песната, автентично. Добро функционираат како пар. Гашпер како што викаш на моменти чудно изгледа али би рекол се опушта тотално па нема потреба од туѓа срам. Со оглед на тоа што публиката беше многу штедлива со аплаус мислев нема да поминат но сепак поминаа. Одлична пезна еднаш ако ти влезе во уши тешко да се одтргнеш барем мене така ми е али мислам не е за масовна публика, ќе видиме во финалето.
Ама за песната се согласувам јас. Само настапот беше идентичен со тој на ЕМА, ништо ново не вметнале, и веројатно дека веќе ми беше милион пати виден, ми беше досадно.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
  • Австралија ✔
  • Грција ✔
  • Србија ✔
  • Кипар ✔
  • Исланд ✔
  • Полска X / Белорусија ✔
  • Чешка ✔
  • Словенија ✔
  • Португалија
  • Белгија
Не ми се верува дека Сан Марино и Естонија влегоа а последниве 2 не..
Добра беше и песната а и вокалот на Естонците, дај не заебавајте со Португалија.. тој Белгиецот секој рефрен му беше фалш.
ПС. Немат година да Кипарциве не напрат тежок плагијат.
 
S

staycalm

Гостин
Добра беше и песната а и вокалот на Естонците, дај не заебавајте со Португалија.. тој Белгиецот секој рефрен му беше фалш.
ПС. Немат година да Кипарциве не напрат тежок плагијат.
Португалија заслужи поише да влезе од пола на листава. Песната на Естонија е плагијат. One last time - Ариана Гранде.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Португалија заслужи поише да влезе од пола на листава. Песната на Естонија е плагијат. One last time - Ариана Гранде.
Само еден дел е скоро исти.

Мене првава вечер прво полуфинале ми беше досадно песните ништо посебно.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.794
Поени од реакции
15.819
Ја тргнале Каролина Петковска (а.к.а Нашиот Јужен сосед) како коментатор на Евровизија....? Чао џаци, мочам ви се и во Северна, и во Грчка и во Тамара и нејзините ЛЏБТ срања.
Една од најпаметните работи на МРТ е што ја тргнале Каролина Петковска. Ова е исто ко да сме влегле во финале.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Исланд влезе бе еј... Обично на Евросонг сакам невообичаени песни и настапи, како лани кога навивав за унгарските металци, ама ова некако не можев да го сварам...

Немав некој фаворит така да другите што влегоа во финале ми се сосема ок. Добро е што не влегоа Белгија (типчето буквално не знаеше да пее или имаше преголема трема) и Португалија (дно од песна и настап).

Каролина добро што ја тргнаа. Една од нај annoying работите години назад. Мада ни овој не ми беше нешто посебно. Подобро Миланка Рашиќ пак да си ја ангажираат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Една од најпаметните работи на МРТ е што ја тргнале Каролина Петковска. Ова е исто ко да сме влегле во финале.
И наместо неа ставиле човек што најверојатно коментираше со јавување од телефон. Како да сме сеуште 90тите
 
Ф

Флеш

Гостин
Не ме чуди шо е братучед со овој од Црна Гора,зш Тамара е делумно Босанка...

 
D

Deleted member 107909

Гостин
Португалија заслужи поише да влезе од пола на листава. Песната на Естонија е плагијат. One last time - Ариана Гранде.
Добри беа футуристички стил на музиката/авангарден сценски настап но не беше испеано добро,тоа е тешка песна можеби најтешка за пеење заедно со австралиската оваа година.
Добриот дел на прво полуфинале беа Исланд,Австралија,Словенија,Кипар и Сан Марино(Серхат е тапа пеач али песната е добра).
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
785
Поени од реакции
1.558
Искрено и лани имавме "добра" песна и фаворит па се покакавме. Според мене Тамара е каде-каде спрема Јана Бурческа и се надевам на пласман во финале. А за другиве земји што се пласираа во финале, освен Србија не знам дали некоја ми е лично убава песна :)[DOUBLEPOST=1557986188][/DOUBLEPOST]А, за вечер мои фаворити се:
  • Холандија
  • Шведска
  • Швајцарија
  • Русија
И секако дека влегуваат во финале. Додека за победа, не ме чуди ни Исланд да победи :гомце:(n)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom